تفاوت پسوریازیس و اگزما

 تفاوت پسوریازیس و اگزما

چگونه تفاوت بین اگزما و پسوریازیس را متوجه شویم؟

اگزما و پسوریازیس شرایطی هستند که روی پوست تأثیر می گذارند. هر دو آنها نواحی قرمز یا برآمدگی هایی روی پوست ایجاد می کنند ، بنابراین تشخیص آنها دشوار است. اگزما در سنین پایین تر شروع می شود و معمولاً باعث خارش بیشتر می شود ، در حالی که پسوریازیس دیرتر بروز می کند و با لکه های ضخیم پوست مشخص می شود.

در مرحله اول باید بتوانیم بیماری پسوریازیس و اگزما را تشخیص دهیم تا بتوانیم درمانی مناسب را بدست آوریم.

تشخیص اگزما

اگزما

 ۱. توجه به لکه های قهوه ای قرمز

اگزما و پسوریازیس هر دو باعث ایجاد لکه های قرمز بر روی پوست می شوند. با این حال ، اگزما لکه های قرمز دارد که ممکن است رنگ قهوه ای و یا حتی خاکستری هم داشته باشد ، حتی ممکن است تاول های پر ازمایع بر روی پوست ایجاد شود.ممکن است به پوست آسیب بزند و قسمتی از پوست را ضخیم تر کند. رنگ لکه و اینکه چه مدت پوست شما درگیر شود همه بسته به نوع اگزما و شدت آن است.

 ۲. بررسی خشکی پوست

اگزما اغلب باعث خشک شدن پوست شما می شود. ممکن است پوست شما پوسته پوسته شود. در موارد شدید ، پوست ممکن است ترک خورده شود زیرا خیلی خشک است. همچنین پوست ترک خورده ممکن است منجر به عفونت های پوستی شود.

 ۳. محل اگزما را مشخص کنید

اگزما اغلب در دست ، مچ دست ، پا ، مچ پا ، سینه فوقانی ، پلک ها و گونه ها رخ می دهد. همچنین ممکن است آن را در قسمت هایی از بدن که خم است مانند قسمت داخلی آرنج یا زانوها مشاهده کنید. در نوزادان ، اگزما تمایل دارد به عنوان پلاکهای قرمز و موج دار روی صورت ، به خصوص روی گونه ها شروع شود. همچنین ممکن است در پوست سر و نواحی خارجی بازوها و پاها ظاهر شود. در کودکی ، اگزما در بازوها بویژه خم شدن آرنج و همچنین خم زانو و گاهی اوقات گردن و صورت موضعی تر خواهد شد.

شناخت بیماری پسوریازیس

پسوریازیس

برای درمان و تشخیص بیماری پسوریازیس در اولین مرحله به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

 ۱.به دنبال لکه های قرمز پوست باشید

شایع ترین علامت پسوریازیس لکه های قرمز و ضخیم پوستی و یا پوسته پوسته شده است. تکه های پوست قرمز با قسمت های سفید پوشانده شده است. نوع دیگری از پسوریازیس ممکن است لکه های قرمز کوچکی در سراسر پوست داشته باشد. پسوریازیس همچنین ممکن است باعث ایجاد تورم در نواحی قرمز پوست یا برآمدگی با چرک شود. لکه های پوسته پوسته شده شده پوست بسیار خشک است. لکه ها ممکن است ترک خورده و خونریزی کنند. برجستگی های چرکی خشک می شوند و ممکن است قهوه ای یا پوسته پوسته شوند.

 ۲. به مناطقی که آسیب دیده اند توجه کنید

جایی که قسمت های قرمز رنگ روی پوست شما ظاهر می شود بستگی به نوع پسوریازیس شما دارد. پسوریازیس تقریباً در هر مکانی روی بدن شما اتفاق می افتد. اگر تکه های بزرگ و ضخیم سفید قرمز دارید ، این مکان می تواند در هر نقطه از جمله دهان یا دستگاه تناسلی شما باشد. بیشتر این حالت روی زانوها ، آرنجها ، قسمت تحتانی کمر و پوست سر شکل می گیرد. پسوریازیس گوتات باعث می شود که برآمدگی های کوچک قرمز بیشتر در ناحیه تنه ، پشت ، بازوها ، پا و پوست سر دیده شود. پسوریازیس معکوس باعث ایجاد تکه هایی از پوست قرمز در امتداد چین های پوستی مانند زیر بغل ، کشاله ران ، زیر سینه ها ، در باسن و اطراف دستگاه تناسلی شما می شود. همچنین ممکن است پسوریازیس ناخن ها یا دست ها را بگیرید. پسوریازیس استخوانی فقط ممکن است کف دست یا کف پا را تحت تأثیر قرار دهد. در نوزادان ، پسوریازیس ممکن است ابتدا روی صورت یا ناحیه پوشک ایجاد شود. در کودکان و بزرگسالان ، بیشتر احتمال دارد که آن را روی زانوها و آرنجها مشاهده کنید.

 ۳. درد را بررسی کنید.

پسوریازیس گاهی باعث درد می شود. لکه های قرمز روی پوست شما ممکن است احساس سوزش داشته باشد و یا دچار درد شود. برخی از برجستگی ها ممکن است باعث ایجاد تاول هایی شود که لمس آن دردناک است. همچننی ممکن است مفاصل بدن شما دردناک شوند. پسوریازیس نسبت به اگزما خارش کمتری دارد.

 ۴. مشخص کنید که آیا علت مرتبطی وجود دارد یا خیر

برخی از پسوریازیس ها ممکن است بعد و یا همزمان شرایطی خاص ایجاد شود. برخی از انواع پسوریازیس ، مانند برجستگی های کوچک قرمز ، ممکن است بعد از بیماری های خاصی مانند گلو استرپس ظاهر شوند. برخی از اشکال پسوریازیس ممکن است همراه با تب ، خستگی ، لرز ، ضعف عضلات یا احساس کلی بیماری باشد. برخی از انواع پسوریازیس با ضربان قلب سریع یا نبض سریع همراه است.

تفاوت پسوریازیس و اگزما

تفاوت پسوریازیس و اگزما

 ۱. هنگام بروز آن توجه کنید

اگزما و پسوریازیس در زمانهای مختلف زندگی خود افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. این می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که فرد در چه شرایطی قرار دارد. اگزما در نوزادان و کودکان خردسال شایع است. پسوریازیس در بزرگسالان جوان یا افراد مسن شایع است. اگر این بیماری از کودکی شروع شود ، احتمالاً اگزما است ، اما اگر به عنوان یک نوجوان یا بزرگسال شروع شود ، بیشتر احتمال بروز پسوریازیس است. اگزما ممکن است در بزرگسالان رخ دهد ، اما بیشتر در کودکان کوچک رخ می دهد. به طور کلی ، اگزما با بزرگ شدن کودک بهتر می شود. پسوریازیس در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع است. همچنین ممکن است در سنین ۵۰ تا ۶۰ سالگی آغاز شود.

 ۲. علت را تعیین کنید

اگزما و پسوریازیس توسط چیزهای مختلفی ایجاد می شود. پسوریازیس به دلایل نامعلوم ناشناخته ایجاد می شود ، اما برخی از عواملی مانند استرس ، هوای سرد ، آسیب به پوست یا عوارض جانبی داروها ممکن است باعث ایجاد آن شود. ولی اگزما به عنوان واکنشی در برابر عوامل محیطی رخ می دهد. به عنوان مثال ، اگر فرد در معرض آلرژن هایی مانند حیوان خانگی و یا موی آنها ، فلز جواهرات ، عطرها ، مواد شوینده یا استرس قرار بگیرد ممکن است در آن فرد اگزما ایجاد شود. ولی طبق تحقیقات، پسوریازیس در اثر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و تجربه یک رویداد استرس زا ایجاد می شود.

 ۳. به شدت خارش توجه کنید

هم پسوریازیس و هم اگزما می توانند باعث ناراحتی پوستی شوند. تفاوت در شدت ناراحتی یا خارش می تواند بینشی در مورد شرایط موجود در فرد ایجاد کند. اگر پسوریازیس دارید ، خارش پوست ممکن است باعث ضخیم شدن پوست یا ناحیه ملتهب شود. پسوریازیس ممکن است با خارش خفیف یا متوسط همراه باشد. با این وجود ، پسوریازیس پوست ممکن است دردناک هم باشد ولی در اگزما شما خارش شدید دارید خصوصا در موقع شب.

منبع: wikihow.com

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *