زایمان طبیعی و روش‌هایی برای کاهش درد آن

 زایمان طبیعی و روش‌هایی برای کاهش درد آن

هنگامی‌ که زمان زایمان مادر فرا برسد ممکن است بنابر وضعیت او و تشخیص پزشک متخصص زنان و زایمان، سزارین یا زایمان طبیعی برای او توصیه شود که هر یک از این روش‌ها می‌تواند ویژگی‌ها، فواید و مضرات خود را دارا باشد که آشنایی با این ویژگی‌ها می‌تواند در تصمیم گیری بهتر مادران برای زایمان موثر باشد. در ادامه با زایمان طبیعی، راهکارهایی برای کاهش درد ناشی از آن و فواید این نوع زایمان بیشتر آشنا می‌شوید.

 

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی به طور معمول به زایمان واژینال که به صورت طبیعی و بدون دارو یا مداخلات معمول پزشکی انجام می‌شود اشاره دارد.

 

فواید زایمان طبیعی

زایمان طبیعی فواید بسیاری دارد که در زیر به مهم ترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • بیشتر تکنیک‌های زایمان طبیعی تهاجمی ‌نیستند، بنابراین احتمال آسیب یا عوارض جانبی کمتری برای مادر یا کودک وجود دارد.
 • بسیاری از زنان در طول زایمان طبیعی احساس قدرتمندی و پس از آن احساس موفقیت دارند. علیرغم تحمل درد، بسیاری حتی در دفعات بعدی نیز این زایمان را انتخاب می‌کنند.
 • در زایمان طبیعی هیچگونه از دست دادن هوشیاری وجود ندارد و به طور کلی مادر در فرآیند زایمان شرکت می‌کند.
 • همسر فرد می‌تواند در کنار او باشد و در مدیریت درد به او کمک کند.
 • مادر می‌تواند از تمرینات تنفسی، تجسمی‌ و خود هیپنوتیزمی‌ که قبل از زایمان به او داده شده در حین زایمان استفاده کند و زایمان بهتری را برای خود رقم بزند.

 

مضرات زایمان طبیعی

در زایمان طبیعی بر خلاف سزارین هیچگونه تکنیک کاهش دردی بکار برده نمی‌شود. بنابراین اگر مادر توانایی تحمل درد را ندارد این زایمان برای او گزینه خوبی نخواهد بود.

مشاهده  سرطان سینه؛ از پیشگیری تا درمان

 

آمادگی برای زایمان طبیعی

بسیاری از مادران برای زایمان طبیعی آماده نیستند از این رو می‌توانند با در نظر گرفتن نکاتی آمادگی خود را در این زمینه افزایش دهند این نکات عبارتند از:

 • هنگامی‌ که مادر تصمیم به زایمان گرفت، باید به صورت فعال و خود جوش برای آن آماده شود. مادر می‌تواند این کار را با انتخاب یک مراقب حمایتی، محیط زایمان مناسب، تهیه یک برنامه زایمان، اطمینان از حمایت به هنگام زایمان، و یادگیری نکات زایمان شروع کند.
 • امکان زایمان طبیعی در یک بیمارستان وجود دارد اما بسیاری از مادران عقیده دارند انجام این زایمان در یک محیط جایگزین مانند مرکز زایمان یا در خانه بهتر است.
 • بسیاری از مادران یک ماما را برای راهنمایی در زایمان طبیعی انتخاب می‌کنند. ماماها آموزش دیده اند تا به مادران کمک کنند تا با زایمان کنار بیایند و اغلب در طول زایمان در کنار مادر می‌مانند.
 • مادران بهتر است قبل از این نوع زایمان یک مربی زایمان یا یک متخصص زنان و زایمان خوب پیدا کنند تا انواع روش‌های مقابله با درد را به آنها آموزش دهند و به آنها کمک کنند تا در طول زایمان اقدامات موثرتری انجام دهند.
 • مادر باید هر اقدامی‌ را که به او در جهت کاهش اضطراب کمک می‌کند انجام دهد چرا که با این کار به حل بهتر چالش‌های پیش رو کمک کرده است. اضطراب کمتر می‌تواند به پیشرفت زایمان کمک کند، زیرا داشتن استرس می‌تواند شرایط زایمان را برای مادر سخت تر کند.
 • وجود فردی در کنار مادر که متعهد به دادن اطمینان عاطفی باشد به مادر کمک می‌کند تا در حین زایمان احساس راحتی داشته باشد، بنابراین سطح اضطراب و استرس مادر به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.
مشاهده  مزایای ورزش در دوران بارداری

 

روش‌های کاهنده درد زایمان طبیعی

زایمان-طبیعی

تمرینات تنفسی و هوازی

بیشتر کلاس‌های آمادگی زایمان شامل تکنیک‌های هوازی و تنفسی به صورت دم و بازدم است. ممکن است به مادر و همسرش الگوهای تنفسی خاصی داده شود تا به صورت مرتب تمرین کنند.

این تمرینات به مادر کمک می‌کند تا درد زایمان را بهتر تحمل کند. تکنیک‌های آرام‌سازی و یوگا با کاهش درد و افزایش رضایت از تجربه زایمان مرتبط است.

 

قرارگرفتن در موقعیت‌های مختلف

مادر به عنوان فردی که تصمیم به زایمان دارد می‌تواند موقعیت‌های مختلفی را در حین زایمان تجربه کند، از جمله ایستادن، راه رفتن، یا تکیه دادن به همسر خود که از این طریق می‌تواند درد خود را کاهش دهد. حرکت در اطراف محیط زایمان نیز می‌تواند باعث شود احساس کنترل بیشتری روی زایمان خود داشته باشد، که باعث می‌شود اضطراب و درد کاهش پیدا کند.

 

ماساژ

ماساژ باعث آرامش می‌شود، عضلات منقبض را آرام می‌کند و می‌تواند درد زایمان را کاهش دهد. اگر در حال زایمان طبیعی هستید و ماما یا همسرتان کنارتان است از او بخواهید شانه‌ها، کمر و عضلات پای شما را به ارامی‌ماساژ دهد. این کار باعث آزاد سازی عضلات منقبض شده که خود باعث کاهش درد می‌شود.

 

آب درمانی

آب درمانی روشی است که از آب برای برای تسکین، آرامش بدن و کاهش درد‌هایی مثل درد زایمان استفاده می‌کنند. برخی از مراکز زایمان از وان‌های بزرگ با دمای ولرم برای زایمان مادرانی که دارای شرایط زایمان از این طریق هستند استفاده می‌کنند تا مادران بتوانند زایمان بهتری را تجربه کنند.

مشاهده  گفت و گوی اختصاصی با دکتر ناهید مظاهری در خصوص زایمان و سوالات پیرامون آن

 

طب سوزنی

طب سوزنی که قرن‌ها در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل وارد کردن سوزن‌های ظریف در نقاط خاصی از بدن فرد به منظور کاهش درد، ترمیم اعصاب یا درمان برخی از بیماری‌ها است.

در برخی از کشورها نیز زایمان طبیعی همراه با انجام طب سوزنی به منظور کاهش درد ناشی از زایمان است که با این کار هورمون‌هایی که وظیفه ترشح مسکن‌های طبیعی را دارند تحریک شده و اندورفین بیشتری تولید می‌شود.

 

سخن آخر

زایمان طبیعی که روشی بدون جراحی و داروهای بیهوشی است می‌تواند برای همه افراد موثر نباشد چرا که روشی همراه با درد و چالش‌های مختلف است.

راهکارها و روش‌هایی زیادی از جمله تمرینات تنفسی و هوازی، ماساژ، آب درمانی و طب سوزنی برای کاهش درد زایمان وجود دارد که مادران می‌توانند برای کاهش درد زایمان از آن استفاده کنند.

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.