ایمپلنت فوری و مزایای آن چیست و چگونه انجام می‌شود؟

 ایمپلنت فوری و مزایای آن چیست و چگونه انجام می‌شود؟

روش‌های زیادی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به ایمپلنت دندان اشاره کرد. ایمپلنت دندان که به عنوان یک روش دائمی ‌‌برای جایگزین کردن دندان‌های کشیده شده شناخته می‌شود، می‌تواند در دو نوع ایمپلنت فوری و ایمپلنت غیر فوری اجرا شود که هر یک ویژگی‌های مخصوص خود را دارد. در ادامه شما را ایمپلنت فوری دندان و مزایای آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 

ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت که به فرآیند بارگذاری یک دندان سالم به جای دندان از دست رفته می‌گویند، برای اجرا، چنانچه دندان طبیعی هنوز وجود داشته باشد، باید آن را کشید و محل را برای نصب پایه‌های دندان آماده کرد که این پروسه زمان‌بر است؛ این در حالی است که در ایمپلنت فوری، قرار دادن پایه های دندان همزمان با کشیدن دندان انجام می‌شود.

در طول سال‌ها، استفاده از این روش به دلیل بارگذاری سریع و آسان محبوبیت زیادی پیدا کرده است به طوری که تمامی ‌افرادی که گرایش به ایمپلنت دارند با صرف اندک هزینه بیشتر می‌توانند اقدام به بارگذاری دندان‌های خود به روش ایمپلنت فوری ‌کنند. البته باید توجه داشت که این روش ایمپلنت برای همه افراد قابل استفاده نیست چرا که انجام این روش جراحی نیاز به ثبات و پایداری استخوان‌های فک دارد. به طور کلی برای بیماری که کاندید ایمپلنت فوری است موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

  • کیفیت و کمیت استخوان
  • ثبات اولیه استخوان
  • برنامه ریزی درمانی مناسب
  • کاشت دقیق ایمپلنت

 

مزایای ایمپلنت فوری دندان چیست؟

ایمپلنت فوری

زمان درمان کوتاه‌تر: در ایمپلنت فوری زمان مورد نیاز برای درمان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و کلیه اقداماتی که مربوط به جراحی ایمپلنت بیمار است ظرف کمتر از ۴۸ ساعت به اتمام می‌رسد.

رضایت بالای بیمار: در ایمپلنت فوری بیمار نتایج زیبایی شناختی خود را به سرعت به دست می‌آورد از طرفی دیگر برای مشاهده نتایج مجبور به تحمل جراحی‌های کمتری هستند که به افزایش میزان رضایت‌مندی آنها کمک می‌کند.

وجه تمایز دندانپزشک: چنانچه دندانپزشکی در ایمپلنت فوری مهارت پیدا کند، این روش درمانی می‌تواند برای او به عنوان یک وجه تمایز و ویژگی رقابتی محسوب شود که به افزایش بیمار‌های او کمک می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت ایمپلنت فوری دارای مزایای زیر است:

  • روشی بهتر برای ترمیم دندان تک
  • ترمیم نهایی دندان را به شکل کارآمدتر فراهم می‌کند
  • باعث صرفه جویی در زمان پروتز می‌شود
  • برای بیماران قابل قبول‌تر است
  • توانبخشی فوری عملکردی و زیبایی بیمار
  • نیاز به جراحی برای بار دوم ندارد

 

ایمپلنت فوری چگونه انجام می‌شود و آیا به اندازه روش‌های دیگر ایمپلنت موثر است؟

ایمپلنت فوری

قبل از شروع عمل کاشت فوری ایمپلنت دندان، متخصصان دندانپزشک معمولا تصویری سه بعدی از دهان و فک بیمار برای کمک به برنامه ریزی برای اجرای فرآیند ایمپلنت می‌گیرند. در روز عمل، جراح معمولا ناحیه را بی حس می‌کند، دندان تحت درمان کشیده می‌شود سپس پایه‌های ایمپلنت در استخوان فک قرارداده شده و همزمان بافت دندان روی پایه‌ها قرارداده می‌شود و در نهایت از کلاه یا اباتمنت درمانی یا بخیه برای بستن محل درمان برای بهبودی استفاده می‌شود. به بیمار برنامه اقدامات بعد از جراحی داده می‌شود و او باید تا اتمام مراحل جوش خوردن دندان خود به صورت دوره ای با دندانپزشک خود دیدار داشته باشد.

ایمپلنت فوری نسبت به سایر انواع ایمپلنت دندان مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال، نیازی به ماه‌ها صبر برای جایگزینی دندان‌ها نیست و کاهش تعداد ویزیت باعث صرفه جویی در وقت بیمار می‌شود. همچنین بیمار می‌تواند اطمینان داشته باشد که ایمپلنت‌های فوری مانند دندان‌های طبیعی ظاهر و عملکرد خواهند داشت و تنها عیبی که این روش درمانی می‌تواند داشته باشد خطر شکست ایمپلنت در جایی است که یکپارچگی استخوان فک وجود نداشته باشد یا زمان کافی برای جوش خوردن مناسب ایمپلنت نباشد، که برای جلوگیری از این اتفاق دندانپزشکان سعی می‌کنند تا با تصویر برداری دقیق از دهان و فک بیمار میزان پتانسیل فک او برای این کار را مورد آزمایش قرار دهند.

 

سخن پایانی:

ایمپلنت دندانی یک روش درمانی موثر برای کسانی است که می‌خواهند از روش‌های دیگر مانند پروتزهای دندانی(دندان مصنوعی) یا بریج استفاده نکنند. در جراحی ایمپلنت دندان معمولا بیمار باید زمان زیادی را برای گذراندن مراحل درمانی خود کند این زمان چیزی حدودا ۳ تا ۹ ماه است که برای بسیاری از افراد این زمان برای بارگذاری تنها یک دندان غیرقابل قبول است اما روش فوری ایمپلنت دندان که روشی جدید برای کاشت ایمپلنت‌های دندانی است این زمان را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد به طوری که در این روش تنها بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان برای کاشت یک دندان زمان می‌برد. افراد باید توجه داشته باشند که همه کاندیدهای مناسبی برای انجام این روش درمانی نیستند چرا که برای این روش درمانی تراکم استخوان‌های فک بسیار حائز اهمیت است به طوری که در ابتدای شروع روند درمان یک تصویر از فک بیمار گرفته می‌شود و چنانچه فک او برای اینکار مناسب نباشد، روش‌های دیگر کاشت دندان به او توصیه می‌شود.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.