نگاهی به داروهای تایید شده در درمان کرونا

 نگاهی به داروهای تایید شده در درمان کرونا

نگاهی به داروهای تایید شده در درمان کرونا

یک سال از آغاز اولین مورد ویروس کرونا می‌گذرد و با اینکه دانشمندان واکسن آن را برای جلوگیری از شیوع و کاهش سرعت همه گیری ساخته‌اند، با این حال تاکنون داروی مشخص و قطعی برای درمان ویروس کووید-۱۹ پیدا نشده است. اکثر پزشکان برای کاهش و تسکین درد بیمارانی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، داروهای خانواده «کورتیکواستروئید» را تجویز می‌کنند.

هر چند در طی این مدت دیگر داروهای درمان کرونا مثل رمدسیویر نیز برای برخی بیماران تجویز شد، اما اثربخشی آن بر روی درمان این ویروس رد شد.

داروهای مورد بررسی برای درمان کرونا

برخی از داروهای کرونا به مرور مورد آزمایش قرار گرفتند، هر چند برخی از آن‌ها اثربخشی لازم را نداشتند و مورد تایید نبودند، در حالی که مواردی نیز در درمان برخی از مبتلایان موثر بودند و هم اکنون در مرحله آزمایش در فازهای بعدی هستند. برخی از گروه‌های دارویی که در طی این مدت مورد استفاده قرار گرفته‌اند شامل موارد زیر هستند:

داروی ضد ویروسی فاویپیراویر

یکی از داروهایی که برای جلوگیری از تولید پلیمراز RNA ویروس موثر است، فاویپیراویر (Favipiravir) است. هر چند ژاپن ابتدا از این برای درمان آنفولانزا استفاده می‌کرد، با این حال به مرور بیمارستان‌های روسیه و آمریکا برای درمان و بهبود بیماران مبتلا به کووید-۱۹ آن را به کار گرفتند.

مصرف رمدسیویر؛ تنها با دستور پزشک

رمدسیویر یکی از داروهای ضد ویروس که از خانواده آنالوگ نوکلئوزید است که برای درمان ویروس ابولا و عفونت ویروس ماربورگ تجویز می‌شد، با این حال تب لاسا، نیپا و درمان کرونا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

داروی کرونا برای زنان باردار و همچنین کودکان نتایج موثری به همراه داشته است. با این حال زمانی می‌توان از این دارو استفاده کرد که پزشک تجویز کرده باشد.

مصرف خودسر داروی درمان کرونا نه تنها مفید نیست، بلکه ممکن است عوارض ناخوشایندی را برای شما به همراه داشته باشد.

دگزامتازون موثر در کاهش مرگ و میر

یکی از معدود داروهایی که به کاهش مرگ و میر افراد مبتلا به کووید-۱۹ کمک کرده است داروی دگزامتازون بوده است. هر چند که تجویز آن برای بیمارانی که شرایط وخیم و بحرانی دارند یا اکسیژن خون شان پایین است، تجویز می‌شود.

برای بیمارانی که به تازگی به کرونا مبتلا شده‌اند، دگزامتازون گزینه درمانی خوبی نیست، مصرف آن باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن بیماران می‌شود و تنها زمانی که شرایط بیمار حاد است، استفاده منظم آن توصیه می‌شود.

آیورمکتین؛ کاهش سندرم حاد تنفسی

درمان برخی از عفونت‌های انگلی، آسکاریازیس یا بیماری‌های عفونی مثل کرم شلاقی و کوری رودخانه به کمک آیورمکتین قابل درمان هستند. با این حال برای مبتلایان به ویروس کرونا که دچار سندرم حاد تنفسی شده‌اند، آیورمکتین داروی درمان کرونا برای بهبود افراد در طی ۴۸ ساعت است.

نیتازوکسانید؛ داروی درمان کرونا

طی انجام تحقیقات آزمایشگاهی، نیتازوکسانید برای جلوگیری از رشد وسیع ویروس‌های تنفسی مثل سارس و کرونا بسیار موثر بوده است. سالمندان گروهی هستند که بیش از افراد دیگر این داروی کرونا را دریافت کرده‌اند. هر چند آزمایش بر روی این دارو ادامه دارد.

داروی کرونا

مریمه پودیب؛ داروی خوراکی درمان کرونا

داروی مریمه پودیب (Merimepodib) در کنار رمدسیویر تحت آزمایش است تا مشخص شود که تا چه اندازه در درمان کرونا موثر است. هدف این دارو پیشگیری از تولید آنزیم اینوزین ۵ مونوفسفات دهیدروژناز است که موجب کاهش تکثیر ماده گوآنزین می‌شود.

رینتاتالیمد ناقوسی؛ داروی کرونا

دانشگاه توکیوی ژاپن این دارو که ماهیت پروتئینی دارد را برای درمان کووید-۱۹ تحت آزمایش قرار داده است. اگر نتایج حاصل از آن موثر باشد، با توجه به اینکه یک بیماری ضد ویروس است به درمان ویروس کرونا کمک می‌کند.

بم سنتینیب و درمان کرونای سارس

نتایج آزمایش‌های پیش بالینی انجام شده نشان داده که بم سنتینیب (Bemcentinib) به کاهش فعالیت‌های ویروس‌ها کمک می‌کند و در درمان ابولا، زیکا و همچنین کرونای سارس موثر است.

داروهای ناکام در درمان کرونا

در ابتدا شایعه‌ای میان مردم رواج یافته بود که داروهایی مثل آنتی بیوتیک برای درمان کرونا موثر هستند، در حالی که مصرف آن‌ها نه تنها در مقابله با کووید-۱۹ تاثیری ندارد، بلکه استفاده از آن‌ها ضرورتی هم ندارد.

با توجه به اعلامیه سازمان بهداشت جهانی، هیدروکسی کلروکین، کلترا و اکتمرا از دیگری داروهایی هستند که به بهبود افراد مبتلا به کرونا کمک نمی‌کنند.

آیا مصرف ویتامین در مقابله با کرونا موثر است؟

با توجه به تاییدیه وزارت بهداشت، ویتامین‌های ضد کرونا به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن نقش موثری ایفا می‌کنند. ویتامین‌های گروه A ،D و E از گزینه‌هایی هستند که به کاهش خطر ابتلا به کرونا کمک می‌کنند.

آیا کورتون‌ها برای درمان بیماران کرونایی مناسب است؟

کورتون‌ها از داروهایی هستند که بر اساس مصوبه وزارت بهداشت در درمان کووید-۱۹ اثربخش بوده‌اند. زمانی که فرد مبتلا به ویروس دچار التهاب ریوی باشد و تنگی نفس در مرحله شدیدی باشد، کورتون تجویز می‌شود.

از دیگر داروهایی که برای تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند، اینترفرون است که در تنظیم سیستم ایمنی ضعیف بدن برای مهار ویروس نقش بسزایی دارد.

معمولا کسانی که بیماری زمینه‌ای ندارند، سیستم ایمنی بدنشان قادر به مقابله با ویروس کووید-۱۹ است و بدون نیاز به دارو و با استراحت و قرنطینه خانگی به مرور بهبود می‌یابند. داروی کرونا برای کودکان، سالمندان و داروی کرونا برای زنان باردار تجویز می‌شود، زیرا این افراد بیش از دیگران نیاز به درمان و بهبود سریع دارند.

داروی کرونا

هنگام مشاهده علائم حاد کرونا نیاز است به یک پزشک متخصص در زمینه بیماری های عفونی، متخصص داخلی یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

اندر خم یک کوچه‌ برای درمان کرونا!

در طی مدت زمانی که ویروس کرونا تمام جهان را درگیر خود کرده است، بسیاری از دانشمندان و محققان در سراسر جهان به دنبال یافتن داروی مشخص و قطعی برای درمان هستند. هر چند خبر تولید واکسن توسط برخی از کشورها وجود دارد، با این حال این مسئله هنوز توسط سازمان بهداشت جهانی مجوز اضطراری دریافت نکرده است.

سخن آخر

داروی کرونا با توجه به وضعیت بیمار و علائم ویروس کووید-۱۹ تجویز می‌شود. به همین دلیل شما نمی‌توانید خودسرانه این داروها را مصرف کنید. از آنجایی که داروی قطعی برای درمان کرونا وجود ندارد، معمولا توصیه می‌شود که با مشاهده نشانه‌های این بیماری با قرنطینه خانگی و استراحت در خانه به درمان خود و پیشگیری از شیوع ویروس کمک کنید.

تشدید علائم مثل بالا رفتن تب، تنگی نفس شدید به خصوص در افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، نیاز به مراجعه به درمانگاه و پزشک دارد. با مراجعه به سایت پزشک برتر می‌توانید به لیست کاملی از اطلاعات پزشکان و درمانگاه‌ها دسترسی داشته باشید.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.