دیابت بارداری ; علائم و روش‌های درمان

 دیابت بارداری ; علائم و روش‌های درمان

دیابت-بارداری-2

دیابت بارداری

برخی از خانم‌ها در دوران بارداری سطح قند خون بالایی دارند؛ که این وضعیت به عنوان بیماری به نام دیابت بارداری شناخته می‌شود.
معمولاً علائم این دیابت به طور معمول بین هفته‌های ۲۴ و ۲۸ بارداری برای بانوان ایجاد می‌شود که در صورت مدیریت ضعیف، احتمال ابتلای کودک به این بیماری نیز افزایش می‌یابد.

علائم دیابت بارداری

دیابت بارداری به ندرت علائمی از خود بروز می‌دهد و اگر علائمی را تجربه کنید به احتمال زیاد شدت آن خیلی خفیف خواهد بود. این علائم شامل موارد زیر است:

 • خستگی
 • تار دیدن
 • تشنگی بیش از حد
 • دفع ادرار بیش از حد

انواع دیابت بارداری

دیابت بارداری نوع ۱

این نوع دیابت باعث دچار شدن فرد به عفونت‌های قارچی تناسلی در زنان می‌شود و همچنین عفونت‌های باکتریایی و قارچی و خارش پوست را در پی خواهد داشت که معمولاً این نوع دیابت خیلی کم در زمان بارداری زنان پدیدار می‌شود، شما می‌توانید از طریق رژیم غذایی این نوع دیابت را کنترل کنید.

دیابت بارداری نوع ۲

امروزه سازمان نظام پزشکی، پزشک‌ها را تشویق می‌کنند تا ماه‌های ابتدایی بارداری، زنان را از نظر دیابت نوع ۲ غربال کنند. در صورتی که فاکتورهای ابتلا به دیابت نوع ۲ یافت شد، پزشک قبل از به دنیا آمدن نوزاد، زن باردار را مورد آزمایش و تحت مراقبت قرار می‌دهد.

خطرات این نوع دیابت عبارت است از:

 • دچار اضافه وزن شدن فرد
 •  فشار خون بالا
 • مبتلا شدن به کلسترول خون
 • مقدار بالای تری گلیسیرید خون

روش‌های درمان دیابت بارداری

دیابت-بارداری

در صورتی که شما به دیابت بارداری مبتلا شدید، برنامه درمان شما به سطح قند خون در طول روز وابسته است. در بسیاری از موارد پزشک‌ها توصیه می‌کنند که قبل و بعد از غذا مقدار قند خون خود را آزمایش کنید تا با تغذیه سالم، ورزش‌های مداوم و منظم وضعیت خود را کنترل نمایید.

در برخی از موارد اگر لزوم داشت تحت نظر پزشک معالج، تزریق انسولین برای فرد پیشنهاد می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد از زنانی که به دیابت بارداری مبتلا شدند، برای کنترل قند خون به انسولین نیاز دارند.
ممکن است دکتر معالج تزریق انسولین را برای شما تجویز کنند. حتماً از پزشک خود در مورد زمان بندی تزریق انسولین و وعده‌های غذایی و ورزش جویا شوید تا سطح قند خون خود را کنترل کنید و در نتیجه به شما و نوزادتان آسیبی وارد نشود.

قبل از این که به هر نوع درمان پیشنهاد شده از سمت خانواده و دوستان و آشنایان روی بیاورید، حتماً به خاطر سلامتی خود و نوزادی که قرار است متولد شود، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض دیابت بارداری

زمانی که دیابت بارداری به صورت ضعیف کنترل شود، احتمال دارد سطح قند خون بالاتر از حد مجاز در طول مدت بارداری باقی بماند در نتیجه می‌تواند باعث ایجاد عوارضی در فرد شود و البته بر سلامتی کودک نیز تأثیر بگذارد.
عوارض دیگر این دیابت عبارت است از:

 • فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری قلبی یا سایر عوارض پزشکی
 • مادر و نوزاد بعد از زمان بارداری دچار دیابت نوع ۲ می‌شوند
 • اضافه وزن بعد از بارداری

سخن پایانی

بیشتر زنان قبل از متولد کردن نوزاد خود، استرس‌های زیادی را تحمل می‌کنند و بعد از بارداری نیز باید دردهای به وجود آمده را تحمل کنند.

بارداری با این که نتیجه بسیار شیرینی مثل به دنیا آوردن فرزند دارد، فشارها و استرس‌هایی نیز دارد که باید زنان باردار دقت زیادی داشته باشند تا دچار بیماری دیابت نیز نشوند که این بیماری تأثیرات زیانی را برای مادر دارد و علاوه بر آن احتمال دارد کودک نیز دچار آن شود.

حتماً دقت نمایید موقع بارداری با پزشک خود مشورت‌های لازم را انجام دهید. تا دچار این نوع دیابت نشوید.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *