انجام جراحی حتی بدون یک برش

 انجام جراحی حتی بدون یک برش

انجام جراحی حتی بدون یک برش

محققان میکروسکوپ لیزری جدیدی را تولید کرده‌اند که می‌تواند “انقلابی” برای درمان بیماری‌هایی، مانند: سرطان پوست باشد. محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا یک میکروسکوپ تخصصی با توانایی بالقوه برای تشخیص بیماری‌ و انجام عمل جراحی فوق العاده دقیق، حتی بدون ایجاد یک برش در پوست یا همان روش غیرتهاجمی را توسعه دادند.

درمان‌های غیر تهاجمی همان گونه که از نام آنها بر می‌آید مجموعه روش‌هایی است که بدون هیچ مداخله ای در بدن میتوان مشکلات بیماران را کاهش داد و یا درمان کرد تا کیفیت فعالیت و زندگی روزمره بهبود یابد. دومین مزیت این روش‌ها این است که حتی اگر درمان موفقیت آمیز نباشد بیمار هیچ جراحتی را متحمل نشده است.

نتایج استفاده از این تکنولوژی در یک مطالعه در مجله‌ی Science Advances منتشر شده است.

هوانگ یکی از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: “این تکنولوژی به ما اجازه می‌دهد تا بافت را به سرعت اسکن کنیم و هنگامی که ما یک ساختار مشکوک یا غیر طبیعی سلولی را می‌بینیم، می‌توانیم عمل جراحی فوق العاده دقیقی را به صورت انتخابی از آن ساختار ناخواسته یا بیماری درون بافت بدون ایجاد برش در بافت انجام دهیم.

هوانگ این مطالعه را با همکاری ژنگو وو، دانشجوی دکتری در دانشگاه بریتیش کلمبیا انجام داد.

این دستگاه نوع خاصی از میکروسکوپ چند فتونی برانگیخته است که تصویربرداری از بافت زنده تا حدود یک میلی متر در عمق پوست را با استفاده از پرتو لیزر مادون قرمز فوق سریع انجام می‌دهد. آن‌ها پس از این موفقیت به دنبال توسعه‌ی قابلیت‌های این ابزار بودند.

آنچه که میکروسکوپ پیشرفته تر این محققان را از تکنولوژی قبلی متمایز می‌کند؛ این است که تکنولوژی جدید قادر است نه تنها به صورت دیجیتالی بافت زنده را اسکن کند. بلکه با افزایش شدت حرارت تولید شده توسط لیزر، قابلیت درمان بافت را نیز دارا می‌باشد. یعنی، هنگامی که این میکروسکوپ برای درمان بیماری‌های پوست استفاده شود، میکروسکوپ به متخصصان پزشکی اجازه می‌دهد محل دقیق ناهنجاری دقیق را مشخص کنند، و بلافاصله پس از تشخیص بیماری آن را تحت درمان قرار دهند.

اکنون این تکنولوژی می‌تواند برای درمان هر ساختاری در بدن که نور این دستگاه به آن نفوذ کند؛ مورد استفاده قرار گیرد. این تکنولوژی برای درمان‌های بسیار دقیق، از جمله برای اعصاب و یا عروق خونی در پوست، چشم، مغز و یا دیگر ساختارهای حیاتی بدن مفید است. هاروی لویی، استاد گروه درماتولوژی و پوست در دانشگاه بریتیش کلمبیا و موسسه تحقیقات بهداشت ساحلی ونکوور و متخصص پوست، می‌گوید: “با این تکنولوژی ما می‌توانیم مسیر عروق خونی را بدون تاثیر بر روی عروق و بافت‌های اطراف آن تغییر دهیم.”

در واقع این دستگاه انقلابی در تشخیص و اسکن بیماری‌هایی مانند: سرطان پوست ایجاد می‌کند.

میکروسکوپ لیزری

محققان همچنین قصد داشتند موارد استفاده از این تکنولوژی میکروسکوپ چند فتونی را بیشتر کنند و همچنین دقت آن را تیز افزایش دهند. هایشان زینگ، استاد درماتولوژی، پاتولوژی و فیزیک در دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشمند برجسته، می‌گوید:”ما می‌خواستیم این ابزار قادر به شناسایی هر آنچه زیر پوست اتفاق می‌افتد از زوایای مختلف باشیم و این دستگاه توانایی تصویر برداری از قسمت‌های مختلف بدن را نیز داشته باشد.”

” ما به دنبال پاسخ این پرسش بودیم که: آیا می‌توانیم این دستگاه تشخیصی را به سادگی و فقط با تغییر قدرت لیزر آن به یک دستگاه درمانی تبدیل کنیم؟ و برای رسیدن به پاسخ آن بسیار شگفت زده بودیم”

نتایج فوق العاده هیجان انگیز بود. زینگ گفت: “ما نه تنها این تکنولوژی را به سریعترین ابزار برای تصویر برداری پزشکی تبدیل کردیم؛ بلکه برای اولین بار توانستیم از این تکنولوژی برای امور درمانی نیز استفاده کنیم.” ساخت این تکنولوژی در واقع یک پژوهش بین رشته‌ای بود و با همکاری محققین از چندین رشته‌ی تحصیلی مختلف از جمله: مهندسی مکانیک، مهندسی برق و چشم پزشکی انجام شد.

محققان این پروژه همچنین در پی انجام تحقیقاتی در زمینه‌ی توسعه‌ی یک نسخه ی مینیاتوری از این دستگاه هستند که می‌تواند برای انجام آزمایشات میکروسکوپی و درمان درحین پروسیجر آندوسکوپی استفاده شود. روش غیر تهاجمی مورد استفاده برای بررسی دستگاه گوارش انسان در این تکنولوژی، با استفاده از آندوسکوپ، یک لوله انعطاف پذیر با لامپ و دوربین متصل به آن است.

اختراع این دستگاه توسط محققین از رشته‌های مختلف و در واقع به صورت بین رشته ای در دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا انجام شد و این تکنولوژی توسط چند بنیاد و سازمان بهداشتی و درمانی و پژوهشی در چین و کانادا مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفت.

منبع: sciencedaily

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.