لیفت صورت؛ اکسیر جوانی پوست

 لیفت صورت؛ اکسیر جوانی پوست

 لیفت صورت؛ اکسیر جوانی پوست

لیفت صورت و جوانسازی پوست از مباحث داغ این روزها میان خانم‌ها و آقایان است. زمانی که جوان‌تر هستیم پوست حالت ارتجاعی بیشتری دارد. چربی زیر پوست بیشتر است و به همین دلیل پوست صورت جوان و شاداب به نظر می‌رسد. بالا رفتن سن و عواملی مانند تابش نور خورشید به پوست صورت، تغییر وزن ناگهانی، استرس، سیگار و مواردی مانند آن باعث تغییرات قابل توجهی در پوست و چهره می‌شوند.

بسیاری به محض اینکه اولین چین و چروک‌ها را در پوست خود مشاهده می‌کنند، به فکر بهترین روش جوانسازی و لیفت صورت می‌افتند تا به اصطلاح با کشیدن پوست صورت، جوان‌تر به نظر بیایند.

با این حال لازم است بدانید که عمل لیفت و کشش پوست صورت برای افراد کمتر از ۴۰ سال توصیه نمی‌شود. هر چند در سن‌های پایین‌تر نیز قابل اجراست، اما بهترین زمان برای این روش دوره سنی ۴۰ تا ۶۰ سالگی است.

انواع روش‌های لیفت پوست صورت

هدف از عمل لیفت صورت، کشش پوست به منظور کاهش چین و چروک‌ها می‌باشد. این کار به جوانسازی و سفت شدن عضلات صورت کمک می‌کند. در نتیجه چهره فرد چند سال جوان‌تر نشان داده می‌شود.

معمولا روش لیفت پوست صورت به دو روش انجام می‌گیرد:

 1. روش تهاجمی: انجام عمل جراحی کشیدن پوست صورت
 2. روش غیر تهاجمی: در این روش نیازی به عمل جراحی نیست. در عوض با استفاده از برخی دستگاه‌های جدید، جوانسازی و لیفت صورت انجام می‌گیرد.

لیفتینگ صورت با نخ چگونه انجام می‌شود؟

این یک روش غیر تهاجمی است. برای وارد کردن نخ‌ها داخل صورت، از بی حسی موضعی استفاده می‌شود. نخ‌ها از جنس پلی لاکتیک اسید یا اسید گلیکولیک هستند و قابل جذب می‌باشند.

روش لیفتینگ صورت با نخ برای حجم دادن به گونه‌ها، پر کردن صورت، جوانسازی و یا برای ترمیم جراحی زیبایی مناسب است. ماندگاری لیفت پوست صورت با نخ ۲ تا ۳ سال خواهد بود.

پزشک متخصص پوست، در این شیوه از لیفتینگ صورت، برش‌هایی در خط پیشانی (ناحیه تمپورال سر) و امتداد خط فک ایجاد می‌شود. نخ‌ها وارد صورت شده، پس از استقرار و مهار نخ، در بخش‌های مورد نظر پزشک تثبیت می‌شوند. در نتیجه قسمت‌هایی از صورت مثل گونه‌ها با استفاده از نخ به سمت بالا کشیده می‌شود. این روش برای انجام لیفت بینی با نخ بسیار متداول شده است. یک متخصص پوست و مو به شما کمک می‌کند تا درباره روش‌های لیفت و جوانسازی که برای شما مناسب است، اطلاعات کافی به دست آورید.

بیشتر بخوانید: لیفت بینی با نخ

کشیدن پوست صورت با لیزر RF

یکی دیگر از بهترین روش‌های لیفتینگ پوست صورت، استفاده از لیزر است. این شیوه عوارض کمتری دارد. لیفتینگ پوست صورت با لیزر به شکل تهاجمی، غیر تهاجمی و به کمک لیزر فراکشنال انجام می‌گیرد.

لیفت صورت با لیزر

زمانی که چین و چروک پوست صورت در حد متوسط باشد، یعنی تنها مایل هستید تا خط لبخند، چروک‌های اطراف چشم و پوست کاهش پیدا کنند، بهترین روش جوانسازی و لیفت صورت، لیزر فراکشنال خواهد بود.

در این شیوه با استفاده از دستگاه لیزر، سوزن‌های کوچکی به عمق پوست می‌روند تا کلاژن‌های پوست صورت را تحریک کنند. علاوه بر آن برای رفع آکنه، جای زخم و بریدگی، جوانسازی و بستن منافذ پوست این دستگاه بسیار مناسب است.

اگر به دنبال یک روش بدون عارضه برای کشیدن پوست صورت هستید، این گزینه می‌تواند مناسب باشد. چرا که ۳ تا ۵ سال دوام دارد. هر چند این مورد به تشخیص پزشک متخصص بستگی دارد.

لیفت و کشش صورت با مزوتراپی

دستگاه مزوگان با روش مزوتراپی بیولوژیک به رفع مشکلات پوستی شما کمک می‌کند. برای زمانی که چین و چروک‌های پوست صورت عمیق نیست و به منظور تحریک کلاژن‌های پوست صورت، این شیوه گزینه مفیدی است.

تزریق بوتاکس برای کشش پوست صورت

احتمالا تزریق بوتاکس را برای لیفت و کشیدن پوست صورت به گوشتان خورده است. زمانی که در سنین پایین مثل ۳۵ تا ۴۰ سالگی دچار نشانه‌های چین و چروک یا پیری زودرس شده‌اید، می‌توانید از تزریق مایعات و بوتاکس برای پر کردن آن‌ها استفاده کنید.

پس از بی حسی موضعی، پزشک متخصص شروع به تزریق در قسمت‌های مشخصی مثل گونه‌ها، ابروها، اطراف لب‌ها و بینی می‌کند.

نتیجه این روش تا ۱۸ ماه پس از عمل، دوام دارد. در این زمان پوست سفت‌تر و کشیده‌تر به نظر می‌رسد.

عمل جراحی لیفتینگ صورت چگونه انجام می‌شود؟

زمانی که قرار است عمل جراحی لیفت و کشیدن پوست صورت انجام گیرد، پزشک از بی حسی موضعی استفاده می‌کند. میزان بی حسی و یا حتی بیهوشی عمومی به تشخیص پزشک بستگی دارد. این روش برای شل شدن پوست، افتادگی گونه، غبغب و گردن موثر است. به خصوص زمانی که روش‌های غیر تهاجمی نتیجه نمی‌دهند.

جراحی لیفت صورت

روش کشیدن پوست صورت با جراحی به این شکل است که ابتدا برش‌هایی بر روی چین و چروک‌های پوست انجام می‌شود. دلیل این است که در هنگام ترمیم، جای این برش‌ها مشخص نباشد.

عمل جراحی لیفتینگ پوست صورت برای چه کسانی مناسب است؟

با افزایش سن، چین و چروک‌های پوست صورت افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی کرم‌های لیفتینگ صورت، یا روش‌های درمان خانگی نتیجه قطعی نخواهند داشت. به همین دلیل برای رفع شل شدگی پوست، افتادگی، چین و چروک چنین افرادی گزینه‌های مناسبی برای عمل جراحی هستند:

 • خط عمیق کنار بینی تا دهان
 • افتادگی و شل شدن پوست ناحیه گونه‌ها
 • چین و چروک‌های عمیق در گردن

توصیه‌هایی برای عمل جراحی لیفت پوست صورت

 • قبل از عمل استحمام کنید.
 • بهتر است آرایش نداشته باشید.
 • قبل و بعد از عمل از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید.
 • نگران کبودی‌ها و تغییر رنگ پوست نباشید.
 • تورم، تیرگی و درد طبیعی است.
 • به مدت ۲ ماه پس از عمل فعالیت‌های سنگین انجام ندهید.
 • با مشاوره پزشک از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • بی حسی بر روی لاله گوش طبیعی است.
 • از کرم‌های لیفت صورت با توجه به دستور پزشک استفاده کنید.
 • مصرف سیگار و نوشیدنی الکلی ممنوع.
 • از تماس مستقیم با نور خورشید بر حذر باشید.
 • به دستورات پزشک توجه کنید.

دوره بهبودی تا ۶ ماه به طول می‌انجامد، با این حال نتیجه آن تا ۱۰ سال ادامه خواهد داشت و می‌توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

عوارض لیفتینگ صورت با جراحی

این شیوه ریسک و خطرات مختص به خود را دارد. به همین دلیل لازم است که قبل از اقدام به عمل از تمام فرایند و عوارض مربوط به آن مطلع باشید.

 • احتمال آسیب دیدن اعصاب صورت
 • لختگی خون به خصوص در افراد با سابقه فشار خون
 • ریزش شدید مو در یک دوره زمانی
 • عوارض مربوط به بیهوشی

باقی ماندن جای عمل جراحی تا یک ماه پس از عمل طبیعی است. با این حال به کمک توصیه‌های مراقبت پزشک و کرم‌های لیفتینگ پوست صورت این مشکل به مرور برطرف می‌شود.

درمان خانگی لیفت و کشیدن پوست صورت

علاوه بر روش‌های تهاجمی یا غیر تهاجمی که به کمک دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌گیرد. روش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند موثر باشد. به خصوص زمانی که در سنین پایین‌تر برای جوانسازی و لیفت پوست صورت خود اقدام کنید.

استفاده از ماسک‌های خانگی

از روش‌های ارزان جوانسازی و لیفت صورت این است که از ماسک‌های خانگی استفاده کنید. موادی مثل تخم مرغ، ماست، روغن زیتون، روغن آرگان و ویتامین C می‌تواند گزینه‌های موثری برای شادابی و جوانسازی پوست صورت هستند.

لیفت صورت با ماسک خانگی

این موارد بدون عوارض کشیدن پوست خواهند بود. بنابراین می‌توانید از آن‌ها بهره مند شوید.

کرم‌های لیفتینگ پوست صورت

کرم‌های زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانید هر یک از آن‌ها را با توجه به توصیه و تشخیص پزشک استفاده کنید. این کرم‌ها به کلاژن سازی پوست کمک کرده و با افزایش الاستیسیته پوست به کاهش چین و چروک‌های صورت منجر می‌شوند.

لیفت صورت با طب سوزنی

کشیدن پوست صورت با طب سنتی، به کمک طب سوزنی انجام می‌گیرد. هر چند این روش هم به تشخیص و تحت نظر متخصص انجام می‌شود.

ممکن است این روش برای همه افراد در همه سنین مناسب نباشد. با این حال گاهی لیفت صورت با طب سوزنی می‌تواند جایگزین کشیدن پوست صورت با لیزر شود.

این روش به افزایش گردش خون در صورت و در نتیجه کلاژن سازی آن کمک می‌کند.

سخن آخر

روش‌های متعددی برای جوانسازی و لیفت صورت وجود دارد. با این حال بهتر است بدانید که بهترین روش لیفتینگ صورت برای هر فرد متفاوت خواهد بود. این مسئله به نظر پزشک متخصص پوست شما بستگی دارد.

با این حال اگر مایل به انجام لیفت و کشیدن پوست صورت هستید، بهتر است قبل از هر چیز با روش‌ها و عوارض لیفتینگ صورت آشنا شوید تا بهتر تصمیم بگیرید.

نویسنده: دکتر مینا رضایی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *