ارتودنسی نامرئی چیست؛ آشنایی با بهترین گزینه ها برای انتخاب آن

 ارتودنسی نامرئی چیست؛ آشنایی با بهترین گزینه ها برای انتخاب آن

بسیاری از مردم اعتقاد دارند که لبخند زیبا در ظاهر کلی افراد بسیار مهم است و به همین علت ارتودنسی نامرئی یکی از بهترین گزینه‌ها برای بزرگسالان به‌ویژه کسانی است که مشاغل آن‌ها نیازمند ارتباط با دیگران و صحبت‌کردن است چرا که استفاده از ارتودنسی مرئی و ثابت در اعتمادبه‌نفس آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد.

ارتودنسی نامرئی همان‌طوری که از نامش مشخص است، شامل انجام اعمالی مبتنی بر کاهش قابلیت دیده‌شدن ابزار استفاده شده در دهان فرد است. این نوع درمان جایگزین مناسبی برای ارتودنسی ثابت و مرئی است تا فرد احساس راحتی بیشتری کند. بسیاری از افراد نیازمند ارتودنسی برای اینکه براکت‌های فلزی از زیبایی آن‌ها می‌کاهد و احساس اعتماد به نفس پایینی در جامعه به آن‌ها دست می‌دهد از این نوع درمان استفاده نمی‌کنند.

 

آشنایی با انواع ارتودنسی نامرئی

سبک‌های متعددی از درمان‌های ارتودنسی نامرئی وجود دارد که باتوجه ‌به سن، وضعیت دندان‌ها و هزینه، می‌توان از میان آن‌ها یکی را انتخاب کرد که به بهترین صورت نیازهای فرد را برطرف کند. انواع ارتودنسی به‌طورکلی در دو دسته ثابت و متحرک قرار می‌گیرند که در ادامه به بیان آنها می‌پردازیم:

ثابت سرامیکی

ارتودنسی نامرئی

براکت‌های سرامیکی مانند براکت‌های فلزی عمل می‌کنند، تنها تفاوت آن‌ها در ماده تولیدی آن‌هاست. ارتودنسی سرامیکی رنگ بسیار نزدیکی به رنگ دندان دارد که باعث می‌شود از فاصله دور مشخص نباشند.

سرامیکی که در این نوع ارتودنسی استفاده می‌شود از نوعی پیشرفته است که چسبندگی بالایی دارد و این چسبندگی ریسک شکسته شدن را کاهش می‌دهد.

بعضی از ارتودنتیست‌ها برای سیم‌کشی از سیم‌های شفاف و بعضی دیگر از سیم‌های فلزی استفاده می‌کنند که در قابل‌مشاهده بودن آن تأثیر می‌گذارد.

مشاهده  ارتودنسی چیست و مراحل انجام آن چگونه می باشد؟

مانند براکت‌های ثابت مرئی، براکت‌های سرامیکی نیز نیاز به تنظیم ارتودنتیست در بازه‌های زمانی مشخص را دارد.

 

ثابت ترنسپرنت

این نوع از ارتودنسی به نامرئی بودن بسیار نزدیک است. این نوع از ارتودنسی نامرئی از رزین ساخته شده است و تقریباً با هر رنگ دندانی مطابقت دارد. بهترین گزینه برای کسانی که ارتودنسی ثابت و نامرئی می‌خواهند ارتودنسی ترنسپرنت است به علت اینکه دوام و چسبندگی بالایی دارند و به‌صورت خیلی محدود قابل‌مشاهده است، هرچند ممکن است که در صورت ضربه آسیب ببیند. در این نوع از ارتودنسی مراجعه منظم به ارتودنتیست جهت معاینات بعد از انجام ارتودنسی نیز لازم است.

 

ثابت لینگوآل

 

این نوع دیگری از براکت‌های نامرئی و ثابت است که از فلز ساخته شده و در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد و تنها با نگاه مستقیم در دهان نمی‌توان آن‌ها را مشاهده کرد.

براکت‌های لینگوال گران‌ترین نوع ارتودنسی نامرئی است زیرا مقاومت بسیار بالایی دارد. اگرچه این نوع از ارتودنسی مزیت‌های بسیار زیادی دارد اما در برخی از افراد ممکن است در آغاز درمان تلفظ بعضی از لغات برای آنها دشوار باشد ولی بعد از مدتی فرد عادت می‌کند. همچنین این نوع از ارتودنسی می‌تواند باعث تحریک و زخم شدن زبان شود. این نوع از درمان نیز نیاز به مراجعه منظم به ارتودنتیست را دارد.

الاینر نامرئی متحرک

انقلاب واقعی در ارتودنسی نامرئی ۲۰ سال پیش با الاینرهای نامرئی آغاز شد. الاینرهای نامرئی از پلی‌اورتان سخت و باکیفیت تولید می‌شوند و از دو اسپیلینت شفاف تشکیل شده‌اند که کاملاً با هر رنگ دندانی مطابقت دارد و برای حرکت تدریجی دندان‌ها تا رسیدن به مکان موردنظر به آن‌ها فشار وارد می‌کند.

مشاهده  اهمیت مراجعه به دندانپزشک کودکان، چه خدماتی توسط این دندانپزشکان ارائه می شود؟

از مزیت‌های الاینر‌های نامرئی نداشتن درد و عدم ایجاد زخم در دهان فرد است. همچنین فرد می‌تواند الاینر را برای صرف وعده‌های غذایی از دهان خارج کند و با آرامش مواد غذایی موردعلاقه خود را میل کند و نیز مانعی برای تمیزکردن و حفظ بهداشت دندان وجود ندارد. الاینرها بسیار سخت هستند و به‌ندرت می‌شکنند. این نوع روش ارتودنسی مانند سایر روش‌های ارتودنسی در ابتدا می‌تواند تلفظ برخی از لغات را برای بیمار دشوار کند.

 

روند درمان و نصب ارتودنسی‌های نامرئی به چه صورت است؟

ارتودنسی نامرئی

 

ارتودنتیست پس از معاینه دهان و دندان فرد و عکس‌برداری از فک و دندان‌ها بهترین ارتودنسی را به بیمار پیشنهاد می‌کند. متخصص ارتودنتیست باتوجه ‌به نظر بیمار لبخند کامل را طراحی و مدل‌سازی می‌کند که ارتودنسی ساخته شده بر اساس این مدل است.

در مرحله مشاوره و طراحی، بیمار می‌تواند از ارتودنتیست خود بخواهد که از ارتودنسی نامرئی استفاده کند و با نظر دکتر بهترین گزینه را برای خود انتخاب کند.

ارتودنتیست بعد از قراردادن ارتودنسی در دهان باتوجه‌ به سلامت دهان و دندان فرد دوره‌های مراجعه برای چک کردن ابزار و روند درمان را مشخص می‌کند که می‌تواند از هر هفته تا شش ماه یکبار متفاوت باشد.

 

سخن پایانی

ارتودنسی نامرئی راهکاری مناسب برای افرادی است که نیاز به این ارتودنسی دارند اما به دلیل محدودیت‌هایی که ارتودنسی ثابت مرئی ایجاد می‌کنند از آن استفاده نمی‌کنند. ارتودنسی‌های نامرئی هزینه بالاتری نسبت به ارتودنسی مرئی دارند اما مزیت‌های زیادی نیز مانند درد کمتر، قابل ‌مشاهده نبودن، زیبایی لبخند و اعتمادبه‌نفس بالاتر را برای فرد به ارمغان می‌آورند.

مشاهده  ایمپلنت دندانی چیست و چه انواعی دارد؟

هرکدام از ارتودنسی‌های نامرئی مزایا و معایب خود را دارند که بهترین گزینه برای هر فرد متفاوت است و نیز هیچ محدودیتی در انتخاب توسط فرد نیست، اما بهترین کار مشورت با ارتودنتیست پیش از انتخاب هرکدام از موارد گفته شده است.

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.