آیا واکسن‌ها بی خطر هستند؟

 آیا واکسن‌ها بی خطر هستند؟

آیا واکسن‌ها بی خطر هستند؟

همه‌ی ما در طول عمر خود شاید چندین بار واکسن تزریق کرده باشیم. واکسناسیون سبب مصونیت ما در برابر بیماری‌های مسری و خطرناک می‌شوند. اما همیشه والدین این ترس را داشته‌اند که آیا واکسن‌ها کاملا بی خطر هستند؟ به دلیل عوارضی که واکسن ها ممکن است ایجاد کنند ممکن است والدین از تزریق واکسن به کودکشان خودداری کنند.

اکثر مردم سراسر جهان اعتقاد دارند که واکسن‌ها بی خطر هستند؛ اما افرادی هستند که درمورد ایمنی آن نگرانی‌هایی دارند. طبق یک نظرسنجی جدید جهانی اکثریت مردم در سراسر جهان فکر می‌کنند که واکسن‌ها ایمن هستند، اما سهم کسانی که به این موضوع مشکوک هستند هنوز هم به اندازه‌ای بالاست که ممکن است موجب بروز تهدیدات ایمنی درمورد بیماری‌ها شود.

در سراسر جهان مردم درمورد ایمنی واکسن چه فکری می‌کنند؟

بیانیه‌ای با این مضمون که “واکسن‌ها بی خطر هستند” نوشته شد و از افراد شرکت کننده در این نظر سنجی خواسته که شد به این سوال با انتخاب یکی از سه گزینه‌ی زیر پاسخ دهند:

  • آیا شما با این بیانیه موافق هستید؟
  • مخالف هستید؟
  • یا نظری ندارید؟

نتایج این نظرسنجی درتصویر زیر منعکس شده است؛ در اینجا درصد پاسخ موافق با بی خطر بودن واکسن‌ها با رنگ آبی، درصد پاسخ مخالف با بی خطر بودن واکسن ها با رنگ قرمز، و درصد پاسخ افرادی که نسبت به این بیانیه، نظری نداشتند با رنگ خاکستری نشان داده شده است.

 

آیا واکسن‌ها بی خطر هستند

در سایت پزشک برتر لیست پزشکان اصفهان را ببینید.

 

این نظرسنجی که توسط گروه نظرسنجی گالوپ و موسسه خیریه تحقیقات بهداشت و سلامتی Wellcome انجام شده است، بیش از ۱۴۰،۰۰۰ نفر در ۱۴۰ کشور را درباره نگرش آنها نسبت به موضوعات مختلف بهداشتی و علمی، از جمله ایمنی واکسن، اعتماد به پزشکان و اعتقاد به دانشمندان، مورد سوال قرار داده است.

این مطالعه در زمانی انجام شده است که به دلیل شیوع جهانی بیماری سرخک افکار طرفدار برای درمانهای پیشگیرانه تحریک شده بود و واکسن در کانون توجه قرار گرفته بود. هرچند که واکسن‌ها به طور گسترده و مداوم نشان داده‌اند که ایمن و موثر هستند. در سطح جهانی به طور کلی، ۷۹ درصد از پاسخ دهندگان با نظرسنجی درمورد بیانیه‌ی “واکسن‌ها بی خطر هستند” موافق بودند، این در حالی است که تنها ۷ درصد پاسخ دهندگان مخالف بودند. تجزیه و تحلیل کسانی که احساس می‌کنند  واکسن‌ها موثر هستند، نیز مشابه این نظرسنجی بود.

(درصد پاسخ باقیمانده نیز مربوط به افرادی است که یا مطمئن نیستند و یا هیچ نظری ندارند.) حدود ۶ درصد از والدین در سراسر جهان اظهار داشتند که فرزندانشان واکسینه نشده‌اند، این افراد بیشتر در مناطقی مانند آفریقا و آسیا که دسترسی به واکسن‌ها کمتر است؛ قرار داشتند.

در حالی که این نرخ بی اعتمادی به واکسن‌ها ممکن است به نظر کم باشد، چیزی که کارشناسان به آن”ایمنی جامعه” می‌گویند- یعنی تعداد کافی از افراد یک جمعیت که در برابر بیماری محافظت شده‌اند و سبب به حداقل رساندن انتقال آن بیماری می‌شود و مبتنی بر واکسیناسیون گسترده است اغلب باید در سطوح بالاتر از ۹۰٪ باشد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، برای مثال، کلید ریشه کن شدن سرخک در یک منطقه این است که این منطقه به حداقل ۹۵٪ پوشش واکسیناسیون برسد.

گزارش Wellcome نشان داد که مناطق ثروتمند که میزان بیماری‌های عفونی در آنها نسبتا کم است، کمترین اعتماد به واکسن‌ها را نشان دادند، در حالی که مناطق فقیرتر که اغلب در معرض ابتلا به بیماری‌های مسری قرار دارند، بیشتر به واکسن‌ها اعتماد دارند. در فرانسه، که در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ افزایش ۴۶۲ درصدی موارد سرخک را تجربه کرد، یک سوم از مردم بیان کردند که احساس می‌کنند واکسن‌ها بی خطر نیستند.

در مقابل، تقریبا تمام پاسخ دهندگان در بنگلادش و رواندا، دو کشور که پیشرفت‌های بهداشت عمومی را در پی کمپین‌های استفاده از واکسیناسیون دیده‌اند، گفتند واکسن‌ها بی خطر و موثر هستند. ایالات متحده امریکا جایی در وسط طیف قرار داشت و ۷۲ درصد مردم موافق بودند که واکسن‌ها بی خطر هستند.

این نظرسنجی همچنین از پاسخ دهندگان در مورد نظرات کلی خود در ارائه دهندگان خدمات علمی و بهداشت و درمان سوال پرسیده است. در سطح جهانی، ۷۲ درصد افراد حداقل سطح اعتماد “متوسط” به دانشمندان داشتند، در حالی که ۱۴ درصد اعتماد “کم” داشتند. اعتماد به پزشکان و پرستاران در سراسر جهان بالاتر بود، که حداقل درصد اعتماد ۸۴ درصد بود.

به طور کلی افرادی که اظهار داشتند ایمنی واکسن‌ها را باور دارند، احتمال بیشتری داشت که به دانشمندان و متخصصان بهداشت نیز اعتماد داشته باشند. اما در سطح منطقه‌ای، روند‌هایی درحال ظهور هستند: مناطق فقیر عموما اعتقاد بیشتری به واکسن و اعتماد کمتری به دانشمندان دارند، در حالی که بخش‌های ثروتمند دنیا که برنامه‌های آموزشی بهتر در مقایسه با مناطق فقیرتر دارند، اعتقادات ضعیف‌تری به واکسن و اعتماد بالاتری به دانشمندان داشتند.

منبع: time

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *