رژیم غذایی افزایش وزن و نکات مهمی‌ که باید درباره آن بدانید

 رژیم غذایی افزایش وزن و نکات مهمی‌ که باید درباره آن بدانید

همان طور که بسیاری از افراد به دنبال کاهش وزن هستند، بسیاری دیگر نیز به دنبال افزایش وزن هستند. بسیاری از افراد با صرف هزینه و زمان زیاد توانسته‌اند تنها مقداری کمی ‌از وزن دلخواه خود را بدست آورند، در صورتی که انواع عادات و رژیم غذایی افزایش وزن وجود دارند که به راحتی می‌توان با عمل کردن به آنها، افراد بتوانند به وزن دلخواه خود برسند. در ادامه با بررسی نکات مهمی ‌پیرامون رژیم غذایی افزایش وزن همراه شما خواهیم بود.

 

خوردن مواد غذایی پرکالری در وعده صبحانه

صبحانه مهمترین وعده غذایی در طول روز است. شروع کردن روز با یک صبحانه مقوی باعث می‌شود که تمام کالری و انرژی آن جذب بدن شود که باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود.

سعی کنید در صبحانه خود از مواد غذایی پرکالری نظیر تخم مرغ، نان تست سبوس دار، کره بادام زمینی که سرشار از چربی و پروتئین است، تخم مرغ، انواع آجیل و نیز دانه‌های دیگر استفاده کنید چرا که همگی آنها دارای چربی‌های سالم و فراوانی برای افزایش وزن هستند.

غلات کامل هم که منابع مهمی ‌از فیبر غذایی هستند می‌توانند حداقل به میزان ۱۰۰ کالری در هر برش داشته باشند که چنانچه این غلات کامل به همراه موادغذایی گفته شده در بالا خورده شوند، این میزان کالری افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند باعث اضافه وزن و چاقی شود.

خوردن نوشیدنی‌ها و آبمیوه‌های طبیعی در کنار وعده صبحانه نیز می‌توانند به افزایش وزن و چاقی کمک کنند. نوشیدنی‌هایی مانند آب پرتقال یا آب انبه به دلیل این که فاقد فیبر بوده و تنها آنها حاوی ویتامین‌ها و میزان زیاد قند طبیعی هستند سریع جذب بدن شده و باعث افزایش جذب کالری دریافتی بدن می‌شود. عادت به خوردن مواد غذایی پرکالری در صبحانه بهترین رژیم غذایی افزایش وزن است.

مشاهده  کاهش فشارخون بالا با مصرف ۵ خوراکی

 

 عدم خوردن نوشیدنی‌ها به صورت جداگانه

رژیم-غذایی-افزایش-وزن-3

سعی کنید به جای مصرف شیر به تنهایی، آن را همراه با ماده غذایی دیگری میل کنید. استفاده از شیره غنی شده با ویتامین دی یا خوردن شیر همراه با خرما، عسل، موز و یا انواع آجیل‌های آسیاب شده، علاوه بر افزایش مواد مغذی آن نظیر پروتئین، کلسیم و انواع ویتامین‌های آن باعث بالارفتن میزان کالری آن و جذب بهتر آن می‌گردد.

به هنگام انتخاب نوشیدنی‌ها نیز در مرحله اول توجه داشته باشید که این نوشیدنی‌ها فاقد افزودنی‌هایی مانند شکر باشند چرا که نوشیدنی‌های قندی در عین حال اینکه کالری بالایی داشته و بسیار وسوسه انگیز هستند از نظر ارزش غذایی حرفی برای گفتن ندارند و تنها با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن همراه هستند.

در مرحله دوم نیز توجه داشته باشید که این آبمیوه‌ها را همراه با با ماده غذایی دیگر نظیر انواع کیک‌ها، پنکیک‌ها و یا وافل‌های خانگی میل کنید. عادت به خوردن شیر و یا نوشیدنی‌های طبیعی همراه با یک ماده غذایی دیگر یکی از انواع رژیم غذایی افزایش وزن است.

 

داشتن ریزه خواری در طول روز

رژیم-غذایی-افزایش-وزن-3

 

ریزه خواری یکی از انواع رژیم غذایی افزایش وزن می‌باشد و داشتن آن در طول روز یکی از راهکارهای مهم جهت افزایش وزن و میزان کالری دریافتی می‌باشد. سعی کنید به هنگام رفتن به سرکار یا باشگاه، همراه خود ریزمغذی‌هایی مانند انواع آجیل و دانه‌هایی نظیر پسته، بادام، گردو و بادام زمینی و غلاتی مانند تکه‌های کوچک نان سبوس دار و نیز میوه‌های خشک همراه داشته باشید و به طور دائم بین وعده‌های اصلی غذایی خود از آنها استفاده کنید.

مشاهده  مهم‌ترین سوالاتی که به هنگام مراجعه پزشک خوب تغذیه باید بپرسید چه می‌باشد؟

همچنین می‌توانید به جای استفاده از میوه‌های خشک از میوه‌های تازه مانند سیب و یا موز در کنار یک ماده غذایی پرکالری دیگر( بادام زمینی یا کره بادام زمینی) استفاده کنید.

به طور کلی می‌توان گفت ریزه خواری باعث می‌شود بیشتر از کالری که مصرف می‌کنید، کالری دریافت کنید که همین موضوع در طولانی مدت باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود.

 

سخن پایانی:

اگرچه راهکارها و توصیه‌های خانگی زیادی مانند داشتن ریزه خواری در طول روز، عدم خوردن انواع نوشیدنی‌ها به صورت جداگانه و نیز خوردن مواد غذایی پرکالری در وعده صبحانه برای افزایش وزن وجود دارد، اما بهترین اقدام برای افزایش وزن و چاقی مراجعه به یک متخصص تغذیه است چرا که متخصص تغذیه می‌تواند با انجام معایناتی مانند بررسی شاخص توده بدنی که متناسب برای هر فرد است، اقدامات لازم تغذیه‌ای نظیر ارائه رژیم غذایی افزایش وزن هر فرد و متناسب با او را انجام دهد و یا توصیه به مصرف مکمل‌ها یا ویتامین های خاصی داشته باشد. پس توجه داشته باشید در کنار توجه به نکات افزایش وزن حتما از توصیه‌های متخصصین تغذیه نیز بهره ببرید.

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.