درمان اورتودنسی برای چه کسانی مناسب و بهترین زمان برای انجام آن چه وقتی است؟

 درمان اورتودنسی برای چه کسانی مناسب و بهترین زمان برای انجام آن چه وقتی است؟

بسیاری از مشکلات دهانی نظیر بیماری‌های لثه، پوسیدگی‌های دندانی و مشکلات ریشه به نحوه قرارگیری دندان‌ها، بهم ریختگی دندان‌ها و شلوغی دندان‌ها بستگی دارد. اورتودنسی دندان روشی که به کمک آن می‌توان از بروز این مشکلات در آینده جلوگیری کرد. در ادامه شما را با اورتودنسی دندان و بهترین زمان برای انجام آن آشنا خواهیم کرد.

 

آشنایی با اورتودنسی دندان

اورتودنسی یکی از رشته‌های دندانپزشکی است که بیشتر به مواردی نظیر اصلاح دندانها و فک می‌پردازد که می‌توان گفت هر آنچه که مربوط به نظم و ترتیب دندان‌ها و ناهنجاری‌های فک و دهان است در این رشته جای می‌گیرد.

متخصصینی که در این زیر رشته دندانپزشکی فعالیت می‌کنند اورتودنتیست نام دارند و پس از ۶ سال تحصیل در رشته دندانپزشکی و سپس گذراندن یک دوره تخصصی اورتودنسی می‌توانند به صورت حرفه ای فعالیت خود در این زمینه را آغاز کنند.

در این نوع جراحی سعی می‌شود تا با انجام معاینات دوره ای به صورت مرتب وضعیت دندان‌های بیمار مورد ارزیابی قرار گیرد تا بیمار به هدف درمانی خود برسد.

این روش اصلاحی فک و دندان نیازمند همکاری بیمار دارد چرا که معمولا دراطراف برکت و نگین‌ها امکان تجمع باکتری زیادی وجود دارد و در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند امکان دارد پس از انجام این روش اصلاحی نیاز به انجام جرمگیری یا موارد دیگر داشته باشد.

 

درمان اورتودنسی برای چه کسانی مناسب است؟

همان طور که گفته شد این روش به عنوان درمانی اصلاحی شناخته شده است که مجموعه ای از درمان‌های فک و دندان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مشاهده  ایمپلنت یا جراحی کاشت دندان چیست؟

چنانچه فردی که باید این روش اصلاحی را انجام دهد از انجام این روش کوتاهی کند ممکن است در طولانی مدت با مشکل عدم داشتن لبخند زیبا، پوسیدگی‌های مربوط به دهان و دندان و ابتلا به بیماری‌های مختلف لثه، کاهش اعتماد به نفس، کاهش کیفیت خواب(به دلیل عدم تنفس راحت) و دیگر مشکلات دهانی روبرو شود.

این درمان‌های اصلاحی می‌تواند تمامی ‌قسمت‌های مربوط به دهان و دندان را تحت پوشش قرار دهد با این حال برای بعضی از مشکلات مربوط به دهان و دندان به صورت ویژه‌تری انجام می‌شود که عبارت اند از:

  • کجی دندان‌ها
  • فاصله بین دندان‌ها
  • جلو یا عقب بودن یکی از فک‌ها
  • وجود فاصله بین دندان‌های فک بالا و پایین
  • کوتاهی دندان
  • شلوغی دندان‌ها
  • کوچک بودن فک

 

بهترین زمان برای انجام اورتودنسی چه زمانی می‌باشد؟

اورتودنسی

اورتودنسی به عنوان جراحی شناخته می‌شود که در هر سنی قابل انجام است با این حال بهتر است در سنین ۷ سالگی انجام شود چرا که هر چه در سنین پایین‌تر انجام شود درمان آسان‌تر، موثرتر و احتمال موفقیت جراحی بیشتر است.

در این سنین استخوان‌های فک و صورت کودک شکل نگرفته است و هنوز حالت استخوانی ندارد از این رو به راحتی قابل تغییر و اصلاح است، همچنین فرد با اصلاح مشکلات فک خود در کودکی می‌تواند از بروز مشکلاتی جدی در بزرگسالی جلوگیری کند.

چنانچه افراد در این سنین نتوانستند این درمان را انجام دهند امکان انجام آن در سنین بالاتر نیز امکان پذیر می‌باشد ولی ممکن است طول درمان فرد بیشتر شود.

استفاده از روش‌های اصلاحی نظیر می‌تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات دهان و دندان در افراد جلوگیری کند.

مشاهده  چرا ایمپلنت دندان، بهترین گزینه ممکن برای جایگزینی دندان های از دست رفته است؟

 

هزینه اورتودنسی دندان چقدر است؟

هزینه این روش اصلاحی دندان به فاکتورهای زیادی از جمله سن و سال بیمار، کیفیت و نوع موادی دارد که در این فرآیند درمان انجام می‌شود.

در بعضی از کلان شهر‌ها مانند تهران نیز به دلیل بالا بودن هزینه‌های اجاره مطب و هزینه‌های مختلف در مقایسه با دیگر شهرهای کوچکتر پایین‌تر است.

دندانپزشک معمولا قبل از شروع فرآیند درمان و اعلام هزینه اورتودنسی از بیمار درباره نوع متریال مورد استفاده سوال می‌کند.

موادی که به صورت ثابت و فلزی در دهان قرار می‌گیرد قیمت پایین تری دارند ولی روش سرامیکی یا لینگوال قیمت بالاتری دارد چرا که مثلا در روش لینگوال متریال در پشت دندان قرار می‌گیرند و مخفی می‌باشد.

و یا روش سرامیکی مواد مورد استفاده همرنگ دندان می‌باشد تا پایه‌ها و براکت‌ها پیدا نباشند از رو هزینه بالاتری نیز دارد.

 

سخن آخر: اورتودنسی دندان روش اصلاحی است که بهتر است در سنی انجام شود که هنوز استخوان‌های دهان و فک شکل نگرفته و به راحتی قابل اصلاح است. این روش درمانی بسیاری از مشکلات دهان و دندان را برطرف می‌کند و زیبایی و اعتماد به نفس را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *