ازدواج ،خوشنودی یا عدم خوشنودی

 ازدواج ،خوشنودی یا عدم خوشنودی

 

عرض سلام و ادب دارم خدمت شما مخاطبین عزیز و بزرگوار. ریحانه شجاعی هستم، دکترای مشاوره خانواده و مدیر و مؤسس مرکز مشاوره آوای امید. در واقع در حوزه آموزش پیش از ازدواج، تعارضات زناشویی و مشاوره طلاق و مشاوره خیانت به ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره به زوجین می­پردازم.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران، عضو انجمن هیجان­مدار ایران، هیئت علمی دانشگاه و مدرس رسمی آموزش ازدواج. در فعالیت­ها و رزومه خودم همچنین به عنوان مشاور و مدرس آموزش خانواده در آموزش و پرورش، به عنوان مشاور بنیاد شهید خمینی­ شهر و به عنوان مشاور و مدرس آموزش خانواده در فرهنگسراهای سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری اصفهان و همین طور مشاور پالایشگاه نفت اصفهان فعالیت دارم.

چه خدماتی در مرکز مشاوره آوای امید ارائه می­دهید؟

مرکز مشاوره آوای امید با کادری مجرب و فرهیخته در حوزه­ های مشاوره خانواده و ازدواج، تعارضات زناشویی، مشاوره طلاق و خیانت، همین طور مشاوره کودک و نوجوان و مشاوره تحصیلی و شغلی، همین طور مشاوره سالمندان و ارائه فعالیت­های مربوط به روان­سنجی، انجام تست­های مربوط به شخصیت، اختلالات یادگیری، تست­های مربوط به ازدواج و همین طور مشاوره­های بالینی و خدمات آموزشی به صورت حضوری و آنلاین به هم­وطنان عزیزمون در داخل ایران و خارج از کشور به ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی می­پردازه.

لطفاً در مورد کارکرد ازدواج توضیح دهید.

ازدواج یک پیوند مقدس و ارزشمنده و در واقع یک انتخاب ارادی و آگاهانه ست. اگر فرد در این مسیر بر اساس عقلانیت مسیری رو انتخاب بکنه و در این حوزه به اون بلوغ روانی برسه می­تونه یک انتخاب آگاهانه داشته باشه و نیازهای روحی-روانی و جسمی و جنسی اون در سایه ازدواج تأمین بشه و در این راستا فرد به رشد و تعالی می­رسه. اما اگر این انتخاب بر اساس عقلانیت نباشه و صرفاً بر اساس هیجان باشه ممکنه نقطه عطفی باشه برای عدم رضایتمندی فرد در زندگی.

مشاهده  تاثیر تغذیه در بیماری های قلبی

ازدواج سنتی یا مدرن؛ کدام مناسب­تر است؟

من فکر می­کنم در ابتدا باید تعریفی از ازدواج سنتی و مدرن داشته باشیم. بسیاری از جوان­ها فکر می­کنن که ازدواج مدرن یعنی این که خودمون انتخاب بکنیم و والدین در اون نقشی نداشته باشن و البته فکر می­کنن ازدواج سنتی اینه که والدین در اون نقش داشته باشند. اما ما می­تونیم بگیم ترکیبی از این دو برای ازدواج مهمه. این که ما چه خودمون انتخاب بکنیم یا این که والدین فردی رو معرفی بکنن مبحث شناخت یکدیگر با توجه به بافت فرهنگی خانواده­ها حائظ اهمیته. اگر این ازدواج آگاهانه و مبتنی بر شناخت باشه می­تونه یک ترکیب خیلی قشنگ و عاقلانه­ای رو پیرامون ازدواج شکل بده.

به نظر شما موضوع تعارضات زوجین چیست؟

منشأ تعارضات زوجین می­تونه ناشی از تفاوت در سبک­های هیجانی و شناختی زوجین، همین طور تفاوت در نوع دیدگاه اونها به زندگی و مباحث روانشناختی و حتی فیزیولوژیکی اونها باشه.

اما در هر حال تعارض بین زوجین به عنوان یک امر اجتناب­ناپذیره و می­تونه موضوعاتی مثل مسائل تربیتی، امور مالی، دخل و خرج زندگی، شغل، چگونگی ارتباط با خانواده­ها و مباحثی از این قبیل رو در بر بگیره.

موضوع تعارض بین زوجین باز هم میگم یک مسئله اجتناب­ناپذیره.اون چیزی که مهمه اینه که زوجین باید بتوانند مهارت­های حل تعارض و حل مسئله رو در زندگی خودشون یاد بگیرن و با توجه به اونها بتونن مسائل زندگی شون رو حل کنن.

آیا تعارضات زوجین به واسطه میانجی­گری خانواده و نزدیکان حل می­شود؟

شاید بتونیم بگیم که در گذشته دور نقش خانواده­ها برای کمک به زوجین و حل مسائل و مشکلات اونها و همین مبحث میانجی­گری کارایی بیشتری داشت اما با توجه به تغییر در نیازها و انتظارات و باورهای زوجین و انتظاراتی که از زندگی دارن، می­تونیم بگیم که نقش اونها کم­رنگ­تر شده و در واقع ممکنه نظرات و پیشنهادات اونها جنبه تخصصی نداشته باشه و همین مسئله باعث یک سوگیری در زندگی زوجین بشه و ممکنه تعارضات شون رو حتی بیشتر بکنه.

مشاهده  تاثیر شیوه زندگی بر سلامت روان زنان

در واقع مقوله­ای به اسم دخالت خانواده­ها شکل بگیره، مرزهای خانواده­ها و جوان­های اونها در هم تنیده بشه و از حالت مرز سالم دربیاد. لذا بهتره که برای حل مسائل و مشکلات زوجین به متخصصین مراجعه بکنن تا مسائل شون به صورت علمی و تخصصی حل بشه.

چرا بیشتر ازدواج­ها به سمت طلاق کشیده می­شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگیم که اول از همه باید یک انتخاب آگاهانه صورت بگیره. در گام بعد زوجین زندگی خودشون رو با عشق شروع می­کنن اما اگر از این عشق مراقبت نکنن و روند زندگی اونها توهین، تحقیر، انتقاد و کارشکنی باشه می­تونه این روند منجر به تصمیمی بشه که ممکنه کارشناسی شده نباشه و زوجین تصمیم به جدایی و طلاق بگیرن.

چه چیزی موجب شکل­گیری خیانت در رابطه زوجین می­شود؟

می­تونیم بگیم که زمانی که زوجین عشق را در جایی غیر از چارچوب روابط زوجین جستجو بکنن و در واقع در زندگی خودشون مسائل و مشکلات حل نشده­ای باقی بمونه که شروع کنن برای حل اونها به درد و دل کردن با یک فرد غریبه بپردازن، نهایتاً این درد و دل کردن منجر میشه که مرز زندگی سالم شون بشکنه و فکر بکنن که می­تونن با فرد دیگر صمیمیت، گرمی و عشق رو تجربه بکنن و این بدترین روشی که می­تونه در رابطه با زوجه خودش تصمیم بگیره.

آیا کسانی که با موضوع خیانت مراجعه می­کنند به درمان کامل می­رسند؟

درمان خیانت یک موضوع بسیار پیچیده ست به دلیل این که زوجین، شخصیت اونها، نوع خیانت شون و نگاه­شون به خیانت متفاوته. و همچنین پروتکل­های درمان خیانت به گونه­های متفاوت هست. ما می­تونیم بگیم که نمی­تونیم یک پاسخ بله و خیری به این سوال بدیم و عوامل متعددی در درمان این خیانت می­تونن دخیل باشند.

مشاهده  اختلال نقص توجه- بیش فعالی چیست؟

فضای مجازی چه تأثیری در رابطه زوجین می­تواند داشته باشد؟

فضای مجازی یک چاقوی دولبه تیزه و هر فردی باید استفاده درست از اون رو بدونه. قطعاً زندگی زوجین هم از این قاعده مستثنا نیست. اگر زوجین کیفیت و کمیت استفاده درست و صحیح از این فضای مجازی رو ندونن می­تونه بر رابطه صمیمیت اونها و بر رابطه زوجی شون تأثیر منفی داشته باشه و در واقع انتظارات و باورهای غیرواقع­بینانه در ذهن اونها شکل بگیره و رابطه اونها رو به سمت تخریب ببره.

به عنوان یک متخصص در حوزه خانواده چه توصیه ­هایی به زوجین دارید؟

اول از همه می­خوام بگم یک انتخاب آگاهانه و بعد یک زندگی عاشقانه رو شروع بکنن و البته در زندگی عاشقانه عشق به صورت یک مقوله آماده و کامل در اختیار زوجین قرار نمی­گیره. زندگی خوب احتیاج به ساختن داره. برای حفظ زندگی تون، برای غنی­تر کردن اون، مهارت­های زندگی زوجی رو یاد بگیرید تا بتونید عشق رو در زندگی خودتون جاری و ساری کنید.

 

مشاهده رزومه دکتر ریحانه شجاعی

مشاهده مرکز آوای امید

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *