۴ مورد از مهم‌ ترین وظایف دکتر کرونا کدام است؟

 ۴ مورد از مهم‌ ترین وظایف دکتر کرونا کدام است؟

پزشکان کرونا نقشی جدی در مدیریت و رهبری ارائه مراقبت‌های بهداشتی در زمینه درمان ویروس کرونا دارند. بسیاری از پزشکان کرونا وظیفه نظارت بر پرستاران را بر عهده داشته و بعضی دیگر وظیفه رسیدگی به بیماران کرونایی را دارند. در ادامه شما را با جدی‌ترین وظایف دکتر کرونا در دوران همه گیری ویروس کرونا آشنا می‌کنیم.

 

۱- نظارت بر عملکرد پرستاران برای حفظ و بهبود سلامتی بیماران:

یکی از مهم‌ترین وظایف دکتر کرونا نظارت بر عملکرد پرستاران می‌باشد. پرستاران در مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها بیشتر وظیفه مراقبت و رسیدگی بر بیماران را دارند و مانند پزشکان به صورت تخصصی در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌ها آموزش‌های لازم را ندیده‌اند. از این رو این وظیفه به عهده پزشکان می‌باشد تا به کمک تجربه و آموزش‌های لازمی‌که دیده اند اقدام به تشخیص درست و به موقع مشکل بیمار کنند و مراحل درمان را در اختیار پرستاران قرار دهند.

بعضی از بیماران کرونایی که در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند باید به طور مداوم و شبانه روزی علائم حیاتی آنها مانند میزان اکسیژن خون، فشار خون و ضربان قلب آنها کنترل شود که چنانچه این علائم به شدت بالا یا پایین رود پزشک باید روند درمانی جدیدی را در اختیار پرستاران برای اجرا قرار دهد و در حین اجرای آن بر اقدامات پرستاران رسیدگی کند و از نزدیک شاهد پیشرفت مراحل درمان باشد.

 

۲- آموزش تخصصی پرستاران و کادر درمانی:

قابلیت آموزش پذیر بودن و آموزش دهنده بودن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دکتر کرونا می‌باشد که می‌تواند به او در تشخیص درست بیماری کرونا کمک کند.

دکتر کرونا باید بکوشد همواره با ایفای نقش به عنوان یک الگوی مثبت در کنار کادر درمانی به آموزش تخصصی آنها بپردازند.آنها باید بدانند بخشی از رسالت پزشکی آنها با ‌تربیت و آموزش دادن درست پرستاران انجام می‌شود از این رو باید بکوشند تا این رسالت خود را به بهترین شکل انجام دهند.

علاوه بر این موضوع شکل رفتاری ویروس کرونا در هر یک از جهش‌هایش به گونه‌ای متفاوت بوده که پزشکان باید به صورت دائمی‌ به مطالعه تخصصی در خصوص ویروس کرونا و پیش بینی عملکردش بپردازند و چنانچه روشی موثرتر و تایید شده برای درمان ویروس کرونا پیدا کردند.

این مطالعات را در اختیار کادر درمانی و پرستاران قرار دهند، در بسیاری اوقات نیز ممکن است خود پرستاران نیز مطالعاتی داشته اند که پزشک به واسطه اینگونه تبادلات می‌تواند این اطلاعات را کسب کند.

 

۳- رهبری موثر و کار تیمی ‌در همه امور:

دکتر کرونا

یکی از وظایف جدی دکتر کرونا رهبری و مدیریت امور می‌باشد. مدیریت درست و نظارت بر عملکرد کادر درمانی باعث می‌شود تا عملکرد آنها به شکل درست مورد ارزیابی قرار گیرد.

پزشک باید اطمینان حاصل پیدا کند که سیستم‌های معیارسنجی برای نظارت، بررسی و بهبود کیفیت کار تیمی ‌وجود دارد، همچنین باید به خوبی دریافته باشد که کادر درمانی که مدیریت می‌کند باید اهداف خود را در هر مرحله از درمان ویروس کرونا به خوبی روشن کرده باشد.

او بهتر است همواره بکوشد تا به رویه‌های روشن و مؤثری برای پاسخگویی به نیازهای بیمار و نگرانی‌های او در خصوص بیماری کرونا دست پیدا کند و این رویه‌های را برای اجرا در اختیار کادر درمانی قرار دهد. همچنین او باید با سایر پزشکان که به عنوان مدیر در سایر بخش‌های بیمارستان فعالیت می‌کنند ارتباط موثر داشته باشد و با آنها به تعامل بپردازد.

 

۴- تعیین اولویت‌ها و تخصیص منابع برای کادر درمانی:

یک دکتر کرونا باید توانایی داشته باشد تا امور درمانی بیماران را به خوبی اولویت‌بندی کند و منابع درمانی مورد نیاز خود را تخصیص دهد. پزشکان کرونا باید توجه داشته باشند که همه بیماران کرونایی در یک سطح نمی‌باشند و بعضی نسبت به بعض دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

به طور مثال بیماری که میزان اکسیژن خونش در وضعیت مطلوبی قرار ندارد در مقایسه با بیماری که تازه بستری شده است و از نظر سطح اکسیژن خون هم در وضعیت مناسبی قرار دارد از اولویت بیشتری برخوردار است، از این رو باید دکتر کرونا به همراه کادر پرستاری منابع درمانی بیشتری را برای درمان در اختیار بیمار قرار دهند.

پزشک برتر در زمینه کرونا باید مراقبت از بیماران را دغدغه اول خود به حساب آورد. با این حال، گزینه‌های درمانی قابل ارائه به بیماران ممکن است تحت تأثیر محدودیت‌های منابع قرار گیرند.

 

سخن آخر:

در دوران همه گیری ویروس کرونا پزشکانی که درمانگر این بیماری هستند وظایف جدی را بر عهده دارند که توجه به اینگونه وظایف باعث می‌شود آنها در انجام فعالیت‌های خود دچار مشکل نشوند و همکاری بهتری با کادر درمان و پرستاران داشته باشند.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.