فواید نوشیدن آب بیشتر در آب و هوای گرم تابستان

 فواید نوشیدن آب بیشتر در آب و هوای گرم تابستان

هنگامی که بیشتر وقت خود را در خارج از خانه و در آب و هوای گرم می‌گذرانید، احتمالا در مدت زمان نسبتا کوتاهی احساس تشنگی می‌کنید. این یک واکنش طبیعی از طرف بدن است و شما باید به دقت به آن توجه کنید – این واکنش به این معنی است که بدن شما نیاز به آب بیشتری برای مقابله با گرما دارد. در این مقاله می‌آموزیم که چرا این اتفاق می‌افتد؟ علائم کم آبی چیست؟ و چگونه مطمئن شویم که هنگام با افزایش دما آب به میزان کافی مصرف کرده‌ایم؟

آب جزء اصلی بدن انسان است. برای بزرگسالان، مقدار آن در بدن بین ۷۰ تا ۷۵ درصد است، اما برای کودکان تقریبا ۸۰ درصد است. بنابراین هدف این است که این نسبت را حفظ کنید.

بدن در هنگام رو به رو شدن با هوای گرم نیاز به آب دارد.

بدن شما بهترین عملکرد را در یک محدوده‌ی دمایی خاص دارد و هنگامی که بدن خیلی گرم می‌شود، نیاز دارد تا دمای آن را پایین بیاورید و آن را کمی خنک کنید. بدن انسان با دو روش می‌تواند دمای خود را پایین بیاورد. در روش اول رگ‌های خونی بدن برای افزایش جریان خون به پوست منسط می‌شوند. این روش اجازه می‌دهد که گرمای اضافی از بدن شما بیرون بیاید. سپس بدن شروع به تعریق می‌کند. تبخیر عرق، پوست را خنک می‌کند، که به خنک شدن کل بدن نیز کمک خواهد کرد. اما مشکل این است که عرق کردن بیش از حد می‌تواند منجر به کمبود آب در بدن شود.

هنگامی که درجه حرارت هوا بالا باشد، به خصوص اگر در حال کار یا ورزش در گرما باشید، بیشتر عرق می‌کنید. نوشیدن آب کمک می‌کند تا مایعاتی که از طریق عرق بیش از حد از دست رفته‌اند، دوباره جایگزین شوند. اگر به مقدار کافی آب مصرف نکنید، ممکن است دچار کمبود آب شوید، و ترکیب دمای بسیار گرم و کم آب شدن بدن می‌تواند به بیماری‌های مرتبط با گرما منجر شود.

مشاهده  خواص آووکادو (Avocado)

 

علائم نیاز بدن به آب بیشتر

معمولا، احساس تشنگی بهترین نشانه برای این است که بدن شما نیاز به آب بیشتری دارد. حتی قبل از اینکه بدن کاملا دچار کمبود آب شود، احساس تشنگی ایجاد می‌شود و ممکن است در دهان حالت خشک یا چسبنده ایجاد شود.

بعد از مدتی، شما ممکن است احساس بیحالی و عدم تمرکز کنید. نشانه‌های دیگر عبارتند از: کاهش حجم ادرار و یا تغییر رنگ ادرار به زرد تیره. شما حتی ممکن است متوجه شوید که زیر چشمانتان کمی گود شده و در چشمانتان حالت خشکی وجود دارد.

حتی مقدار ناچیز کمبود آب بدن نیز می‌تواند مشکل ساز باشد، بنابراین علائم اولیه را نادیده نگیرید. از دست دادن آب بدن تا حد متوسط، توانایی شما در تفکر و هماهنگی فیزیکی اعضای بدن را کاهش می‌دهد.

نکاتی برای آبرسانی به بدن در آب و هوای گرم

  • شروع به آبرسانی به بدن خود کنید. تعادل مایعات بدن خود را حفظ کنید و آنرا در یک حالت خوب نگه دارید.
  • یک برنامه منظم برای مصرف نوشیدنی‌ها داشته باشید و همیشه یک بطری آب در دسترس خود داشته باشید تا بتوانید مکررا در حین کار یا ورزش جرعه از آن بنوشید.
  • وقتی که برای بیش از یک ساعت ورزش می‌کنید یا در حال ورزش کردن در هوای گرم بیش از حد عرق می‌کنید، نوشیدنی‌هایی را انتخاب کنید که بیشترین آب را به بدن برسانند.
  • پس از اتمام کار یا جلسه ورزش خود، آب بنوشید.
  • از میوه‌های تازه‌ای که غنی از آب هستند؛ بعنوان میان وعده استفاده کنید. مانند: انواع توت‌ها، هندوانه، هلو، شلیل، لیمو شیرین، لیموترش، پرتقال و سیب.
  • مقدار زیادی آب معمولی را یکباره مصرف نکنید، این امر می‌تواند منجر به کاهش سدیم خون یا بهم خوردن تعادل مایعات در بدن شود.
مشاهده  جوش صورت و پوست (acne)

یک روش برای اندازه گیری سطح آبرسانی به بدن شما این است که رنگ ادرار خود را بررسی کنید. اگر شما به خوبی به بدنتان آبرسانی کرده باشید، باید رنگ ادرار بی‌رنگ باشد. همچنین، دفعات بیشتری نیاز به دفع ادرار خواهید داشت.

در حال حاضر سوال بزرگ این است که چه مقدار آب در طول روز‌های تابستانی بنوشیم؟

در تابستان باید حداقل ۷-۸ لیوان آب مصرف کنید اگر ورزش شدید انجام می‌دهید و تعریق بیش از اندازه دارید ۸-۱۰ لیوان آب باید مصرف کنید.

برای جلوگیری از کم آبی بدن در طول تابستان:

سعی کنید تا جای ممکن در خانه بمانید؛ خصوصا در گرمترین بخش روز یعنی ظهرها؛ همچنین اگر مجبور به خروج از خانه هستید تلاش کنید که تا جای ممکن در سایه بمانید. پوشیدن لباس سفید نیز می‌تواند در جلوگیری از کمبود آب کمک کند. رنگ‌های ملایم تر منعکس کننده نور خورشید است که در روزهای گرم  شما را خنک تر نگه می‌دارند. اگر بیشتر وقت خود را خارج از خانه درحال فعالیت بدنی شدید هستید، شما می‌توانید از یک بطری برای اسپری کردن آب به خودتان استفاده کنید.

 

 

منبع: verywellfit، indushealthplus، aquazania

Related post

2 نظرات

  • عالییییی مرسی

    • سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.