نحوه بستن منافذ پوست صورت

 نحوه بستن منافذ پوست صورت

نحوه بستن منافذ پوست صورت

در مورد منافذ ، داشتن یک روال مناسب برای مراقبت از پوست بهترین روش می باشد، کاری که می توانید انجام دهید تا منافذ پوست صورت شما کوچکتر و بسته به نظر برسد. در حالی که اندازه منافذ ارثی است ، مواردی وجود دارد که می توانید برای بستن آنها بکار ببرید تا صورت شما روشن و تازه به نظر برسد.

منافذ باز پوست

صورت خود را پاک کنید

 1. باید بدانیم که اندازه منافذ ارثی است. منافذ باز تولید کننده روغن فولیکول های مو هستند و اساساً اندازه آنها توسط ژن های شما تعیین می شود ، به این معنی که نمی تواند به طور دائم تغییر یابد. منافذ همچنین می تواند تحت تأثیر نوع پوست شما قرار بگیرد: منافذ روی پوستهایی که بطور طبیعی روغنی هستند بزرگتر و قابل مشاهده تر هستند ، در حالی که پوست خشک تقریباً بدون چربی به نظر می رسد.
 2. اگر سلول های مرده پوست و روغن روی پوست شما انباشته شوند ، منافذ می توانند بزرگتر شوند. اگر کلاژن شما با پیری یا قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش تضعیف شود ، می توانند بزرگتر شوند.
 3.  قبل از خواب هر شب صورت خود را بشویید. رفتن به رختخواب در حالی که هنوز هم آرایش دارید و همچنین داشتن هرگونه کثیفی و ضایعاتی که ممکن است در طول روز روی صورت شما جمع شده باشد ، راهی مطمئن برای مسدود کردن منافذ شماست. هر شب عادت کنید که صورت خود را تمیز کنید تا منافذ شما مسدود نشود. صورت خود را با آب گرم تمیز کنید تا از تحریک پوست خود جلوگیری کنید. پس از تمیز کردن ، صورت خود را با آب سردبشویید. این امر باعث می شود منافذ شما کوچکتر به نظر برسد ، اگرچه این اثر فقط موقتی است. در آخر صورت خود را با یک حوله نرم خشک کنید.
 4. از پاک کننده ای استفاده کنید که باعث تحریک پوست شما نشود. بسیاری از پاک کننده ها حاوی مواد خشن هستند که می توانند پوست شما را تحریک کنند و منافذ شما گسترده تر و “بازتر” به نظر می رسند. برای بسته نگه داشتن آنها ، بهتر است از پاک کننده ای ملایم استفاده کنید که آلودگی ها را از بین می برد بدون اینکه باعث خشک شدن پوست شما شود. پاک کننده ای را انتخاب کنید که بدون سولفات باشد. سولفات ها پاک کننده های خشن هستند که می توانند روغن های طبیعی پوست را از بین ببرند و آن را خشک و کنند.
 5.  روش پاکسازی با روغن را امتحان کنید. جایگزین کردن صابون با روغن به عنوان پاک کننده صورت به طور فزاینده ای تاثیر گزار است. به نظر می رسد استفاده از روغن برای شستن صورت مضر به نظر می رسد ، اما در واقع کاملاً مؤثر است. این روغن با روغنهای طبیعی پوست شما به هم متصل می شود و بدون نیاز به مواد شیمیایی خشن ، به آرامی خاک ، عرق و آرایش را از بین می برد. فقط آن را روی پوست خود صاف بمالید و با استفاده از یک حرکات دایره ای آن را  با یک دستمال پاک کنید. در اینجا چند ترکیب روغن را امتحان کنید:
 • برای پوست روغنی: ۱ قاشق چایخوری روغن کرچک و ۲ قاشق چایخوری روغن جوجوبا را مخلوط کنید.
 • برای پوست ترکیبی: ۱/۲ قاشق چایخوری روغن کرچک و ۲ قاشق چایخوری روغن زیتون را مخلوط کنید.
 • برای پوست خشک: ۱/۴ قاشق چایخوری روغن کرچک و ۲ قاشق چای خوری نارگیل یا روغن زیتون را با هم مخلوط کنید.

هر چند روز یکبار پوست خود را لایه برداری کنید. پوست های مرده بر روی سطح پوست شما ایجاد می شود ، با عرق و خاک مخلوط می شود و منافذ آن را مسدود می کند.

روش های باز کردن انسداد منافذ پوست صورت

 1. عملیات بخار انجام دهید. این یک روش عالی برای باز کردن منافذ پوست شماست. ابتدا صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید تا آرایش و کثیفی آن از بین برود (در غیر این صورت بخار باعث می شود تا آنها عمیق تر به منافذ شما شوند) یک ظرف کوچک آب را گرم کنید تا شروع به بخار شدن کند ، سپس صورت خود را روی آن نگه دارید و یک حوله را روی سر خود بکشید. بگذارید بخار صورت خود را به مدت سه تا پنج دقیقه بجوشد ، سپس صورت خود را با آب خنک بشویید. بخار کردن صورت شما منافذ شما را باز می کند .در آخر برای بستن منافذ خود از آب خنک استفاده کنید.
 2.  اگر پوست روغنی دارید از ماسک خاک رس استفاده کنید. خشت یک عنصر طبیعی است که هنگام خشک شدن ناخالصی ها را از پوست بیرون می کشد. هنگامی که ماسک خشتی را انجام می دهید ، خاک رس خشک با آب مخلوط می شود تا خمیری ایجاد شود ، که صورت خود را صاف می کنید. بگذارید کاملا خشک شود ، سپس آن را با آب خنک بشویید. به دنبال ماسکی باشید که برای مسدود کردن منافذ طراحی شده است. با مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری پودر آرایشی خاک رس (سفید یا سبز) ، یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق چایخوری آب می توانید ماسک خشت خود را بسازید.
 3.  اگر پوست ترکیبی یا خشک دارید ، ماسک جلبک دریایی را امتحان کنید. یک ماسک جلبک دریایی ، مانند یک ماسک خاک رس ، ناخالصی هایی را از منافذ شما بیرون آورده و منافذ پوست را میبندد.
 4. از دست زدن و فشار دادن جوش ها خودداری کنید. فشردن  آکنه می تواند باعث تروما و زخم پوستی شود و حتی می تواند منافذ را به طور دائم گسترش دهد. ممکن است فشار دادن یک جوش وسوسه انگیز باشد ، اما اجازه بدهید به آن برای چند روز بماند زیرا برای منافذ و پوست شما بهتر خواهد بود.
 5.   برای داشتن راه حل های قوی تر به خصوص در صورت داشتن آکنه به متخصص پوست مراجعه کنید. افرادی که پوستی روغنی یا مستعد آکنه دارند اغلب منافذ بزرگتر و قابل مشاهده تری دارند که خلاص شدن از آن سخت تر است. اگر راه حل های خانگی برای شما مؤثر نیست ، با متخصص پوست خود مشورت کنید و در مورد روش های درمانی سوال کنید.

مرطوب کننده و تسکین دهنده پوست

 1. برای نمییز کردن همیشه پوست خود را بشویید و آن را با تونر پاک کنید. تونر به ترمیم pH پوست شما پس از پاکسازی کمک می کند ، به آن جوانی ، درخشان می دهد و به بستن منافذ کمک می کند.
 2.  از تونرها با مواد شیمیایی که می توانند پوست شما را آزار دهند ، خودداری کنید. به دنبال مواردی باشید که با نوع پوست شما سازگارباشد ، اما از مواد تونر با مواد شیمیایی اضافی ، عطرها و رنگهایی که باعث تحریک یا خشک شدن پوست شما می شود ، خودداری کنید. این تونرها بیشتر به پوست صدمه می زند. از تونرهایی که حاوی الکل هستند ، استفاده نکنید زیرا باعث خشک شدن پوست می شود. از تونرهایی که حاوی گلیسیرین و رایحه هستند ، خودداری کنید ، زیرا این موارد می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شود.
 3.  سرکه سیب را امتحان کنید. سرکه سیب از سیب تخمیر شده تهیه می شود و برای هر نوع پوستی مناسب و نرم و طبیعی است. ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب و ۱ قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید ، سپس از یک توپ پنبه ای استفاده کنید تا بعد از شستشو آن را روی پوست خود بمالید. بگذارید پوست شما خشک شود ، سپس آن را مرطوب کنید.
 4.  یک ماسک عسل را امتحان کنید . عسل خام ساده ، یک تونر عالی برای پوست است. به سادگی مقداری روی صورت خود پخش کنید و بگذارید حدود ده دقیقه در آن بنشیند ، سپس آن را با آب گرم بشویید. منافذ شما محکم تر می شود و چهره شما احساس تازه و جوانی خواهد کرد.
 5. از یک مرطوب کننده استفاده کنید، استفاده از یک مرطوب کننده خوب برای نگه داشتن منافذ شما بسیار مهم است. مرطوب کننده عاری از الکل را انتخاب کنید که حاوی عطر و مواد شیمیایی اضافی نباشد ، بنابراین مطمئن شوید که پوست خود را تحریک نمی کنید.
 6. آرایش را انتخاب کنید که منافذ شما را مسدود نکند. به دنبال محصولاتی باشید که دارای علامت گرفتگی غیر منافذ یا “غیر کامدوژنیک” یا “غیر آکنه” باشند. همچنین می توانید محصولاتی با فرمول معدنی غیر تحریک کننده تهیه کنید. دست های خود را قبل از استفاده از مواد آرایشی بشویید . استفاده از پرایمر قبل از اینکه آرایش کنید می توانید ظاهر منافذ شما را کاهش دهد. همیشه به یاد داشته باشید که در پایان روز آرایش خود را پاک کنید.

نویسنده: دکتر محسن سلیمانی مدیریت کلینیک بهین

منبع:  wikihow.com

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *