قد بلندها کمتر دیابت نوع ۲ می‌گیرند

 قد بلندها کمتر دیابت نوع ۲ می‌گیرند

قد بلندها کمتر دیابت نوع ۲ می‌گیرند

 تحقیقات جدید در آلمان نشان داده است که خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در افراد قد بلندتر پایین تر است.

مطابق با نتایج مطالعات اخیر در حیطه‌ی دیابت شناسی، به ازای هر ۱۰ سانتی متر افزایش در قد افراد، ۴۱٪ خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در مردان و ۳۳٪ در زنان کاهش یافته است.

محققان نتایج را با حذف اثرات احتمالی سن، تحصیلات، شیوه زندگی و اندازه کمر بر خطر ابتلا به دیابت تعدیل کرده بودند. آنها اظهار کردند که رابطه معکوس بین قد و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌تواند به دلیل کمبود چربی در کبد و عوامل خطر متابولیسم قلب مطلوب تر باشد، “به ویژه چربی‌های خون، آدیپونکتین (یک هورمون پپتیدی است که در انسان از بافت چربی ترشح می‌شود و بر متابولیسم چربی و گلوکز مؤثر است) و پروتئین واکنشی C”.

در بین افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) در محدوده اضافه وزن یا چاقی هستند، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در مردان  ۳۶ درصد در زنان ۳۰ درصد به ازای هر ۱۰ سانتی متر افزایش در قد کاهش می‌یابد. نویسندگان این طور گفتند: “این رابطه ممکن است نشان دهد که خطر ابتلا به دیابت در افراد با دور کمر بزرگتر، اثرات مفید مربوط به افزایش قد از بین ببرد، صرف نظر از اینکه دور کمر بزرگتر ناشی از رشد است یا به دلیل عدم تعادل انرژی.”

قد بلندها کمتر دیابت نوع ۲ می‌گیرند

پیوند بین قد کوتاه و دیابت نوع ۲

این مطالعه کار دانشمندان مرکز آلمانی تحقیقات دیابت و انستیتوی آلمانی تغذیه انسانPotsdam-Rehbruecke بوده، که هر دو در کشور آلمان هستند. محققان پرونده‌های مربوط به ۲۷٫۵۴۸ شرکت کننده را که در تحقیقات آینده نگر اروپا برای سرطان و تغذیه (EPIC) در پوتسدام در آلمان در طی سال‌های ۱۹۹۴-۱۹۹۸ ثبت نام کرده بودند را استخراج کردند. از این شرکت کنندگان، ۱۶٫۶۴۴ نفر زن و در سنین ۳۵-۶۵ سال بودند و ۱۰۹۰۴ نفر مرد در سنین ۴۰-۶۵ سال بودند.

برای تجزیه و تحلیل این داده‌ها، محققان بطور تصادفی یک نمونه حدود ۱۰٪ از این گروه را انتخاب کردند.

یافته‌های جدید، نتایج تحقیقات قبلی در مورد ارتباط قد کوتاه با خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تایید می‌کرد. گزارش‌ها مبنی بر اینکه افراد قد بلند تر ممکن است حساسیت بیشتری به انسولین داشته باشند و سلول‌های بتای بیشتری داشته باشند که عملکرد بهتری دارند. این مطالعات همچنین ارتباط بین قد کوتاهتر و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نشان داده‌اند. چنین روابطی می‌تواند عوامل خطر در ارتباط با دیابت نوع ۲ از جمله فشار خون بالا، التهاب و چربی های خون شامل شود.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که قد ممکن است در پیش بینی خطر دیابت نوع ۲ موثر باشد.

طول پا یا ارتفاع بالا تنه، کدام یک موثر بوده‌اند

با این حال، مطالعه جدید نه تنها به بررسی رابطه بین قد و دیابت نوع ۲ پرداخت، بلکه به بررسی دقیق تر دو مؤلفه قد: یعنی طول پا و ارتفاع بالا تنه نیز پرداخته است. این تیم دریافتند که برای آقایان، ارتباط قوی بین طول پا و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ وجود دارد. با این حال، در زنان، هر دو مورد یعنی ارتفاع بالاتنه و طول پا در کاهش ابتلا به دیابت نوع ۲ تاثیر داشته است.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که رشد قبل از بلوغ تأثیر معنی داری در کاهش خطر ابتلا به دیابت نسبت به رشد بعد از بلوغ در مردان داشته است. آنها توضیح می‌دهند که این امر بر این فرضیه استوار است که رشد استخوان‌های پا قبل از استخوان‌های تنه متوقف می‌شود.

با این حال، برای زنان، به نظر می‌رسد که هر دو رشد قبل و بعد از بلوغ به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کرده است.

پس در نهایت به این نتیجه می رسیم که قد بلندها کمتر دیابت نوع ۲ می‌گیرند.

چربی کبد و مشخصات متابولیک قلب

در بین تجزیه و تحلیل‌ها، محققان میزان چربی کبد و سایر عوامل خطر متاتولیسم قلبی را نیز محاسبه کردند و رابطه بین قد و دیابت نوع ۲ را با استفاده از آن توضیح دادند.

آنها دریافتند که وقتی اثر احتمالی چربی کبد را از بین برده‌اند، خطر دیابت نوع ۲ به ازای هر ۱۰ سانتی متر افزایش در قد مردان ۳۴٪ (در مقایسه با ۴۱٪ در کل) و ۱۳٪ در زنان (در مقایسه با ۳۳٪ در کل) کاهش یافت.

برخی از عوامل خطر متابولیسم قلب نیز بر دیابت نوع ۲ تأثیر داشتند. در مردان و زنان، هر دو چربی خون و هموگلوبین گلیکوزی شده (اندازه گیری قند خون) به نظر می‌رسد بر رابطه بین قد و دیابت نوع ۲ تأثیر بگذارند.

در زنان، با این حال، اثرات اضافی از آدیپونکتین و پروتئین واکنش C وجود دارد. آدیپونکتین هورمونی است که بر کنترل قند خون تأثیر می‌گذارد، و پروتئین واکنشی C یک نشانگر التهاب است.

محققان با گردآوری این نتایج، نشان دادند که بیشتر تأثیر مطلوب قد بر کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ از افراد بلند قد که چربی کبد کمتری دارند و مشخصات ریسک متابولیسم قلب مطلوب تری دارند، ناشی می‌شود.

آنها اظهار داشتند که یافته‌های آنها با الزام به بررسی مشخصات متابولیک قلب و عروق، در کنار قد، به عنوان یک پیش بینی کننده مفید برای ابتلا به دیابت به شمار می‌رود. آنها توصیه می‌کنند که پزشکان ممکن است در افراد دارای قد کوتاه تر، خطر متابولیسم قلب را بیش از پیش کنترل کنند، حتی اگر اندازه و ترکیب بدن آنها نشانگر شرایط دیگری باشد.

محققان می‌گویند:

مطالعه ما همچنین نشان می‌دهد که مداخلات اولیه برای کاهش ریسک متابولیک مرتبط با قد در طول زندگی، نیاز به تمرکز بر عوامل مؤثر بر رشد در دوره‌های حساس مانند: دوران بارداری، دوران کودکی، بلوغ و اوایل بزرگسالی دارد و باید تفاوت‌های احتمالی جنسیت هر فرد را در نیز نظر گرفت.

منبع: medicalnewstoday

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *