ایمپلنت یا جراحی کاشت دندان چیست؟

 ایمپلنت یا جراحی کاشت دندان چیست؟

جراحی کاشت دندان یا ایمپلنت

جراحی کاشت دندان یا ایمپلنت روشی است که باعث جایگزینی ریشه های دندان با فلز ، پست های پیچ مانند می شود و دندان های آسیب دیده را جایگزین دندان های مصنوعی می کند که بسیار شبیه به نمونه های واقعی عمل می کند. جراحی کاشت دندان می تواند جایگزین خوبی در دندانپزشکی یا بریج باشد که  در صورت عدم وجود ریشه های طبیعی دندان اجازه ساخت دندان مصنوعی یا تعویض آن را نمی دهد.

نحوه انجام عمل جراحی کاشت دندان بستگی به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک شما دارد. جراحی کاشت دندان ممکن است چندین روش را شامل شود. فایده اصلی کاشت ، حمایت کامل از دندانهای جدید شماست – فرآیندی که استخوان نیاز به محکم شدن در اطراف کاشت دارد. از آنجا که این بهبودی استخوان نیاز به زمان دارد ، این روند می تواند ماه ها طول بکشد.

کاشت دندان به صورت جراحی در استخوان فک شما قرار می گیرد ، جایی که به عنوان ریشه دندان های از دست رفته خدمت می کند. از آنجا که تیتانیوم موجود با استخوان فک شما به هم می پیوندد ، کاشت ها حرکت نکرده و نمی لغزند.

ایمپلنت

 شرایط جراحی کاشت دندان یا ایمپلنت

 • یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشید
 •  فک شما رشد کامل را کرده باشد.
 • استخوان کافی برای تأمین ایمپلنت یا پیوند استخوانی داشته باشید
 • بافت های دهانی سالم داشته باشید
 • شرایطی نداشته باشید که بر بهبود استخوان تأثیر بگذارد
 • نمی توانید از پروتزهای دندان استفاده کنید
 • می خواهید گفتارتان را بهتر کنید
 • تحمل ادامه این روند تا چند ماه را داشته باشید
 • سیگار نکشید

خطرات جراحی کاشت دندان یا ایمپلنت

مانند هر عمل جراحی ، عمل جراحی کاشت دندان خطرات سلامتی را نیز به همراه دارد. اگرچه مشکلات نادر است و در صورت بروز آنها معمولاً جزئی هستند و به راحتی درمان می شوند.

خطرات ایمپلنت

این خطرات شامل موارد زیر است:

 • عفونت در محل کاشت
 • صدمه یا آسیب به ساختارهای اطراف آن ، مانند سایر دندان ها یا رگ های خونی
 • آسیب عصبی ، که می تواند باعث درد ، بی حسی یا سوزن شدن در دندانهای طبیعی ، لثه ها ، لب ها یا چانه شما شود
 • مشکلات سینوس ، هنگامی که ایمپلنت های دندانی در فک فوقانی قرار می گیرند در یکی از حفره های سینوس شما بیرون می زند
مشاهده  قد بلندها کمتر دیابت نوع ۲ می‌گیرند

آماه سازی برای ایمپلنت

فرآیند برنامه ریزی برای کاشت دندان ممکن است متخصصان مختلفی را شامل شود ، از جمله پزشک متخصص در شرایط دهان ، فک و صورت (جراح دهان و فک و صورت) ، دندانپزشک متخصص در درمان سازه هایی که از دندان ها پشتیبانی می کند مانند لثه ها و استخوان ها. (پریودنتیست) ، دندانپزشکی است که دندان مصنوعی را طراحی و متناسب می کند (متخصص پروتز) یا گاهی اوقات متخصص گوش ، بینی و گلو (گوش و حلق و بینی).

از آنجا که کاشت های دندانی به یک یا چند عمل جراحی نیاز دارند ، شما باید یک ارزیابی کامل برای آماده سازی روند انجام دهید ، از جمله:

آزمایشات جامع دندانپزشکی: ممکن است  ازشما با اشعه X دندانپزشکی تصاویر سه بعدی گرفته شده و یا مدل هایی از دندان و فک خود تهیه کنید.

مروری بر تاریخچه پزشکی شما: در مورد هرگونه شرایط پزشکی و هرگونه داروی مصرفی از جمله نسخه های دارویی و داروهای بدون نسخه و مکمل ها به پزشک خود بگویید. اگر شرایط قلبی خاص یا ایمپلنت های ارتوپدی دارید ، پزشک ممکن است قبل از عمل آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از عفونت تجویز کند.

برنامه درمانی متناسب با وضعیت شما: این طرح عواملی را در نظر می گیرد از جمله اینکه چه تعداد از دندان شما به تعویض نیاز دارید و وضعیت استخوان فک و دندان های باقی مانده شما چگونه می باشد.

برای کنترل درد ، گزینه های بیهوشی در حین عمل شامل بی حسی موضعی ، آرام بخش یا بی حسی عمومی است: با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید که کدام گزینه برای شما مناسب است. تیم مراقبت از دندان شما بسته به نوع بیهوشی که به شما ارائه می دهد ، در مورد خوردن و آشامیدن قبل از عمل به شما دستور می دهد. اگر  پزشک برای شم از داروهای آرامبخش و یا بیهوشی عمومی استفاده کرد، برنامه ریزی کنید که شخصی بعد از عمل شما را به خانه ببرد ومراقب شما باشد و تا آخر روز استراحت کنید.

مشاهده  ارتودنسی چیست و مراحل انجام آن چگونه می باشد؟

آنچه از جراحی کاشت دندان یا ایمپلنت انتظار دارید

عمل جراحی کاشت دندان معمولاً یک عمل جراحی سرپایی است که با مراحل بهبودی زمان داردر مدت زمانی انجام می شود. فرآیند قرار دادن کاشت دندان شامل مراحل مختلفی از جمله:

 • آسیب دیدگی دندان
 • در صورت لزوم آماده سازی استخوان فک (پیوند)
 • قرار دادن ایمپلنت دندان
 • رشد و بهبودی استخوان
 • قرار دادن اباتمنت
 • قرار دادن دندان مصنوعی

کل فرآیند می تواند ماهها از ابتدا تا به پایان طول بکشد. بیشتر آن زمان به بهبودی و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک شما اختصاص دارد که بسته به وضعیت شما ، رویه خاص انجام شده یا مواد مورد استفاده ، بعضی مواقع می توان برخی مراحل را با هم ترکیب کرد.

پیوند استخوان در استخوان فک

اگر استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم نباشد یا خیلی نرم باشد ، ممکن است قبل از انجام عمل جراحی کاشت دندان به پیوند استخوان احتیاج پیدا کنید. دلیل این امر این است که عمل جویدن قدرتمند دهان شما فشار زیادی به استخوان فک شما وارد می کند و اگر نتواند از کاشت محافظت کند ، احتمالاً عمل جراحی از بین خواهد رفت.

پیوند استخوان می تواند پایه محکم تری برای کاشت ایجاد کند.

چندین ماده پیوند استخوان وجود دارد که می توان از آنها برای بازسازی استخوان فک استفاده کرد. گزینه ها ممکن است شامل پیوند استخوان طبیعی باشد ، مانند استفاده از استخوان های دیگری در بدن شما ، یا پیوند استخوان مصنوعی مانند مواد جایگزین استخوان که می تواند ساختارهای حمایتی برای رشد استخوان جدید باشد. با پزشک خود در مورد گزینه هایی که برای شما بهتر خواهد بود صحبت کنید.

ممکن است استخوان پیوند شده چندین ماه طول بکشد تا استخوان جدید پیوندی برای پشتیبانی از کاشت دندان ایجاد شود. در برخی موارد ، شما فقط نیاز به پیوند استخوانی جزئی دارید ، که می تواند همزمان با عمل جراحی کاشت انجام شود.  این وضعیت فک شما است که نحوه عملکرد شما را تعیین می کند.

بعد از عمل جراحی کاشت دندان یا ایمپلنت

چه جراحی کاشت دندان در یک مرحله و چه در چند مرحله انجام شود ، ممکن است برخی از ناراحتی های معمولی مربوط به هر نوع جراحی دندان را تجربه کنید ، مانند:

 • تورم لثه و صورت شما
 • کبودی پوست و لثه شما
 • درد در محل کاشت
 • خونریزی جزئی
مشاهده  علائم و دلایل فشار خون پایین

ممکن است بعد از جراحی کاشت دندان به داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید .اگر تورم ، ناراحتی یا هر مشکل دیگری در روزهای بعد از عمل بدتر شده است ، با جراح دهان خود تماس بگیرید.

بعد از هر مرحله از عمل ، ممکن است شما نیاز به خوردن غذاهای نرم داشته باشید در حالی که محل جراحی بهبود می یابد. به طور معمول ، جراح شما از بخیه هایی استفاده می کند که به خودی خود حل شده و از بین می روند. اگر بخیه های شما به خودی خود حل نمی شوند ، پزشک بخیه ها را می کشد.

نتایج این عمل

بیشتر کاشت های دندان موفقیت آمیز هستند. با این حال ، بعضی اوقات استخوان به اندازه کافی به کاشت فلز نمی پیوندد. به عنوان مثال ، استعمال سیگار ممکن است به نارسایی و عوارض ایمپلنت کمک کند.

اگر استخوان نتواند به اندازه کافیبه ایمپلنت پیوند شود ، ایمپلنت برداشته شده ، استخوان تمیز می شود و می توانید طی حدود سه ماه دوباره این روش را امتحان کنید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت

 • بهداشت  دهان رارعایت کنید.
 • درست مانند دندانهای طبیعی خود ، ایمپلنت ها ، دندان های مصنوعی و لثه را تمیز نگه دارید
 • برس های مخصوص طراحی شده مانند برس بین دندانی که بین دندان ها کشیده می شوند ، می توانند به تمیز کردن لاله های اطراف دندان ها ، لثه ها و پست های فلزی کمک کنند.
 • مرتباً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. برای اطمینان از سلامتی و عملکرد صحیح ایمپلنت ها ، معاینات دندانپزشکی را انجام دهید و توصیه های مربوط به پاکسازی های حرفه ای را دنبال کنید.
 • ازکارهایی که به دندان شما آسیب می زند  خودداری کنید.  مانند جویدن اجسام سخت مانند یخ و آب نبات های سخت که می توانند باعث  شکستن تاج های دندان یا دندانهای طبیعی شما  شود . استفاده از تنباکو و محصولات کافئین که باعث رنگ گرفتن دندان می شود خودداری کنید .

نویسنده: mayoclinic.org

Related post

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.