از ریزش تا کاشت مو؛ بررسی مزایا و معایب روش‌های کاشت

 از ریزش تا کاشت مو؛ بررسی مزایا و معایب روش‌های کاشت

از ریزش تا کاشت مو؛ بررسی مزایا و معایب روش‌های کاشت

ریزش مو یکی از مشکلات شایع در مردان و زنان است که دلایل مختلفی دارد. هر چند با افزایش سن ممکن است که ریزش موی شدید را تجربه کنید، با این حال برای کسانی که این مسئله به کابوس شبانه شان تبدیل شده است، کاشت مو با روش‌های مختلف یک گزینه درمان است.

بهتر است بدانید که از دست دادن حداکثر ۱۰۰ تار مو در طول روز یک فرایند طبیعی است. هر چند هیچ یک از ما تعداد تار موهایی که از دست می‌دهیم را نمی‌شماریم، با این حال اگر بخش زیادی از موهایتان می‌ریزد، بهتر است به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

بررسی دلایل ریزش مو

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث ریزش موی شدید می‌شود. برخی از آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

– آسیب‌های جسمی مثل تصادف یا بیماری شدید

– ریزش مو در بارداری به دلیل تغییرات هورمونی

– طاسی در زنان و مردان با الگوهای ژنتیکی

– تغییرات سطح هورمون‌ها مثل دوران قاعدگی و یائسگی

– کم خونی و کمبود آهن

– کم کاری غده تیروئید و کاهش تولید TH

– کمبود ویتامین B و ویتامین A

– ابتلا به بیماری لوپوس

– کاهش وزن شدید

– ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

– مصرف برخی از داروهای درمان افسردگی

– استرس و افسردگی شدید

– مصرف دخانیات و الکل

– رژیم غذایی نامناسب

علاوه بر این موارد دلایل زیاد دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند موجب از دست دادن مو شود. به عنوان مثال بسیاری از افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند، پس از بهبودی ریزش مو بعد از کرونا را تجربه کرده‌اند.

ریزش مو

با این حال در شرایطی که ریزش مو با زمینه اختلالات هورمونی، مسائل ژنتیکی و وراثت رخ دهد و متخصص پوست و مو با دارو درمانی قادر به کنترل آن نباشد، انواع روش‌های کاشت مو را پیشنهاد می‌دهد.

مروری بر فرایند کاشت مو

افرادی که طاسی و ریزش شدید موی سر را تجربه کرده‌اند، به کمک جدیدترین روش‌های کاشت مو می‌توانند به درمان خود کمک کنند. در طی این فرایند پزشک با برش بخش‌های باریکی از پشت سر که اصطلاحا به آن بانک مو گفته می‌شود، آن را به قسمت‌های کم مو پیوند می‌زند. بهترین متخصص پوست و مو با استفاده از روش‌های مناسب به رشد مجددموهای شما کمک می‌کند.

دلیل استفاده از قسمت‌های پرپشت این است که فولیکول‌های مو در آن‌ها فعال‌تر هستند و توانایی رشد بهتری دارند.

از این شیوه می‌توان برای پیوند ابرو و یا ریش آقایان نیز استفاده کرد. اجرای صحیح و اصولی فرایند پیوند مو کمک می‌کند تا در ناحیه طاسی موها رشد طبیعی خود را آغاز کنند و در نتیجه ریزش مو بعد از کاشت مو برطرف می‌شود.

بررسی انواع روش‌های کاشت مو؛ کدام بهتر است؟

روش‌های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد. انتخاب روش پیوند مو با توجه به نظر بیماری و تشخیص و توصیه‌های متخصص پوست و مو یا جراحان پلاستیک انجام می‌گیرد. متداول‌ترین شیوه‌های پیوند مو که در حال حاضر به کار گرفته می‌شود شامل این موارد است:

روش کاشت مو FUT

پیوند مو به روش Follicular Unit Transplantation یا همان FUT با برش یک نوار باریک از بافت پشت سر آغاز می‌شود. پس از آن پزشک این بافت را زیر میکروسکوپ مخصوص قرار می‌دهد تا آن را به واحدهای مو تبدیل کند. در نواحی طاسی چندین برش ایجاد می‌شود تا FUG یا همان واحدهای مو در این قسمت‌ها پیوند بخورد.

مزایای روش FUT

هزینه کاشت مو به این روش، کیفیت گرافت‌ها، زمان پیوند و عوارض FUT نسبت به روش‌هایی مثل FIT برتری دارد.

 • نامشخص بودن محل کاشت مو
 • ظاهر طبیعی خط رشد مو
 • عدم ایجاد فرورفتگی و یا برآمدگی پوست سر
 • امکان برداشتن مو از بانک مو پشت سر، کتف و سینه
 • نگهداری کیفیت گرافت برای کاشت موی مجدد

معایب کاشت مو FUT

از آنجایی که بافت نازکی از پشت مو برداشته می‌شود، این احتمال وجود دارد که جای زخم و محل جوشگاه در آن باقی بماند.

متورم شدن سر و صورت، احساس درد در محل برش سر از معایب این روش است. از طرفی اگر پوست سر شخص به صورتی باشد که قابلیت کشیدن نداشته باشد و یا در مراحل اولیه ریزش مو به سر می‌برد، این مدل گزینه مناسبی برای کاشت مو نخواهد بود و لازم است که روش‌های دیگری در نظر گرفته شود.

کاشت مو به روش FIT

در این روش از کاشت مو، فولیکول‌های مو یا FUG را به صورت گروهی یا تکی تکی از پشت سر برمی دارند. برای این کار از وسیله‌ای به نام هولدر یا پانچ استفاده می‌شود.

ممکن است لازم است باشد که چندین جلسه برای این کار وقت صرف شود؛ به عبارت بهتر این کار در طی یک جلسه جراحی تمام نمی‌شود. هر بار به طور میانگین بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ فولیکول مو در نواحی که نیاز به پیوند دارند، کاشته می‌شود.

روش های کاشت مو

این روش بدون درد است، با این حال بی حسی موضعی انجام می‌گیرد. زمانی که پزشک نتواند از پشت سر بیمار بافت مورد نظر را بردارد یا میزان طاسی کم است، از این روش استفاده می‌کند.

پس از اتمام جلسات درمان، فولیکول‌های مو در فاز استراحت قرار می‌گیرند، ممکن است در طی این دوران ریزش پس از کاشت مو را تجربه کنید. با این حال جای نگرانی نیست چرا که ریزش مو در ماه دوم تا چهارم طبیعی است.

ممکن است در این روش حداقل یک سال زمان ببرد تا موهای کاشته شده به طور کامل و صد در صدی رشد کنند. به مرور موهای پیوند زده شده ظاهر طبیعی پیدا می‌کنند.

مزایای روش FIT

 • بدون درد
 • خونریزی پایین
 • مشخص نبودن جای زخم
 • برداشت فولیکول موی زیاد در جلسات متوالی

معمولا پزشک متخصص پوست و مو توصیه می‌کنید که اگر نمی‌خواهید عمل جراحی انجام دهید و یا طاسی گسترده‌ای ندارید، از این روش استفاده کنید تا سریع‌تر نتیجه بگیرید.

معایب FIT

 • هزینه کاشت مو به روش FIT زیاد است.
 • هنگام برداشت مو با پانچ احتمال آسیب به ریشه مو وجود دارد.
 • محدودیت در برداشتن فولیکول مو در هر جلسه
 • طولانی شدن فرایند پیوند مو احتمال آسیب دیدن گرافت را بالا می‌برد.
 • آسیب دیدن بانک مو

روش جدید PRP برای کاشت مو

از جدیدترین روش‌های کاشت مو، مدل PRP است که از سلول‌های بنیادی استفاده می‌شود. در روش سلول درمانی برای کاشت مو، فولیکول‌های فعال و زایای مو جداسازی و کشت داده می‌شوند. پس از آن این فولیکول‌ها را به پوست سر تزریق می‌کنند.

طبق تحقیقات انجام شده میزان سلول‌های بنیادی در بخش‌های پرپشت سر و قسمت‌های طاس به یک اندازه است با این تفاوت که سلول‌های نیا یاخته در نواحی طاس کمتر است.

مهم‌ترین هدف سلول‌های زایا این است که به رشد موهای جدید کمک کند، در این میان موهای فرسوده می‌ریزند تا موهای طبیعی جایگزین آن شوند.

خصوصیات برتر کاشت مو PRP

 • استفاده از خون شخص و کاهش احتمال ابتلا به ایدز و هپاتیت
 • اثربخشی طولانی مدت

ناکامی‌های کاشت مو PRP

 • طولانی بودن پروسه کاشت بین ۶ ماه تا یکسال
 • عدم موفقیت در ۱۰ درصد از افراد

در صورتی که شما به هر یک از بیماری‌های دیابت، اختلالات انعقاد خون، سرطان خون و کمبود وجود پلاکت مبتلا بوده و یا ناچار به مصرف آسپرین و داروهایی از این دست باشید، این روش برای شما مناسب نخواهد بود.

پیوند مو با روش SUT

یکی دیگر از روش‌های جدید برای کاشت و رشد مجدد مو، مدل SUT است. در طی این فرایند از دستگاه‌های پیشرفته و اتوماتیک استفاده شده و متخصص بر فرایند کاشت نظارت می‌کند.

در این شیوه برای برداشت و کاشت مو از پانچ لیزری استفاده می‌شود. پس از آنکه فولیکول‌های مو به صورت گروهی یا تک تک از بانک مو جدا می‌شود، آن را فریز می‌کنند تا در بخش‌هایی که موی کمی وجود دارد یا سر دچار طاسی شده است، پیوند داده شود.

ویژگی‌های کاشت به روش SUT

 • عدم تخریب فولیکول‌های مو به خاطر استفاده از پانچ لیزری
 • سرعت بالای کار و برداشت حداقل ده هزار فولیکول از بانک مو
 • اتمام فرایند کاشت در یک جلسه
 • طبیعی بودن خط رویش مو
 • عدم درد و خونریزی زیاد پس از کاشت

مشکلات کاشت مو با روش SUT

 • نیاز به استریل کردن و ضد عفونی کردن تمام دستگاه
 • آسیب دیدن بخش‌های دهنده و گیرنده فولیکول
 • مشخص بودن حفره‌های موی کاشته شده
 • باقی ماندن جای زخم و اسکار

روش های کاشت مو

در نهایت برای انتخاب یک روش مناسب برای کاشت مو، لازم است که شرایطی مثل میزان طاسی، قابلیت کشیدن پوست سر، تراکم موهای بانک مو و انتظارات خود را در نظر بگیرید. همچنین هزینه کاشت مو از دیگر مواردی است که باید درباره آن پرس و جو کنید. در نتیجه با مشورت با متخصص پوست و مو قادر به انتخاب بهترین گزینه برای خود خواهید بود.

کاشت مو چه عوارضی به همراه دارد؟

تا زمانی که فرایند پیوند مو توسط یک متخصص ماهر و مجرب انجام شود، عارضه خاصی را مشاهده نخواهید کرد. به همین دلیل مهم است به یک پزشک جراح سر و گردن یا جراح پلاستیک مراجعه کنید که به اندازه کافی درباره سوابق او مطالعه کرده‌اید. برخی از عوارضی که ممکن است به وجود بیاید شامل موارد زیر است، هر چند اکثر آن‌ها موقتی است:

 • متورم شدن پیشانی
 • خونریزی کم
 • گزگز شدن محل کاشت
 • درد خفیف در ناحیه کاشت مو

بهتر است به توصیه‌های پزشک خود توجه کنید و محل کاشت را نخارانید. با این حال اگر مشکل خاصی را تجربه کردید، بهتر است با دکتر خود تماس بگیرید و در صورت نیاز به او مراجعه نمایید.

سخن آخر

ریزش موی شدید که منجر به طاسی شود با انواع روش‌های کاشت مو قابل درمان خواهد بود. با این حال بهتر است قبل از تصمیم برای کاشت به اندازه کافی درباره شیوه‌های پیوند مو و پزشک مورد نظر خود تحقیق کنید تا در نهایت بهترین نتیجه را دریافت کنید.

نویسنده: دکتر اسماعیل رفیعی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *