معرفی پزشک کودکان سرطانی و نقش او در تشخیص بیماری سرطان

 معرفی پزشک کودکان سرطانی و نقش او در تشخیص بیماری سرطان

این روزها سرطان به عنوان یکی از شایع‌ترین علل مرگ‌ومیر کودکان در کشورهای پیشرفته شناخته شده است. از آنجایی که سرطان در دوره کودکی بیشتر به درمان پاسخ می‌دهد، در صورتی که پزشک کودکان سرطانی بتواند تشخیص به موقع و راه درمانی مناسبی را انتخاب کند این دوره به سلامتی طی خواهد شد. البته میزان زنده ماندن کودکان مبتلا به سرطان بستگی به سن، نوع سرطان و مرحله تشخیص دارد. بنابراین در صورتی که علائم مشکوک و غیرطبیعی در کودک خود مشاهده کردید، سریعا به دکتر اطفال مراجعه کنید تا در صورت لزوم شما را برای مراحل تشخیص بیماری به پزشک کودکان سرطانی معرفی کند.

 

بهترین پزشک کودکان سرطانی کیست؟

پزشک کودکان سرطانی یا متخصص انکولوژی کودکان کسی است که در راستای درمان کودکان مبتلا به سرطان فعالیت دارد. برخی از این پزشکان متخصص در درمان انواع خاصی از غدد تخصص مهارت و تجربه علمی دارند و برخی نیز در مورد سرطان‌های کودکان کارهای تحقیقاتی انجام می‌دهد.

بنابراین سرطان‌شناس یا آنکولوژیست، پزشکی است که در زمینه تشخیص و درمان انواع سرطان‌ها تخصص و تجربه دارد. همچنین این پزشکان در سه بخش عمده درمانی اعم از جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی به بیماران خدمات ارائه می‌دهند تا از رشد بیشتر سلول‌های سرطانی جلوگیری کند تا بهبودی کامل حاصل شود.

 

نقش پزشک کودکان سرطانی در تشخیص بیماری

پزشک-کودکان-سرطانی

متاسفانه امروزه سرطان علاوه بر بزرگسالان، بدن بسیاری از کودکان را درگیر می‌کند و عوامل محیطی و ژنتیکی و خانوادگی در بروز سرطان در بین کودکان بیش از همه نقش دارد. در این میان تب مکرر، عفونت‌های مکرر و کم‌خونی شدید از علایم هستند که پزشک اطفال نسبت به بروز این علائم مشکوک می‌شود و بیمار را برای بررسی از نظر بروز سرطان به پزشک کودکان سرطانی ارجاع می‌دهد.

بنابراین آنچه که مهم است بحث تشخیص زودرس بیماری است. به همین دلیل والدین و خانواده‌ها به محض دیدن علامت مشکوک در کودک خود هر چه سریع‌تر او را نزد پزشک ببرند تا بررسی‌های تخصصی لازم انجام گیرد. پس هر چه سرطان توسط پزشک معالج زودتر تشخیص داده شود عوارض آن حین درمان و پس از آن کمتر خواهد بود.

اما مهمترین نقش پزشک برتر کودکان سرطانی این است که خانواده کودکان را به طور کامل در جریان روند تشخیص بیماری و درمان آن قرار دهد.

 

شایع‌ترین سرطان‌ها در کودکان

سرطان‌هایی که در دوران کودکی بروز می‌کنند، بسیار نادر هستند و تنها پزشکان کودکان سرطانی که از دانش و تجربه کافی برخوردار باشد، می‌تواند بسته به نوع سرطان یک روش درمانی خاص را به کار بگیرد. با این حال از شایع‌ترین انواع سرطان‌ها در کودکان می‌توان به سرطان خون، سرطان غدد لنفاوی، سرطان مغز استخوان اشاره کرد که امروزه با رشد تکنولوژی در امر پزشکی و راه‌های درمان پیشرفته چندان جای نگرانی وجود ندارد و با مهارت و دقت متخصص آنکولوژی اطفال این بیماری قابل تشخیص و درمان است. بروز انواع سرطان در کودکان با وجود نادر بودن اما ممکن است برخی از کودکان به سرطان‌هایی مبتلا شوند که شیوع آن در بزرگسالان بسیار رایج است.

 

چه زمانی باید به علائم سرطان در کودکان مشکوک شد؟

پزشک-کودکان-سرطانی

علائم سرطان در کودکان می‌تواند به صورت خاموش یا پنهان باقی بماند تا وضعیت حاد شود. اما یکی مهمترین اقدامات در تشخیص علائم سرطان این است که در صورت داشتن سابقه وراثتی و ژنتیکی ابتلا به سرطان در بین اعضای خانواده باید این کودکان مورد غربالگری‌ها و آزمایش‌های تخصصی قرار بگیرند.

به طورکلی بروز علائم بالینی همچون سردردهای صبحگاهی، سرگیجه و تهوع، اختلال بینایی، ضعف سیستم ایمنی بدن، عدم تمرکز و تعادل، بروز تورم و التهاب در اندام درگیر، کم‌خونی، قرمزی چشم‌ها، بی‌اشتهایی و غیره در کودکان مبتلا به یکی از انواع سرطان شایع است. بنابراین والدین با مشاهده این علائم غیرطبیعی در حال رشد در کودک خود باید در ابتدا به پزشکان اطفال مراجعه کنند.

البته علائمی همچون تب بیش از ۱۴ روز، سرماخوردگی با علائم طولانی تا بهبودی، عفونت‌های مکرر، رنگ پریدگی، خونریزی بینی، پا درد و ایجاد اختلال در راه رفتن باید جدی گرفته شود و حتما برای تشخیص زودهنگام به پزشک کودکان سرطانی مراجعه کنید.

 

سخن پایانی

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد، بروز انواع سرطان در کودکان برخلاف بزرگسالان متفاوت است. اما آنچه در رابطه با درمان انواع سرطان در کودکان حائز اهمیت است، بحث تشخیص سریع و به موقع سرطان در است که تنها پزشک کودکان سرطانی توانایی این امر را دارد. پس در صورت مشاهده علائم مشکوک در کودک خود ابتلا با پزشک اطفال مراجعه کنید تا در صورت لزوم به منظور بهره‌گیری از تجهیزات تشخیصی پیشرفته کودک شما را به یک پزشک متخصص در این زمینه معرفی کند.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.