آشنایی با تخصص‌ های پزشک اطفال و مهم ترین اقداماتی که او انجام می‌ دهد

 آشنایی با تخصص‌ های پزشک اطفال و مهم ترین اقداماتی که او انجام می‌ دهد

 

یک پزشک اطفال که وظیفه معاینه و تشخیص بیماری‌ها و مشکلات مربوط به کودکان و اطفال دارد می‌تواند تا سنین نوجوانی اقدامات درمانی مربوط به آنها را انجام دهد. با این حال اقدامات درمانی که این پزشکان انجام می‌دهند محدود به یک حوزه خاص نیست و در حوزه وسیعی از بیماری‌های مربوط به کودکان می‌توانند تخصص داشته باشند از این رو در ادامه شما را پزشکان اطفال و مهم‌ترین تخصص‌هایی که می‌توانند داشته باشند آشنا خواهیم کرد.

 

پزشک اطفال کیست؟

یک پزشک اطفال وظیفه دارد از بدو تولد کودک تا ۲ سالگی و از سن ۲ تا ۵ سالگی کودکان را معاینه کند. پس از ۵ سالگی، پزشک اطفال به صورت سالیانه کودکان را مورد معاینه قرار می‌دهد. پزشکان اطفال به دلیل اینکه با کودکان و اطفال سروکار دارند جزء صبورترین و دلسوزترین پزشکان هستند که در هر ساعت از شبانه روز می‌توانند کودکان را معاینه کنند.

به طور کلی اقدامات درمانی که یک پزشک و متخصص اطفال انجام می‌دهد شامل موارد زیر است:

  • انجام معاینه‌های فیزیکی کودکان
  • انجام واکسن‌های توصیه شده و لازم برای اطفال و کودکان
  • تشخیص و درمان بیماری‌ها، عفونت‌ها، جراحات و سایر مشکلات سلامتی مربوط به کودکان
  • مشاوره در خصوص نیازهای سلامتی، ایمنی، تغذیه و تناسب اندام کودکان
  • انجام آزمایش‌های به خصوص برای اطفال مانند بینایی یا شنوایی سنجی

 

دسته‌های تخصص پزشک اطفال شامل چه مواردی است؟

پزشک اطفال

 

پزشکان اطفال می‌توانند در موضوعات مختلف تخصص داشته باشند که خانواده‌ها می‌توانند با آشنایی با این تخصص‌های پزشک برتر اطفال مربوط به کودک خود را انتخاب کنند. این تخصص‌ها عموما به دو دسته مشکلات و بیماری‌های داخل کودکان و تخصص‌های بیمارستانی و متفرقه تقسیم می‌شوند. در زیر مهم ترین تخصص اطفال که مربوط به بیماری‌های داخلی آنها است آورده شده اند:

مشاهده  معرفی پزشک کودکان سرطانی و نقش او در تشخیص بیماری سرطان

تخصص بیماری‌های عفونی اطفال: پزشکان اطفال با این تخصص کودکان مبتلا به بیماری‌های عفونی را تشخیص و درمان می‌کنند.

تخصص نفرولوژی کودکان: متخصصان اطفال در این زمینه، اقدام به درمان بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری در کودکان می‌کنند.

تخصص ریه اطفال: این متخصصان اطفال برای پیشگیری، شناسایی و درمان هر گونه بیماری دستگاه تنفسی از جمله آسم دوران کودکی اقدامات درمانی را انجام می‌دهند.

تخصص روماتولوژی اطفال: این تخصص مربوط به پزشکان اطفالی است که بیماری‌های دوران کودکی را که مربوط به مفاصل، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها یا تاندون‌ها می‌باشد، درمان می‌کنند.

هماتولوژی، آنکولوژی کودکان: این پزشکان آموزش‌های تخصصی برای تشخیص و درمان اختلالات خونی و سرطان در کودکان دیده اند.

تخصص غدد درون ریز کودکان: متخصصان غدد کودکان از بیماران مبتلا به ناهنجاری‌های هورمونی یا سایر مشکلات غدد درون ریز، از جمله دیابت نوجوانان یا اختلالات غدد، حمایت می‌کنند.

گوارش اطفال: پزشک اطفال با این تخصص مسئول تشخیص و درمان اختلالات دستگاه گوارش در نوزادان و کودکان است.

تخصص قلب و عروق کودکان: پزشک اطفال در این تخصص با کودکانی که ناراحتی قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی دارند سروکار دارند.

 

تخصص‌های بیمارستانی و متفرقه مربوط به کودکان:

پزشک اطفال

تخصص کودک آزاری: متخصصان در این زمینه برای تشخیص و درمان مشکلات و آسیب‌های ناشی از کودک آزاری آموزش دیده اند. این متخصصان اغلب با نهادهای دادگستری و مددکاران اجتماعی همکاری می‌کنند.

تخصص رشدی، رفتاری: هنگامی‌که کودکان در سنین پایین با مشکلات رشدی یا رفتاری مواجه می‌شوند، می‌تواند تأثیر قابل توجهی در ادامه زندگی آنها داشته باشد. این متخصصان برای شناسایی و اصلاح این مشکلات از طریق تشخیص، آموزش و حمایت کودکان اقدام لازم را انجام می‌دهند.

مشاهده  چاقی کودکان؛ خطری در کمین سلامتی آن‌ها

طب تسکین دهنده کودکان: این پزشکان برای به حداکثر رساندن کیفیت زندگی کودکانی که با بیماری‌های تهدید کننده زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند، درمان‌هایی انجام می‌دهند.

سم شناسی کودکان: کودکان اغلب ممکن است به طور تصادفی در معرض داروها و سایر مواد شیمیایی سمی‌قرار گیرند. این متخصصان برای تشخیص و درمان کودکانی که در معرض سموم بودند اقدام درمانی لازم را انجام می‌دهند.

طب نوزادان: این متخصصان اطفال معمولاً در بخش‌های NICU و مراقبت از نوزادان بیمار کار می‌کنند.

تخصص مراقبت‌های ویژه کودکان: پزشکانی که این تخصص را دارند کودکانی را که به درمان‌های پیشرفته برای حمایت از زندگی نیاز دارند درمان می‌کنند.

اورژانس اطفال: این پزشکان اطفال اغلب در اورژانس بیمارستان کودکان کار می‌کنند.

تخصص بیمارستانی اطفال: پزشکان دارای این تخصص پزشکان دیگر را برای مدیریت واحدهای متمرکز بر اطفال در یک بیمارستان آموزش می‌دهد و اغلب آنها را برای نقش‌های رهبری یا مدیریت در بیمارستان آماده می‌کنند.

 

سخن پایانی:

پزشکان اطفال اقدامات درمانی مختلفی از جمله معاینات دوره ای مربوط به کودکان و اطفال، انجام برنامه واکسناسیون آنها، تشخیص و درمان کلیه بیماری‌های مربوط به کودکان و مشاوره در خصوص مشکلات سلامتی مربوط به آنها ارائه می‌دهند. این پزشکان می‌توانند تخصص‌های مختلفی داشته باشند که خانواده‌ها با آشنایی این تخصص‌ها می‌توانند بهترین متخصص اطفال را برای کودک خود انتخاب کنند.

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *