ارتودنسی لینگوال را بهتر بشناسیم! مزایا و معایب آن چیست؟

 ارتودنسی لینگوال را بهتر بشناسیم! مزایا و معایب آن چیست؟

همه افراد دوست دارند که لبخندی زیبا داشته باشند و این موضوع باعث می‌شود که بسیاری از مردم به سمت ارتودنسی روی بیاورند اما یک مانع بزرگ برای انجام ارتودنسی وجود دارد و آن هم مشخص‌بودن براکت‌های فلزی در ارتودنسی به خصوص ارتودنسی بوکال (سطح رو به بیرون از دهن) است.

ارتودنسی لینگوال (لینگوال سطحی از دندان است که به سمت داخل دهان است) یک گزینه مناسب برای افرادی است که نمی‌خواهند براکت‌ها و سیم فلزی ارتودنسی بر روی دندان‌های آنها مشخص باشد. این نوع از ارتودنسی روش درمان مناسبی برای این افراد است و کمک می‌کند که فرد بتواند با اعتمادبه‌نفس در جامعه حضور داشته باشد.

ارتودنسی لینگوال همان براکت‌های فلزی معمولی را دارد با این تفاوت که در پشت دندان‌ها و به سمت زبان قرار می‌گیرند و این باعث می‌شود که تقریباً نامرئی باشند. در ادامه با این نوع از درمان، مزایا و معایب آن بیشتر آشنا می‌شویم.

 

ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی-لینگوال

ارتودنسی لینگوال (سطح داخلی دندان را سطح لینگوال می‌گویند) از نوع ارتودنسی‌های ثابت و نامرئی است که براکت‌ها در این نوع درمان در پشت و سمت لینگوال دندان ثابت می‌شود. براکت‌ها در این نوع از درمان ارتودنسی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای قرار داده شدن در سطح لینگوال دندان‌ها مناسب باشند.

این نوع از درمان ارتودنسی مانند ارتودنسی مرئی و ثابت معمولی می‌تواند برای درمان ناهنجاری‌های دندان‌ها و ناهنجاری‌های قدامی خلفی استفاده شود.

قرارگرفتن ارتودنسی بر سطح لینگوال برای بار اول توسط Craven Kurz و Jim Mulick در سال ۱۹۷۵ میلادی در ایالات متحده انجام شد. در این سال یکی از مدل‌های معروف از دکتر Kurz درخواست طراحی و توسعه روشی برای ارتودنسی را کرد که با توجه حرفه او نامرئی باشد و دکتر Kurz پس از مشورت با دکتر Mulick که استاد دانشگاه دندان‌پزشکی UCLA بود کار توسعه را آغاز کرد. پس از آن شرکت Ormco با همکاری دکتر Kurz توسعه بیشتر و تحقیقات برای کاهش عوارض این نوع درمان را شروع کرد.

مشاهده  ارتودنسی نامرئی چیست؛ آشنایی با بهترین گزینه ها برای انتخاب آن

 

مزایای ارتودنسی لینگوال

در ادامه با مزایای ارتودنسی لینگوال (سطح لینگوال، سطح داخلی دندان است) بیشتر آشنا می‌شویم.

 • این نوع روش درمان به علت قرارگرفتن براکت‌ها و سیم در پشت دندان، تقریباً نامرئی است.
 • ارتودنتیست با انجام CAD/CAM می‌تواند ارتودنسی را مناسب دهان و دندان فرد شخصی‌سازی کند.
 • مشکلات جویدن در این نوع ارتودنسی بسیار کم است.
 • التهاب و درد لب‌ها و گونه در این نوع از درمان وجود ندارد.
 • فرد نیاز کمتری به تغییرات بنیادی در عادت‌های فردی‌اش دارد.
 • مزیت براکت‌های لینگوال نسبت به براکت‌های بوکال، کمتر بودن علائم دکلسیفیکاسیون در سمت بوکال دندان است که با چشم غیرمسلح بیشتر قابل‌مشاهده است.
 • این نوع از ارتودنسی نسبت به موارد متحرک نیاز کمتری به چکاپ توسط ارتودنتیست دارد.
 • سطح لینگوال دندان به علت ویژگی‌های مورفولوژی، تمیز شدن توسط زبان و جریان بزاق کمتر در معرض پوسیدگی است و قرارگرفتن براکت‌ها در این سطح و رعایت بهداشت کلی دهان و دندان احتمال پوسیدگی را کاهش می‌دهد.

 

 

معایب ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی-لینگوال

معایب ارتودنسی لینگوال (سطح لینگوال، سطح داخلی دندان است) در پایین آورده شده است.

 • این نوع ارتودنسی از همه انواع ارتودنسی مرئی و نامرئی گران‌تر است به‌خصوص اگر برای فرد سفارشی‌سازی شده باشد.
 • دوره درمان ممکن است که از ارتودنسی بوکال بیشتر طول بکشد.
 • ناراحتی و درد در ابتدا در این نوع از ارتودنسی نیز وجود دارد.
 • باتوجه‌به اینکه این نوع درمان نیاز به ارتودنتیست ماهر که دوره‌های مخصوص مربوط را دیده باشد دارد ممکن است پیداکردن ارتودنتیستی که این نوع از ارتودنسی را انجام دهد کمی دشوار باشد.
 • همچنین امکان زخم و ملتهب شدن زبان وجود دارد.
 • این نوع از ارتودنسی در گفتار فرد تأثیر می‌گذارد و ممکن است که فرد بعد از دریافت این نوع از درمان، نوک زبانی صحبت کنید. بااین‌حال تحقیقات نشان می‌دهد میزان تأثیر منفی این ارتودنسی بر گفتار فرد با برند استفاده شده ارتباط داشته باشد. البته گفتاردرمانی می‌تواند کمک کند که فرد بتواند کلمات را به‌خوبی تلفظ کند.
مشاهده  اهمیت مراجعه به دندانپزشک کودکان، چه خدماتی توسط این دندانپزشکان ارائه می شود؟

 

سخن پایانی

اگر شما به ارتودنسی نیاز دارید اما دوست ندارید که قابل دیدن و مرئی باشد، ارتودنسی لینگوال (سطح لینگوال، سطح داخلی دندان است) می‌تواند گزینه خوبی باشد. براکت‌های لینگوال از آن جایی که در سطح لینگوال دندان قرار می‌گیرند به‌اندازه ارتودنسی بوکال (ارتودنسی معمولی) قابل‌مشاهده نیستند.

این ارتودنسی توسط ارتودنتیست‌های حرفه‌ای باید انجام شود و هزینه بالایی دارد و ممکن است که دوره درمان کمی طولانی‌تر از ارتودنسی بوکال شود و مدتی زمان می‌برد که زبانتان به براکت‌ها عادت کند و این روند همراه با درد کمتری است. اما اگر می‌توانید هزینه این نوع درمان را تقبل کنید و ارتودنتیست حرفه‌ای می‌شناسید این بهترین گزینه‌ها برای شماست.

برای دانستن بهترین نوع ارتودنسی که با ویژگی‌ها و خواسته‌های شما منطبق باشد، باید با ارتودنتیست مشورت کنید. ارتودنتیست با بررسی دندان‌ها و ایرادهای آن بهترین روش درمان را به شما توصیه می‌کند.

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.