عمل جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

 عمل جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

لاپاراسکوپی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. این بدان معنی است که شما می توانید همان روز جراحی خود، به خانه بروید. این عمل ممکن است در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام شود.

برای این نوع جراحی احتمالاً به شما بیهوشی عمومی نیاز است. این بدان معناست که شما در این روش خواب خواهید بود و دردی احساس نمی کنید. برای رسیدن به بیهوشی عمومی ، یک خط وریدی (IV) از طریق تزریق IV در یکی از رگهای شما قرار داده می شود.

در بعضی موارد به جای آن از بی حسی عمومی استفاده می شود. یک بی حس کننده موضعی ناحیه را بی حس می کند ، بنابراین حتی اگر در حین جراحی بیدار باشید ، دردی احساس نخواهید کرد.

در حین لاپاراسکوپی ، جراح برشی در زیر شکم شما ایجاد می کند و سپس یک لوله کوچک به نام کانول فرو می کند. از کانول برای تورم شکم شما با گاز دی اکسید کربن استفاده می شود. این گاز به شما اجازه می دهد تا اعضای شکم شما را با وضوح بیشتری ببیند.

به محض تورم شکم ، جراح لاپاراسکوپ را از طریق برش وارد می کند. دوربین متصل به لاپاراسکوپ ، تصاویر را بر روی صفحه نمایش می دهد و به شما اجازه می دهد اعضای بدن شما در زمان واقعی مشاهده شوند.

تعداد و اندازه برش ها بستگی به این دارد که جراح شما در تلاش تایید یا رد بیماری های خاص است. به طور کلی ، شما از یک تا چهار برش می گیرید که طول هر یک بین ۱ تا ۲ سانتی متر است. این برش ها امکان قرار دادن ابزارهای دیگر را فراهم می کند. به عنوان مثال ، ممکن است جراح شما نیاز به استفاده از ابزار جراحی دیگری برای انجام نمونه برداری داشته باشد. در طی بیوپسی ، آنها نمونه کوچکی از بافت را از عضوی می گیرند تا ارزیابی شود.

مشاهده  درمان زگیل تناسلی و صفر تا صد آن و راهکار های پیش گیری

پس از انجام مراحل ، ابزارها برداشته می شوند. برش های شما سپس با بخیه یا نوار جراحی بسته می شود. ممکن است باندها را بر روی برش ها قرار دهند.

جراحی لاپاراسکوپی چیست

بهترین جراحی عمومی اصفهان را در سایت پزشک برتر بیابید.

 

بهبودی از لاپاراسکوپی چه مدت طول می کشد؟
وقتی جراحی تمام شد ، قبل از مرخص شدن از بیمارستان چندین ساعت تحت نظر خواهید بود. علائم حیاتی شما ، مانند تنفس و ضربان قلب ، از نزدیک کنترل می شود. کارکنان بیمارستان همچنین از نظر عکس العمل های بدن بعد از بیهوشی ، و همچنین خونریزی طولانی مدت را کنترل می کنند.

زمان مرخصی شما متفاوت خواهد بود و بستگی دارد به:

 • وضعیت جسمی کلی شما
 • نوع بیهوشی مورد استفاده
 • واکنش بدن شما نسبت به جراحی.در بعضی موارد ، ممکن است مجبور شوید یک شب در بیمارستان بمانید.در صورت دریافت بیهوشی عمومی ، یکی از اعضای خانواده یا دوست شما را به خانه منتقل می کند. اثرات بیهوشی عمومی معمولاً چندین ساعت طول می کشد تا از بین برود ، بنابراین رانندگی پس از عمل می تواند ایمن نباشد.در روزهای پس از لاپاراسکوپی ، ممکن است در نواحی از بدن که برش داده شده ، احساس درد و ضربان متوسط ​​داشته باشید. هر درد یا ناراحتی باید ظرف چند روز بهبود یابد. پزشک شما ممکن است برای تسکین درد دارو تجویز کند.همچنین درد شانه بعد از عمل معمول است. این درد معمولاً ناشی از گاز دی اکسیدکربن است که برای تورم شکم شما ایجاد می شود و فضای کاری برای ابزارهای جراحی ایجاد می شود. این گاز می تواند باعث تحریک دیافراگم شما شود که با شانه شما اعصاب مشترک دارد. همچنین ممکن است مقداری نفخ ایجاد کند.این ناراحتی ها باید طی دو روز برطرف شود.معمولاً می توانید طی یک هفته تمام فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. لازم است حدود دو هفته پس از لاپاراسکوپی یک جلسه قرار ملاقات با پزشک متخصص جراح عمومی خود داشته باشید و درمورد وضعیت و حال عمومی خود صحبت کرده و ی توسط پزشک معاینه شوید.در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای اطمینان از بهبود انجام دهید:
 • برای کاهش خطر لخته شدن خون ، به محض امکان فعالیت سبک را شروع کنید.
 • مقداری بیشتر از حد معمول استراحت کنید و بخوابید.
 • برای تسکین درد گلو درد از قرص های گلو استفاده کنید.
 • لباسهای گشاد بپوشید.
مشاهده  زانو درد؛ بایدها و نبایدها

نتایج عمل جراحی لاپاراسکوپی

اگر نمونه برداری انجام شود ، یک پزشک متخصص آسیب شناسی آن را بررسی می کند. آسیب شناس پزشکی است که در تجزیه و تحلیل بافت تخصص دارد و گزارشی با جزئیات نتایج برای پزشک ارسال می شود.

نتایج طبیعی ناشی از لاپاراسکوپی ، عدم وجود خونریزی شکمی ، فتق و انسداد روده را نشان می دهد. آنها همچنین به این معنی هستند که تمام اعضای بدن شما سالم هستند.

نتایج غیر طبیعی ناشی از لاپاراسکوپی 

 • چسبندگی یا اسکارهای جراحی
 • فتق
 • آپاندیسیت ، التهاب روده ها
 • فیبروم ، یا رشد غیرطبیعی در رحم
 • کیست یا تومور
 • سرطان
 • کولسیستیت ، التهاب مثانه صفرا
 • آندومتریوز ، اختلالی که در آن بافت تشکیل دهنده پوشش رحم در خارج از رحم رشد می کند
 • آسیب یا ضربه به عضوی خاص
 • بیماری التهابی لگن ، عفونت اندام های تولید مثل

پزشک برای تعیین نتایج ،یک قرار ملاقات با شما می گذارد. اگر یک وضعیت پزشکی جدی پیدا شود ، پزشک متخصص جراحی عمومی گزینه های مناسب درمانی را با شما در میان می گذارد و با شما همکاری می کند تا طرحی برای رسیدگی به آن وضعیت ارائه دهید.

 

نویسنده: دکتر امیر حسین داورپناه متخصص جراح عمومی در اصفهان

 

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.