گفتگوی اختصاصی با دکتر محمد هرندی زاده در خصوص کاهش وزن سریع

 گفتگوی اختصاصی با دکتر محمد هرندی زاده در خصوص کاهش وزن سریع

کاهش سریع وزن؛ از رویا تا واقعیت!

 • آقای دکتر جهت آشنایی بیشتر خوانندگان در مورد رزومه و سوابق کاری‌تان توضیحاتی بفرمایید؟

باسلام، من فوق تخصص جراحی‌های اسلیو و بای پاس معده از دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان و عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (IFSO) هستم. دارای مدرک بورد تخصصی جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته بدخیمی دستگاه گوارش هستم و از سال پیش تمرکز کاریم غالبا بر روی بای پاس و اسلیو معده به صورت لاپاروسکوپی و جراحی‌های متابولیک می‌باشد.

 

 • عمل جراحی اسلیو چه مزیت‌هایی دارد؟

مزیت‌های اسلیو معده متعدد می‌باشد از جمله: عدم تغییرات زیاد بر روی دستگاه گوارش، عدم نیاز به مصرف طولانی داروهای مکمل، عوارض کمتر نسبت به بای پاس، کاهش وزن به میزان ۷۰ درصد، اضافه وزن اولیه در کسانی که کاهش وزن زیاد مدنظرشان نمی‌باشد.

 

 • فردی که عمل جراحی اسلیو را انجام داده است چه اقداماتی بعد از عمل باید انجام دهد؟

باید در ماه اول بعد از عمل حتما بر طبق برنامه غذایی که برای ایشان تجویز می‌شود رفتار کنند. از طرفی فعالیت‌های منظم ورزشی هوازی مثل پیاده‌روی و دوچرخه سواری انجام دهند. داروهای تجویز شده (مهارکننده ترشح اسید) و مولتی ویتامین مخصوص را به موقع مصرف نمایند. از کشیدن سیگار تنباکو و مصرف الکل حتما و قطعا پرهیز کنند.

 

 • در عمل جراحی اسلیو چند درصد از حجم معده فرد خارج می‌شود؟ و آیا تاثیری بر روی روده فرد هم دارد؟

در حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد معده خارج می‌شود و هیچ‌گونه دستکاری بر روی روده انجام نمی‌شود. فیلم عمل در سایت اینستا اینجانب قابل مشاهده است.

 

 • فرد جراحی شده پس از عمل اسلیو ممکن است به حالت قبل بازگردد؟

در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افرادی که تحت اسلیو قرار می‌گیرند، بعد از حدود یکسال و نیم بعد از عمل درجاتی از برگشت وزن را تجربه می‌کنند.

مشاهده  چگونه لاغر شویم، چگونه لاغر بمانیم؟ عوارض لاغری غیر اصولی

 

 • جراحی بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

غالباً برای افراد با توده بدنی ۳۵ به بالا یا افراد با توده بدنی ۳۲ به بالا و مبتلا به دیابت متوسط یا شدید که علایم رفلاکس شدید بعد از غذا ندارند و همچنین ریزه‌ خواری ندارند، بسیار مناسب می‌باشد.

 

 • آیا ممکن است فردی که عمل جراحی اسلیو معده انجام داده بعد از عمل دچار عوارضی شود؟ توضیح دهید.

بله، در حدود ۱ تا ۲ درصد ممکن است عوارضی همچون نشت محتویات معده به داخل شکم و ایجاد عفونت شکمی و یا بروز لخته در ریه و اعضا بدن و اختلال عملکرد آن ها یا خونریزی بعد از عمل رخ دهد. علی‌رغم تمام اقدامات پیشگیرانه که قبل یا حین عمل جهت جلوگیری از بروز این عوارض به‌ کار می‌رود، باز هم اتفاق بیفتد.

 

 • آیا فردی که سرطان معده دارد می‌تواند عمل جراحی اسلیو را انجام دهد؟ توضیح دهید.

در اینجا باید دو نکته را متذکر شد: اول اینکه اگر فردی بیماری بدخیمی فعال معده را شخصاً داشته باشد، نمی‌توان برای ایشان اسلیو انجام داد ولی اگر سابقه خانوادگی بدخیمی معده داشته ولی خودش مبتلا نباشد، می‌توان به خوبی عمل اسلیو را انجام داد و بعد از عمل به راحتی پیگیری‌های غربالگری اندوسکوپی معمول را انجام داد.

 

 •  بعد از انجام جراحی اسلیو چند درصد از معده دوباره گشاد می‌شود؟

قابل پیش بینی نیست و در هر فردی جداگانه است اما متوسط در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بعد از یکسال و نیم.

 

 • آیا فرد بعد از جراحی اسلیو باید رژیم خاصی بگیرد یا نیازی نیست؟

فرد باید در ماه‌های اول ۱۰۰ درصد بر روی رژیم غذایی خاصی پیروی کند تا هدف آن یعنی رژیم غذایی سالم و صحیح در فرد نهادینه شده و از برگشت وزن بعد از یکسال و نیم تا حد زیادی جلوگیری کند.

مشاهده  گفتگو اختصاصی با دکتر محمد رادفر در خصوص رژیم غذایی و گیاه خواری

 

 • فرد بعد از انجام جراحی اسلیو چه علائمی دارد و تا چه مدت طول می‌کشد؟

ممکن است بیمار علائمی از تهوع یا احساس مزه بد یا ترش کردن داشته باشد که با رعایت رژیم غذایی و مصرف دارو در صورت لزوم قابل برطرف شدن می‌باشد.

 

 •  آیا خانمی‌هایی که عمل جراحی اسلیو را انجام داده‌اند می‌توانند باردار شوند؟ و کسانی که زایمان کرده‌اند تا چه مدت بعد از زایمان می‌توانند چنین عملی را انجام دهند؟

افرادی که عمل اسلیو انجام داده‌اند بعد از ۹ ماه از زمان عمل اسلیو می‌توانند مانند افرادی که این عمل را انجام نداده‌اند، باردار شوند و روند بارداری طبیعی داشته باشند. افرادی هم که زایمان کرده‌اند بعد از ۶ ماه از زمان زایمان می‌توانند اقدام به عمل اسلیو کنند.

 

 •  افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو نیازی به جراحی پلاستیک دارد؟

اگر افتادگی باعث بدشکلی بدن شود یا خود فرد تمایل به برداشتن داشته باشد می‌تواند پس از ثابت شدن کاهش وزن این عمل را انجام داد.

 

 •  افراد با چه وزنی می‌توانند جراحی بای پس معده را انجام دهند؟

تنها ملاک وزن فرد نمی‌باشد بلکه نسبت وزن به توان دوم قد یا همان توده بدنی معیار می‌باشد که در تمام افراد با توده بدنی ۴۰ یا توده بدنی ۳۵ همراه با بیماری‌های مرتبط با چاقی قابل انجام است. اطلاعات تکمیلی در صفحه اینجانب قابل دسترسی است.

 

 •  اگر موضوع مرتبطی است که از قلم افتاده و تمایل دارید در مورد آن صحبت کنید لطفا برای خوانندگان گرامی بفرمایید.

نکته مهم و اصلی اینکه این عمل اسلیو، عمل درمانی است نه صرفا زیبایی.

مشاهده  حساسیت‌های پاییزی (حساسیت‌های تنفسی یا پوستی)

از این‌ رو استانداردهای خاصی باید حین عمل جراحی رعایت شود که فقط توسط افراد مجرب و دارای تحصیلات آکادمیک این رشته که زیر نظر اساتید بین المللی آموزش دیده‌اند و چند صد عمل فقط طی دوران آموزش این رشته انجام داده‌اند (جدا از اعمالی که بصورت مستقل و بالغ بر ۱۰۰۰ مورد) قابل انجام است. نه افرادی که صرفا با تبلیغات تجاری و دیدن چند فیلم آموزشی در این رابطه اقدام به عمل می‌کنند. از طرفی از این اعمال نباید انتظار معجزه یک شبه را داشت بلکه باید با رعایت رژیم غذایی و ورزش منظم و مصرف داروهای مورد نیاز، در مسیر درست تغذیه و کاهش وزن مناسب و علمی و طولانی مدت قرار گرفت.

باتشکر از همراهی گرم و صمیمانه شما آقای دکتر

با استفاده از لینک زیر می‌توانید صفحه‌ی پزشک را مشاهده کنید و هرگونه سوال در زمینه عمل جراحی اسلیو و کاهش وزن را از آقای دکتر محمد هرندی زاده فوق تخصص جراحی‌های لاپاراسکوپی پیشرفته گوارش در اصفهان سوال کنید.

مشاهده رزومه دکتر محمد هرندی زاده

Related post