علائم دیابت در کودکان را دست کم نگیرید!

 علائم دیابت در کودکان را دست کم نگیرید!

علائم دیابت در کودکان را دست کم نگیرید!

دیابت نوع ۱ و نوع ۲ می‌تواند کودکان را نیز درگیر کند، زمانی که لوزالمعده کودک به اندازه کافی انسولین تولید نکند، احتمال بروز علائم دیابت در کودکان افزایش می‌یابد. انسولین ماده است که به قند خون کمک می‌کند تا وارد رگ‌های خونی شده و میزان قند خون را متعادل می‌کند.

برای درمان دیابت کودکان ممکن است متخصص غدد کودکان روش‌های زیر را ارائه دهد:

 • کنترل میزان قند خون و استفاده از انسولین
 • تنظیم برنامه غذایی و انجام ورزش برای حفظ قند خون

هرچند دیابت نوع ۱ معمولا در جوانی و بزرگسالی رخ می‌دهد با این حال ممکن است در هر سنی رخ دهد. دیابت نوع دوم نیز با کاهش انسولین بدن رخ می‌دهد.

در چنین شرایطی نیاز به مراجعه به یک متخصص غدد و متابولیسم می‌باشد تا با انجام معاینه راهکارهای درمانی مناسبی به شما ارائه دهد.

علائم دیابت در کودکان را بشناسید

برخی از نشانه‌های دیابت در نوع اول و دوم مشترک هستند. این علائم شامل موارد زیر است:

نشانه‌های دیابت نوع ۱

 • تکرر ادرار
 • افزایش تشنگی
 • گرسنگی
 • افزایش حساسیت و زودرنجی
 • کاهش وزن
 • تار شدن دید

درباره کودکان بهتر است به این علائم توجه کنید که از نشانه‌های بارز علائم دیابت در کودکان این است که نوزادان قنداق بیشتر خود را خیس می‌کنند. ممکن است دخترها بیش از دیگران عفونت قارچی را تجربه کنند.

علائم دیابت نوع ۲

 • تکرر ادرار به ویژه شب‌ها
 • افزایش تشنگی
 • خستگی بیش از حد
 • کاهش ناگهانی وزن
 • خارش ناحیه تناسلی همراه با قارچ
 • تاری دید

همچنین از دیگر نشانه‌های این بیماری این است که رگه‌های تیره‌ای روی پوست ایجاد می‌شود، بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز از دیگر نشانه‌های این بیماری است.

علائم دیابت کودکان

لازم به ذکر است که نشانه‌های دیابت نوع ۱ در طی چند هفته ظاهر می‌شود، در حالی که نشانه‌های نوع دوم آهسته‌تر است و حتی ممکن است تا چند ماه به طول بینجامد.

در صورتی که این علائم را در فرزندان خود مشاهده کردید، بهتر است به یک متخصص کودکان و اطفال مراجعه کنید.

نشانه‌های خطر دیابت کودکان را جدی بگیرید

آگاه سازی والدین درباره نشانه‌های دیابت باعث شده تا آن‌ها چهار علامت اصلی دیابت نوع اول را شناسایی کرده و به روند درمان کمک کنند. اگرچه درباره برخی از کودکان اگر میزان بیماری آن‌ها شدید نباشد، قابل تشخیص نیست.

چند علامت شایع که در کودکان باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید، تکرر ادرار، تشنگی و یا خستگی ناگهانی و بیش از حد است.

اگرچه ممکن است این نشانه‌ها لزوما به دلیل بیماری دیابت نباشد، با این حال مراجعه به یک متخصص غدد و متابولیسم به شما کمک می‌کند تا از این موضوع مطمئن شوید.

روش تشخیص دیابت در کودکان

اگر متوجه علائم و نشانه‌های این بیماری در کودکان شدید، نیاز است برای انجام آزمایش و غربالگری به پزشک متخصص کودکان و اطفال مراجعه کنید.

برای انجام آزمایش از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

 • تست ادرار و بررسی میزان قند در آن
 • تست خون از سر انگشتان برای بررسی میزان گلوکز

اگر کودکان اضافه وزن داشته باشند و علاوه بر آن نشانه‌های زیر در آن‌ها دیده شود، پزشک تست دیابت را توصیه خواهد کرد:

 • سابقه خانوادگی در نزدیکان درجه اول و دوم در ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲
 • قرار گرفتن در نژادهای پر ریسک (آمریکای بومی، لاتین، آمریکایی-آسیایی)
 • ابتلای زنان باردار در حین بارداری

تشخیص به موقع بیماری دیابت کودکان باعث می‌شود که بهبود به تدریج رخ دهد.

عوارض دیابت در کودکان چیست؟

عوارض دیابت نوع اول و نوع دوم ممکن است متفاوت از یکدیگر بروز کند. بهتر است برای تشخیص بیماری به یک متخصص کودکان و اطفال مراجعه نمایید.

کتواسیدوز

عدم تشخیص دیابت نوع ۱ و نوع ۲ در کودکان احتمال ابتلای آن‌ها به کتواسیدوز دیابتی را افزایش می‌دهد. کتواسیدوز از علل اصلی مرگ و میر در کودکانی است که به دیابت نوع ۱ مبتلا هستند.

عوارض نوع دوم دیابت

پیشرفت بیماری دیابت نوع دوم در جوانان بسیار سریع‌تر از بزرگسالان است. کسانی که در دوران جوانی خود به این بیماری مبتلا می‌شوند، بیشتر از کودکان در معرض بیماری‌های کلیوی و مشکلات چشمی هستند.

چاقی یکی از عوارض دیابت نوع ۲ در کودکان است، به همین دلیل تشخیص به موقع آن در کنترل وزن اهمیت زیادی دارد.

تنظیم رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن به بچه‌ها کمک می‌کند تا کمتر دچار عوارض این بیماری شوند.

راه‌هایی برای درمان دیابت کودکان

درمان کودکانی که به دیابت نوع دوم مبتلا هستند، شبیه به بزرگسالان انجام می‌شود. اگرچه یک متخصص غدد و متابولیسم با توجه به شرایط رشدی و وضعیت جسمی کودکان روش درمانی را ارائه می‌دهد.

همکاری و مشورت با پزشک به بهبود و کاهش پیشرفت بیماری در کودکان کمک می‌کند. بهتر است این موارد را نیز در نظر داشته باشید:

نظارت قند خون

بهتر است سطح قند خون فرزندان خود را به صورت روزانه بررسی کنید. به کمک دستگاه اندازه گیری می‌توانید میزان قند خون کودکان خود را کنترل کنید.

رژیم غذایی و ورزش

یک متخصص غدد و متابولیسم با توصیه‌های غذایی و ورزشی به کودک شما کمک می‌کند تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود.

رژیم غذایی برای دیابت کودکان

میزان کربوهیدراتی که کودک در طول روز دریافت می‌کند اهمیت زیادی دارد به همین دلیل لازم است به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید.

مشاوره‌ها و تجویزهای یک پزشک متخصص غدد و متابولیسم باعث می‌شود تا اثرات منفی دیابت نوع ۲ کاهش پیدا کند.

جلوگیری از دیابت کودکان

بهتر است بدانید که جلوگیری از بروز دیابت نوع ۱ به سختی ممکن است، با این حال اگر موارد زیر را رعایت کنید احتمال ابتلای کودکان به دیابت نوع ۲ کاهش پیدا می‌کند:

 • کاهش وزن: اگر کودک شما اضافه وزن دارد احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم در او افزایش می‌یابد، چرا که مقاومت بدن به انسولین زیاد می‌شود. در نتیجه بسیار مهم است که کودک خود را در وزن مناسبی نگه دارید. برای کاهش وزن می‌توانید از متخصص تغذیه و رژیم درمانی کمک بگیرید.
 • حرکات فیزیکی: انجام حرکات ورزشی و فعالیت باعث می‌شود که مقاومت بدن در برابر انسولین کاهش پیدا کند و فشار خون متعادل شود.
 • کاهش مصرف شکر: غذا و نوشیدنی‌های که حاوی قند هستند باعث اضافه وزن می‌شوند. بهتر است به جای مصرف قند و شکر مواد مغذی، انواع ویتامین‌ها و فیبر را به سفره غذایی خود اضافه کنید.
 • تمرین عادت‌های سالم: اگر کودک شما بیاموزد که وعده‌های غذایی خود را متعادل مصرف کند و شما سعی کنید که میزان قند و کربوهیدرات مصرفی او را کاهش دهید، به احتمال کمتر دچار دیابت و اضافه وزن می‌شوند.

سخن آخر

با مشاهده علائم دیابت در کودکان نیاز است که به یک متخصص غدد مراجعه کنید. علاوه بر آن به یاد داشته باشید که مهم‌ترین الگو برای کودکان شما هستید، اگر سعی کنید که رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، فعالیت خود را افزایش دهید و عادت‌های خوب کودکان را تشویق کنید تا از بروز دیابت در کودکان جلوگیری نمایید.

 

مطالب مرتبط

1 نظر

 • اخیرا میگن کودکانی که بیشترین لبنیات رو میخورند در معرض مشکلات دیابتی قرار می گیرند و این خیلی خوب نیست واقعا

  من فکر کنم توی elac.ir این مطلب رو دیدم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *