آیا درمان میگرن بدون دارو ممکن است؟

 آیا درمان میگرن بدون دارو ممکن است؟

آیا درمان میگرن بدون دارو ممکن است؟

 

یافته‌های یک مطالعه آزمایشی که در مجله علمی Cephalalgia منتشر شده است؛ نشان داده است که با ایجاد تغییرات اندکی در مولکول‌های بدن با استفاده از یک اسپری تنفسی کوچک، بیماران مبتلا به میگرن خاص می‌توانند استفاده از دارو برای درمان میگرن را کاهش داده و یا به طور کامل قطع کنند.

بیمارانی که از میگرن عصبی رنج می‌برند و قبل و بعد از سردرد دردناک؛ اختلالات حسی یا بصری را تجربه می‌کنند، در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. در این تحقیقات آزمایشی یازده بیمار شرکت کردند اما در حال حاضر یک آزمایش بالینی بزرگتر در حال انجام است.

یکی از نویسندگان، ترولس یوهانسن دانشجوی دکترای مهندسی است که این مطالعه را به عنوان بخشی از پروژه‌ی دکترای خود در بخش پزشکی بالینی در دانشگاه Aarhus و کلینیک سردرد در بیمارستان دانشگاه Aarhus دانمارک انجام داده است. او میگرن را اینگونه تعریف می‌کند: “میگرن بصورت بخشی از یک واکنش زنجیره‌ای رخ می‌دهد که در آن رگ‌های مغز درگیر می‌شوند و خون نمی‌تواند برای مغز اکسیژن کافی را تامین کند.”

 

 

ترولس یوهانسن می‌گوید: “ما از CO2 و اکسیژن استفاده می‌کنیم، که مولکول‌های طبیعی بدن نیز برای دفاع شخصی خود در برابر حملات میگرنی آنها را بسیج می‌کنند. در این روش استفاده از اسپری تنفسی سبب انبساط عروق خونی می‌شود و برای مغز تا هفتاد درصد اکسیژن تامین می‌کند، در نتیجه این واکنش زنجیره‌ای مخرب متوقف می‌شود؛ علاوه بر این، او اضافه کرد که اثر این درمان چند ثانیه پس از استفاده از لوله‌ی تنفسی شروع می‌شود.

مشاهده  به Quince            

 

 

این مطالعه آزمایشی در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ با ۱۱ بیمار مبتلا به میگرن عصبی انجام شد. یکی از یافته‌های این مطالعه نشان داد که اثر تسکین درد در هر بار استفاده از این اسپری تنفسی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. ۴۵ درصد افراد با اولین استفاده تاثیر آن را تجربه کرده‌اند و این تعداد بعد از بار دوم استفاده به ۷۸ درصد افزایش یافته است.

ترولس یوهانسن که در حال حاضر در دانشکده مهندسی دانشگاه Aarhus تدریس می‎کند؛ می‌گوید: “این مطالعه اثرات فیزیولوژیکی بسیار مهمی را در بدن نشان می‌دهد.” او در همکاری با تیمی از کارکنانش، تولید یک اسپری تنفسی مناسب برای کمک به افراد مبتلا به میگرن را با کمک شرکت BalancAir  شروع کرده است. از آنجایی که این پروژه آزمایشی محدود به افراد مبتلا به میگرن عصبی و تنها شامل یازده بیمار بود، ترولس یوهانسن در حال برنامه ریزی برای انجام یک آزمایش بالینی بزرگ برای افراد مبتلا به میگرن غیر عصبی و میگرن مزمن است.

منبع: sciencedaily

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *