در جراحی دندان نهفته، امکان فلج شدن صورت وجود دارد؟

 در جراحی دندان نهفته، امکان فلج شدن صورت وجود دارد؟

 

به نام خدا. دکتر مهدی صادقی هستم متخصص جراحی فک، صورت و زیبایی. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مدیر مجموعه زیبایی و ایمپلنت نقش جهان. در خدمت شما هستیم. در این مرکز تقریباً میشه گفت تمام کارهایی که مربوط به حیطه ایمپلنت و زیبایی و حتی دندان­پزشکی هست انجام میشه. کارهای جراحی و کاشت ایمپلنت یا سایر جراحی­ها و تزریق­های زیبایی رو بنده انجام میدم.

در مورد بقیه موارد متخصص­های مربوط به اون رشته رو داریم. متخصص درمان ریشه، متخصص درمان پروتز­های دندانی، دندان­پزشک زیبایی و کلیه خدمات رو در این مرکز انجام میدیم.

جراح فک و صورت چه اقداماتی انجام می­دهد؟

ببینید جراحی فک و صورت به صورت کلی بخوایم تقسیم­بندی کنیم شامل جراحی­هایی میشه که در مطب و سرپایی انجام میشه و جراحی­هایی که در اتاق عمل انجام میشه. جراحی­های اتاق عملی مثل جراحی­های رینوپلاستی یا زیبایی بینی، جراحی­های ارتوگناتی یا جراحی­های زیبایی فک و بعضی از جراحی­های شکستگی و تصادفاتی که انجام میشه.

جراحی­هایی که در مطب قابل انجامه مثل جراحی­های بعضاً زیبایی پلک، جراحی­های صورت که با بی­حسی میشه اون کار رو انجام داد مثل تخلیفه چربی باکار یا بوکال­فت، لیفت لب، بِلفاروپلاستی­های بالا و پایین و انواع و اقسام جراحی­های ایمپلنت، جراحی­های دندان­های نهفته و از این دست. و البته هر کدوم از این جراحی­هایی هم که اسم بردم اگر پیچیدگی­های خاصی داشته باشه یا برای بیمار سنگین حساب بشه اونها رو هم میشه به اتاق عمل برد.

آیا ایمپلنت درمان دائمی محسوب می­شود؟

ایمپلنت­های دندانی جایگزین دندان هستند و هیچی مثل خود دندان نمیشه. همون جوری که دندون خود آدم هم دائمی نیست و اگر ازش مراقبت نکنه، ایمپلنت­ها به مراتب زودتر می­تونن دچار مشکل بشن. البته خب شرایطی داره از جمله با این که باید مراقب ایمپلنت­ها باشیم، جنس ایمپلینت و مارکی که استفاده میشه خیلی در ماندگاری مهمه و از همه مهم­تر اون میزان تبحر و مهارتی هست که جراح در جراحی انجام میده. مجموع این عوامل دست به دست هم میده که طول مدت یک درمان ایمپلنت رو تعیین می­کنه. معمولاً گفته میشه که اگر درمان ایمپلنتی بیش از ۱۰ سال جواب داد، این درمان موفق و دائمی حساب میشه.

جراحی ارتوگناتیک چیست و چه شرایطی دارد؟

جراحی ارتوگناتیک جراحی زیبایی فک هست.

اگر دیده باشین در آشناها یا دوستان یا خودتون حتی بهش مبتلا باشید، بعضی از افراد هستند که فک بالا یا جلو یا عقب هست و همین طور فک پایین یا چونه خیلی برجسته هست و روابط دندانی شون هم روابط دندانی منظمی نیست. شرایطش اینه که اولین اقدامی که میشه این افراد باید به ارتودنتیست مراجعه کنن که فرم دندون­ها رو توی قوس خودش مرتب کنه که وقتی ما جراحی فک انجام میدیم و فک رو جابجا می­کنیم بتونیم اینها رو روی هم بنشونیم. پس در اکثر موارد یعنی تقریباً در قریب به اتفاق موارد اینه که ارتودنسی باید قبل از جراحی انجام بشه و بعد از اون جراحی انجام بشه.

مشاهده  ایمپلنت دندانی چیست و چه انواعی دارد؟

شرایط جراحی بالاخره این یک جراحی حساسی هست، ظرافت­های خاص خودش رو داره و چون تغییرات خیلی زیادی اعمال میشه بیمار هم باید همکاری داشته باشه از جمله این که باید حدود دو سه ماه از جویدن غذاهای سفت پرهیز کنن و رژیم غذایی نرم مثل پوره و سوپ و این موارد داشته باشن.

این یه مقداری برای بیمارها سخت هست اما اون هایی که این کارها رو انجام دادن به اتفاق همگی گفتن که این کار ارزشش رو داشته و بعد اون تغییراتی که ایجاد می­کنه بسیار روی کیفیت زندگی و اعتماد به نفس شون مؤثر بوده.

چقدر در جراحی دندان نهفته امکان آسیب به عصب و فلج شدن صورت وجود دارد؟

بعضی موارد هست که افراد مراجعه می­کنن میگن که قبلاً رفتیم یه یک دندان­پزشکی مراجعه کردیم برای دندون عقل مون ایشون عکس رو دیده و گفته که ریشه دندون عقل شما روی عصب هست و اگر جراحی بشین این عصب آسیب می­بینه. خب این موارد موارد کمی رو شامل میشه یعنی این نیست که هر دندون عقلی ریشه­ش مجاور عصب باشه. حالا اون مواردی که ریشه در مجاورت عصب هست، بعضی از گرافی­های تکمیلی مثل سیلی سیتی تجویز میشه، موقعیت دقیق مشخص میشه، بعد از اون حالا یک مهارت خاصی هم می­خواد و علم خودش رو می­طلبه.

وقتی انجام میدیم حتی اگر اون آسیب ببینه که در موارد خیلی کمی هست، اگر آسیب جزئی باشه، حدود سه چهار ماه برطرف میشه اما اگر آسیب به صورت قطع عصب باشه خب این دائمی خواهد بود که در کمتر از نیم درصد مواقع هست. اون چیزی که خیلی مهمه بدونید اینه که این عصب اثر حسی هست و عصب حرکتی نیست.

مشاهده  فکر کن و لاغر شو!

یعنی این که اگر فرضاً در همون درصدهای خیلی کم آسیب ببینه این نیست که صورت کج بشه یا وقتی صحبت کج باشه، حرکتش مختل بشه. به زبون ساده اگر کسی شما رو ببینه متوجه نمیشه که اون عصب آسیب دیده. فقط اینه اگر شخص مثلاً نیمه سمت راست آسیب دیده باشه، وقتی دست میذاره به صورتش تا نزدیک لبش می­بینه که یه کم سنگینه. در همین حد هست اونم مواردیه که محدوده و هر چه اون شخصی که انجام میده در این کار علم و مهارت بیشتری داشته باشه احتمال این کار کمتر هست هر چند که صفر نمیشه.

جراحی رینوپلاستی چه شرایطی دارد؟

جراحی رینوپلاستی یا زیبایی بینی یه چیزی هست که به سلیقه بیمار و پزشک خیلی وابسته ست. فرضاً یک شخصی روی صورتش یک نقصی در مورد بینیش می­بینه.

حتی امکان داره که هیچ مشکل ظاهری نداشته باشه اما به نظر خودش این فرم بینی به فرم صورت نمیاد. یا ممکنه بگه قوز داره یا به اصطلاح نوکش افتاده یا پهنه یا گوشتیه یا خلاصه مواردی از این دست.

باید مراجعه کنن در مورد مشکل با هم صحبت کنیم، در مورد راه­حل و میزان تغییراتی که امکان داره بتونیم ایجاد کنیم با هم صحبت کنیم.

اگر در این موارد به توافق رسیدیم یعنی این که مشکل رو مشکل دونستیم و در مورد راه­حلش هم به توافقی رسیدیم، اون موقع خب اقدام به جراحی می­کنیم. جراحی به این صورت هست که وقتی انجام میشه معمولاً همون روز بعد از سه چهار ساعت بیمار ترخیص میشه یعنی نقاهت خاصی نداره. حدود یک هفته اسپرین که اصطلاحاً میگن گچ بینی که روی بینی قرار می­گیره و بعد از اون برداشته میشه. بستگی داره به فرم اولیه بینی.

معمولاً یک تا دو ماه چسب نیاز داره و حدود شش ماه می­کشه که فرم نهایی که از جراحی حاصل شده روی صورت خودش رو نشون بده. البته اگر بینی به اصطلاح گوشتی باشه این زمان تا یک سال هم ممکنه زمان ببره و نتیجه رو نشون بده. در کل جراحی نسبتاً سنگینی نیست و اون عمل هم اگر درست انجام بشه در زیبایی چهره، در اعتماد به نفس افراد خیلی مؤثره.

ویژگی دیگری که این جراحی داره معمولاً در افراد جوان انجام میشه و هر چند در افراد میانسال و مسن هم انجام بشه اما دیگه بالای ۵۰ سال دیگه وجهه­ای نداره که بخواد انجام بشه. و از اون طرف هم تقریباً از ۱۶-۱۷ سالگی می­تونه انجام بشه و زودتر چون هنوز رشد ادامه داره، زودتر از اون هم به صلاح نیست.

مشاهده  گفتگو اختصاصی با دکتر اسماعیل رفیعی در خصوص کاشت مو با روش FIT

جراحی بلفاروپلاستی چیست و آیا می­توان سرپایی انجام داد؟

جراحی بلفاروپلاستی جراحی­های پلک هست. افرادی هستند که یا پلکشون پُف داره یا دچار افتادگی هست، که معمولاً بیشتر پلک پایین پف داره و پلک بالا بیشتر افتاده هست، هم جراحی زیبایی حساب میشه هم می­تونه در بهبود عملکرد بینایی کمک کنه. این جراحی هم جراحی هست که جزء جراحی­های سرپایی محسوب میشه یعنی در مطب قابل انجامه.

اگر شخص بنا به شرایطی و بنا به دلایلی حتی ممکنه به خاطر ترس خودش اجنتاب کنه از این که بخوان در مطب انجام بدن، خب در اتاق عمل هم به مراتب راحت­تر قابل انجامه و نتایجی که حاصل میشه اینه که طی جراحی پوست اضافه و اون میزان چربی اضافه­ای که هست حذف میشه، بخیه میشه، بخیه­ها بعد از معمولاً یک هفته برداشته میشه. این هم دوره نقاهت خاصی نداره فقط میشه گفت یک یا دو روز و بعد از اون فعالیت به صورت عادی ادامه خواهد داشت.

چیزی که خیلی مهمه اینه که طی حدود دو سه ماه بعد از جراحی نور مستقیم آفتاب نباید بخوره. یعنی فرضاً اگر شخص میره بیرون با یه عینک آفتابی خیلی ساده می­تونه از تماس مستقیم نور آفتاب به پلکش حلوگیری کنه و این هم دوباره عوارض خاصی نداره اگر درست انجام بشه. کلاً ببینید عوارض اگر کار اشتباه انجام بشه عارضه ایجاد میشه. پس این نیست که بگیم عارضه جزء این جراحی هست.

این جراحی عارضه­ای که جزء خودش باشه نداره اما خب اگر اشتباه انجام بشه عوارضی خواهد داشت. ممکنه خدای نکرده به بینایی ضربه بزنه، جاش بمونه. برای همین این قضیه باید توسط کسی انجام بشه که تعداد زیادی از این موارد رو انجام داده و علم و مهارت کافی رو در این زمینه داره که اگر خوب انجام بشه این جراحی هم جزء جراحی­هایی هست که تفاوت چشمگیری در چهره ایجاد می­کنه.

 

 

مشاهده رزومه دکتر مهدی صادقی

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *