تست ورزش

 تست ورزش

تست ورزش

یک تست استرس ، تست استرس ورزشی نیز نامیده می شود که نشان می دهد قلب شما در هنگام فعالیت بدنی چگونه کار می کند. از آنجا که ورزش پمپ قلب شما را سخت تر و سریع تر می کند ، یک تست استرس ورزشی می تواند مشکلات جریان خون در قلب شما را نشان دهد.

یک تست ورزشی معمولاً راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت را بر روی ریتم قلب ، فشار خون و تنفس شما کنترل می کند.

اگر علائم یا علائم بیماری عروق کرونر یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) وجود داشته باشد . این آزمایش همچنین در صورت تشخیص بیماری قلبی ، ممکن است پزشک را برای تصمیمات درمانی راهنمایی کند ، میزان اثربخشی درمان را اندازه گیری کند یا شدت آن را تعیین کند.
پزشک شما ممکن است آزمایش استرس  ورزش را به شما توصیه کند تا با توجه به تست شما مواردی را بررسی و تشخیص دهد:

بیماری عروق کرونر

عروق کرونر عروق اصلی هستند که خون ، اکسیژن و مواد مغذی قلب شما را تأمین می کنند. بیماری عروق کرونر هنگامی ایجاد می شود که این عروق آسیب ببینند یا بیمار شوند که معمولاً به دلیل تجمع رسوبات حاوی کلسترول و سایر مواد (پلاک) است.
مشکلات ریتم قلب (آریتمی) را تشخیص دهید

آریتمی قلبی زمانی اتفاق می افتد که تکانه های الکتریکی هماهنگ کننده ریتم قلب شما به درستی عمل نکنند ، و باعث می شود قلب شما خیلی سریع ، خیلی آهسته یا نامنظم ضرب کند.

راهنمای درمان اختلالات قلبی

اگر قبلاً به بیماری قلبی مبتلا شده باشید ، آزمایش استرس ورزشی می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که درمان به چه خوبی انجام می شود. همچنین ممکن است با نشان دادن اینکه چه میزان ورزش قلب شما را تحمل می کند ، می تواند برای ایجاد برنامه درمانی کمک کند.

پزشک شما ممکن است از آزمایش استرس برای تعیین زمان جراحی قلب مانند تعویض دریچه استفاده کند

در برخی از افراد با نارسایی قلبی ، نتایج تست استرس ممکن است پزشک را در تشخیص اینکه به پیوند قلب یا سایر روشهای درمانی پیشرفته نیاز دارید ، کمک کند.

اگر تست استرس ورزشی دلیل ایجاد علائم شما را مشخص نکند ، ممکن است پزشک آزمایشاتی را با تصویربرداری مانند تست استرس هسته ای یا آزمایش استرس اکوکاردیوگرافی انجام دهد.

در وب سایت پزشک برتر با بهترین پزشکان متخصص قلب و عروق آشنا شوید.

تست ورزش

 

خطرات تست استرس
تست استرس به طور کلی بی خطر است و عوارض آن نادر است. اما ، مانند هر روش پزشکی ، خطر عوارض وجود دارد ، از جمله:

فشار خون پایین. فشار خون ممکن است در حین ورزش یا بلافاصله بعد از ورزش کاهش یابد و احتمالاً باعث سرگیجه یا غش شود. بعد از اینکه ورزش را متوقف کردید ، مشکل باید برطرف شود.
ریتم های غیر طبیعی قلب (آریتمی). آریتمی های ناشی از یک تست استرس ورزشی معمولاً بلافاصله پس از قطع ورزش از بین می روند.
حمله قلبی (سکته قلبی). اگرچه بسیار نادر است ، اما ممکن است یک تست استرس ورزشی باعث حمله قلبی شود.

مواد غذایی و داروها

ممکن است قبل از آزمایش استرس از شما خواسته شود که برای مدتی غذا ، نوشیدنی و سیگار نکشید. ممکن است لازم باشد از کافئین روز قبل و روز آزمایش خودداری کنید.

از پزشک خود بخواهید که آیا قبل از انجام آزمایشات ، تمام داروهای تجویز شده و بدون نسخه را از نظر پزشک ادامه دهید ، زیرا ممکن است در تستهای استرس خاصی دخالت کند.

اگر از دستگاه استنشاقی برای آسم یا سایر مشکلات تنفسی استفاده می کنید ، آن را آزمایش کنید. اطمینان حاصل کنید که پزشک و عضو تیم مراقبت های بهداشتی که آزمایش استرس شما را کنترل می کنند ، می دانند که از دستگاه استنشاق استفاده می کنید.

لباس و وسایل شخصی

لباس راحت و کفش پیاده روی بپوشید یا به همراه داشته باشید. اگر تست استرس هسته ای دارید ، آن روز روغن ، لوسیون یا کرم را روی پوست خود بمالید.

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید
تست استرس ورزش
تست استرس ورزشی جعبه گفتگوی بازشو را باز کنید
تست استرس شما حدوداً یک ساعت طول خواهد کشید ، هم زمان آماده سازی و هم زمان لازم برای انجام آزمایش واقعی. آزمون واقعی فقط حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. ممکن است یک تست استرس ورزشی داشته باشید که در آن با تردمیل راه بروید یا دوچرخه ثابت را پدال بزنید. اگر قادر به ورزش نباشید ، از طریق یک IV دارویی را دریافت می کنید که با افزایش جریان خون به قلب شما ، ورزش را تقلید می کند.

قبل از تست ورزش

ابتدا پزشک در مورد سوابق پزشکی و اینکه چند مرتبه و شدید ورزش می کنید از شما سال می کند. این به شما کمک می کند میزان ورزشی که برای شما در طول آزمایش مناسب است ، تعیین شود. پزشک همچنین در مورد هرگونه ناهنجاری که ممکن است بر نتایج آزمایش شما تأثیر بگذارد ، به قلب و ریه های شما گوش خواهد داد.

در طی تست ورزش

یک پرستار یا تکنسین تکه های چسبنده (الکترود) را روی سینه ، پاها و بازوها قرار می دهد. برای کمک به چسبیدن بعضی از مناطق ممکن است تراشیده شود. الکترودها دارای سیمهای متصل به دستگاه الکتروکاردیوگرام هستند که سیگنالهای الکتریکی ضربان قلب شما را ضبط می کند. دکمه ای روی بازوی شما در طی آزمایش فشار خون را کنترل می کند. ممکن است از شما خواسته شود که در طول آزمایش داخل لوله ای نفس بکشید تا نشان دهد که در حین ورزش چه نفسی قادر به تنفس هستید.

اگر ورزش نمی کنید ، پزشک دارویی را به داخل IV تزریق می کند که جریان خون در قلب شما را افزایش می دهد. ممکن است احساس سرخ شدن یا تنگی نفس کنید ، دقیقاً مانند احساسی که در حال ورزش هستید. ممکن است سردرد بگیرید.

احتمالاً با تردمیل یا دوچرخه ثابت ورزش می کنید و آرام شروع می کنید. با پیشرفت آزمون ، تمرین سخت تر می شود. برای تعادل می توانید از نرده روی تردمیل استفاده کنید. محکم آویزان نشوید ، زیرا این ممکن است نتایج را کج کند.

شما ورزش را ادامه می دهید تا زمانی که ضربان قلب شما به یک هدف مشخص برسد یا تا زمانی که علائمی در شما ایجاد نشود که اجازه ادامه کار را نمی دهند. این علائم و علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد متوسط ​​تا شدید قفسه سینه
  • تنگی نفس شدید
  • فشار خون غیر طبیعی بالا یا پایین
  • ریتم غیر طبیعی قلب
  • سرگیجه
  • خستگی
  • تغییرات خاصی در نوار قلب شما وجود دارد

شما و پزشک در مورد محدودیت های ایمن خود برای ورزش بحث خواهید کرد. در هر زمان که برای ادامه ورزش خیلی ناراحت هستید ، ممکن است آزمون را متوقف کنید.

بعد از تست ورزش

بعد از اینکه ورزش را متوقف کردید ، ممکن است از شما خواسته شود چندین ثانیه بی حرکت بایستید و سپس برای مدتی با مانیتورها دراز بکشید. دکتر شما می تواند هرگونه ناهنجاری را مشاهده کند زیرا ضربان قلب و تنفس شما به حالت طبیعی باز می گردد.

وقتی تست استرس ورزشی شما به پایان رسید ، ممکن است به فعالیت های عادی خود برگردید ، مگر اینکه پزشک خلاف این را به شما بگوید.

نتایج تست استرس ورزشی

اگر اطلاعات جمع آوری شده در طول تست استرس ورزشی نشان دهنده عملکرد طبیعی قلب شما باشد ، ممکن است دیگر به آزمایشات دیگری نیازی نداشته باشید.

با این حال ، اگر نتایج طبیعی است و علائم شما بدتر می شوند ، پزشک ممکن است آزمایش استرس هسته ای یا تست استرس دیگری را که شامل اکوکاردیوگرام قبل و بعد از ورزش یا داروها برای افزایش جریان خون در قلب شما است ، توصیه کند. این آزمایشات دقیق تر هستند و اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد قلب شما ارائه می دهند ، اما گران تر هستند.

اگر نتایج آزمایش استرس شما نشان می دهد که ممکن است به بیماری عروق کرونر مبتلا باشید یا آریتمی را نشان دهید ، پزشک از این اطلاعات برای تهیه یک برنامه درمانی استفاده می کند. ممکن است شما به آزمایش های اضافی مانند آنژیوگرام عروق کرون احتیاج داشته باشید.

اگر برای کمک به تعیین درمان بیماری قلبی آزمایش استرس داشته باشید ، پزشک از نتایج برای برنامه ریزی یا تغییر درمان شما استفاده می کند.

نویسنده: دکتر فاطمه عباسیان متخصص قلب و عروق در اصفهان

منبع:  mayoclinic.org

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.