در مورد بیماری کبد چرب چه باید دانست؟

 در مورد بیماری کبد چرب چه باید دانست؟

در مورد بیماری کبد چرب چه باید دانست؟

کبد هم مانند دیگر اعضای بدن میتواند درگیر مشکلات و مسائل مختلفی شود، بیماریهای کبد انواع مختلفی دارد که یکی از این مشکلات کبد چرب است .

کبد معمولاً حاوی مقداری چربی است. که اگر این چربی ها تجمع یابد، می تواند باعث بیماری کبد چرب شود. در این حالت کبد دیگر قادر به عملکرد طبیعی نیست. بیماری کبد چرب می تواند زمانی اتفاق بیفتد که بیش از ۵ درصد چربی در کبد وجود داشته باشد.

ما در این مقاله سعی داریم تا علل، درمان، پیشگیری و موارد دیگر در مورد بیماری کبد چرب را بررسی کنیم.

علائم کبد چرب

پزشکان گاهی بیماری کبد چرب را بیماری خاموش می نامند. این به این دلیل است که فرد حتی با پیشرفت بیماری ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکند با این حال بیماری کبد چرب می تواند کبد را بزرگ کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است باعث درد یا ناراحتی در سمت راست بالای شکم، که ناحیه بین باسن و قفسه سینه است، شود.

علائم اولیه کبد چرب می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن اشتها
 • احساس مریضی یا استفراغ
 • کاهش وزن
 • خستگیکبد چرب

  انواع بیماری کبد چرب

این بیماری دو نوع دارد: بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) و بیماری کبد چرب الکلی.

بیماری کبد چرب غیرالکلی

کبد چرب غیر الکلی شامل دودسته می شود: کبد چرب ساده، یا کبد چرب غیر الکلی (NAFL) و استئو هپاتیت غیر الکلی (NASH).

کبد چرب ساده

این اتفاق زمانی رخ می دهد که در کبد ما چربی وجود داشته باشد، اما آسیب کمی به سلول های کبدی وارد شده باشد و یا اینکه اصلا صدمه ای ندیده باشد، کبد چرب ساده معمولاً به بیماری شدیدتری تبدیل نمی شود.

مشاهده  تبلیغات و برندسازی پزشکان؛ افسانه یا واقعیت؟

استئو هپاتیت غیر الکلی (NASH)

این نوع دارای التهاب بوده و سلولهای کبدی آسیب دیده اند و می تواند به یک وضعیت جدی تر مانند سرطان کبد یا سیروز تبدیل شود.

بیماری کبد چرب الکلی

افرادی که بیش از حد از الکل استفاده می کنند ممکن است به بیماری کبد چرب الکلی مبتلا شوند. کبد الکل را تجزیه کرده و از بدن خارج می کند. با تجزیه الکل، سموم مضر آزاد می شود که می توانند به سلول های کبدی آسیب برسانند و باعث التهاب شوند.

این اولین مرحله از بیماری مربوط به الکل است و اگر فردی مصرف الکل را متوقف کند، ممکن است بتواند این روند سرعت رشد بیماری را معکوس کند، همچنین بیماری کبد چرب الکلی می تواند به هپاتیت الکلی یا سیروز تبدیل شود.

سیروزکبدی

سیروز جدی ترین مرحله این بیماری است. معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که بافت اسکار جایگزین بافت سالم کبد شود که می تواند منجر به نارسایی کبد شود. با پیشرفت سیروز، علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خارش پوست
 • کبودی یا خونریزی
 • مشکلات حافظه و گیجی
 • تورم در پا یا پایین پا
 • نفخ شکم
 • زردی ، یعنی زمانی که پوست و چشم های فرد زرد می شود

سیروز کبدی

باید بدانیم که سیروز کبدی بیماری خطرسازی بوده و شما باید به دنبال درمان هرچه سریعتر آن باشیم.

علل ابتلا به کبد چرب

 • علت ابتلا کاملاً مشخص نیست. با این حال، ژنتیک ممکن است در این امر نقش مهمی داشته باشد، طبق تحقیقات جهانی، برخی از ژن های خاص ممکن است احتمال ابتلای فرد به NAFLD را تا ۲۷٪ افزایش دهند. همچنین برخی از شرایط و سبک زندگی ما می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.
  این شرایط شامل:
 • داشتن اضافه وزن یا چاقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع ۲
 • سندرم متابولیک ( به دلیل برخی از بیماریها و چاقی می باشد)
 • مقاومت به انسولین
مشاهده  فروش بدون نسخه پزشک ممنوع!

مقادیر بالای چربی در خون فرد، مانند کلسترول بالا و تری گلیسیرید، نیز می تواند در خطر ابتلا به بیماری کبد چرب نقش داشته باشد. متخصصان سطح تری گلیسیرید بالاتر از ۱۹۹-۱۵۰ (میلی گرم در دسی لیتر) را غیر عادی دانسته و توصیه به درمان آن می کنند.

علل کمتر شایع بیماری کبد چرب شامل عفونت هپاتیت C، کاهش سریع وزن و برخی داروها از جمله دیلتیازم و گلوکوکورتیکوئیدها میباشد.

درمان کبد چرب

در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان کبد چرب (NAFLD ) وجود ندارد. بسته به مرحله بیماری، برخی از افراد می توانند با رعایت مواردی روند بیماری را معکوس کنند. کاهش تدریجی وزن بدن حداقل ۷ تا ۱۰ درصد می تواند فعالیت بیماری را بهبود بخشیده و کاهش دهد.

اما باید بدانید که، کاهش سریع وزن باعث بدتر شدن این بیماری می شود. یک روش سالم برای کاهش وزن به تدریج ، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم است.

افرادی که مبتلا به بیماری کبد چرب الکلی هستند ، ممکن است بتوانند آسیب و التهاب کبد را به تدریج بهبود بخشند و یا با عدم مصرف الکل از بدتر شدن آن جلوگیری کنند. با این حال، این کار سیروز را درمان نخواهد کرد. ممکن است برای برخی از افراد ترک الکل بسیار دشوار باشد، اما پزشک می تواند در مورد چگونگی انجام این کار با روشی های ایمن و پشتیبانی شده به شما کمک کند.

عوارض ناشی از بیماری کبد چرب غیر الکلی و بیماری کبد چرب الکلی می تواند شامل سیروز و نارسایی کبدی باشد، در این مرحله استفاده از دارو و جراحی هر دو گزینه هایی برای درمان هستند. همچنین در بعضی از شرایط نارسایی کبد ممکن است نیاز به پیوند کبد داشته باشد.

مشاهده  بیماری ام اس چیست؟

تغییر سبک زندگی و پیشگیری از آن

ایجاد تغییر در سبک زندگی در درمان این بیماری ضروری است، این تغییرات شامل موارد زیر می باشد:

 • پرهیز از مصرف الکل
 • داشتن یک رژیم متعادل
 • کاهش حجم غذای مصرفی
 • انجام ورزش منظم استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و کاهش حجم غذای مصرفی ممکن است به فرد در حفظ وزن متوسط ​​کمک کند. غذاهایی که می توانند از ایجاد این مشکل جلوگیری کنند شامل سیر ، قهوه ، تره فرنگی ، مارچوبه و پروبیوتیک ها است، فرد مبتلا به کبد چرب  باید غلات سبوس دار و طیف وسیعی از میوه ها و سبزیجات را به برنامه غذایی خود اضافه کند.

همچنین فرد مبتلا باید سعی کند از مصرف غذاهایی که سرشار از چربی های اشباع، کربوهیدرات های تصفیه شده یا شکر هستند، خودداری کند. به گفته محققان ، قندهای ساده، گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده و غذاهایی که فیبر کمی دارند ممکن است منجر به ایجاد کبد چرب شود.

درباره غذاهایی که باید بخوریم و رژیم غذایی برای فرادی که دارای کبد چرب هستند به لیست پزشکان تغذیه مراجعه نمایید.

ورزش منظم نیز یکی از راهکارهای مهم است. هفته ای ۲.۵ ساعت ورزش کنید. البته ورزش شما باید به شامل فعالیت هایی باشد که ضربان قلب را افزایش دهد، مانند دوچرخه سواری. در نتیجه تحرک، حفظ وزن متعادل ​​می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.

اگر فردی علائمی از بیماری کبد چرب را تجربه کرد، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند.

 

تاریخ تحریر: ۹۹/۶/۲۴

منبع: medicalnewstoday.com

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.