چرا مشاوره روانشناسی جوانان در عصر جدید لازم است؟

 چرا مشاوره روانشناسی جوانان در عصر جدید لازم است؟

جوانی چالش‌ها و نگرانی‌هایی زیادی دارد، از استرس کنکور دادن و نتیجه گرفتن از آن تا یافتن شغل مناسب یا برقراری ارتباط سالم با آدم‌های اطراف، می‌تواند متفاوت باشد.

با این حال این دوران یکی از مهم‌ترین و بهترین دوران زندگی هر فرد است. اما گاهی این چالش‌ها و اضطراب‌ها می‌تواند تاثیر منفی بر روی جوان داشته باشد. چالش‌ها و دغدغه‌ها گاهی خود برطرف می‌شوند و گاهی فرد هر چند هم تلاش کند، نمی‌تواند کاری برای برطرف کردن آنها انجام دهد.

اهمیت بسیار زیادی دارد که فرد بتواند با مشکلات زندگی برخورد صحیحی داشته از این رو مشاوره روانشناسی جوانان می‌تواند راهی مناسب باشد تا فرد رشد داشته و بتواند بر این مشکلات فائق آید. در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های درمانگر را در دوره مشاوره روانشناسی جوانان بیان می‌کنیم و همچنین به برخی از مهمترین چالش‌های دوران جوانی می‌پردازیم.

 

ویژگی‌های مشاوره روانشناس جوانان:

انتخاب روانشناس مسئله بسیار مهمی ‌است. مراجعه کننده باید بتواند به راحتی با درمانگر ارتباط برقرار کند و به او اعتماد کند. احساس امنیت در اتاق درمان بسیار کلیدی و مهم است و نبود آن مانع بیشرفت روند درمان و رشد فردی می‌شود.

نکته کلیدی در مشاوره روانشناسی جوانان این است که ممکن است جوان نتواند با درمانگر ارتباط موثر برقرار کند حتی اگر درمانگر تمام ویژگی‌های لازم را داشته باشد. در این حالت بهترین کار تلاش برای یافتن درمانگر دیگر است که جوان بتواند با او ارتباط موثر برقرار کند. در زیر مهم‌ترین ویژگی‌های یک مشاور روانشناس آورده شده است:

 

  • به صورت فعال گوش می‌کند
  • احساسات و افکار جوان را معتبر می‌شناسد
  • بهترین‌ها را برای مراجعه کننده می‌خواهد
  • توانایی برقراری ارتباط با مراجعه کننده دارد
  • توانایی جلب اعتماد جوان را دارد
  • راهکارهای متفاوت با توجه به نظر فرد جوان ارائه می‌دهد
  • به تمام جنبه‌های هویت فرد توجه دارد
  • در روند درمان عجله نمی‌کند
  • جوان در طی درمان می‌تواند تغییر حالات روحی خود را احساس کند
مشاهده  آیا افسردگی ژنتیکی است؟

 

برخی از مهم‌ترین چالش‌های جوانان در دنیای امروز

مشاوره روانشناسی جوانان

استقلال احساسی، فکری و مالی:

یکی از چالش‌های دوره جوانی موضوع استقلال است. در این دوره از زندگی معمولا جوانان تلاش می‌کنند که خود را بشناسند و دنیای خود را مطابق با خواسته‌های خود بسازند.

انجام دادن این کار بسیار سخت‌تر است. استفاده از مشاوره روانشناسی جوانان کمک می‌کند فرد شناخت بهتری از خود داشته باشد و با راهکارهای ارائه شده سعی کند دنیای خود را مطابق با این خواسته‌ها بسازد.

یکی از چالش برانگیزترین قسمت‌های استقلال، خانواده‌ها هستند. آن‌ها سعی می‌کنند که جوان را به سمت آرزو‌های محقق نشده خود هدایت کنند یا اینکه به خواسته‌ها و تصمیم‌های جوان احترام نمی‌گذارند.

درمانگر کمک می‌کند که جوان بتواند خواسته‌های خود را دنبال کند. مهم‌ترین قسمت استقلال احساسی این است که جوان بپذیرد که فقط مسئول احساسات خود است و تنها خود او می‌تواند این احساسات را مدیریت کند و همچنین مسئول احساسات دیگران نیست.

 

کسب تحصیلات و یافتن شغل مناسب:

چالش تحصیلات از ویژگی‌های دنیای مدرن است که در آن رقابت‌ها بسیار تنگاتنگ و فرصت‌ها محدود است و چنین وضعیتی نیز برای اشتغال هست؛ در نتیجه جوانان نمی‌توانند شغل یا تحصیلات مناسب خود را بیابند. از سوی دیگر ندامت و سرزنش‌ها به علت پیدا نکردن شغل و تحصیلات مناسب باعث دامن زدن به این چالش‌ها می‌شود.

همه این‌ها باعث ایجاد اضطراب و سرخوردگی در جوانان شده که در ادامه زندگی می‌تواند باعث مشکلات  دیگری شود. استفاده از مشاوره روانشناسی جوانان می‌تواند به فرد کمک کند که از تاثیر این سرزنش‌ها و سرخوردگی‌ها در امان بماند و امکان تلاش بیشتر برای دست‌یابی به خواسته‌هایش فراهم شود.

مشاهده  اختلال وسواس جبری چیست؟

 

برقراری روابط سالم:

مشاوره روانشناسی جوانان

مهمترین قسمت زندگی ارتباط با انسان‌های دیگر است. جوانی از این حیث نیز دوران مهمی ‌است، به خاطر اینکه در این دوران است که اکثر افراد با همسر خود آشنا می‌شوند و دوستی‌هایی شکل می‌گیرد که معمولا برای مدت طولانی آن‌ها را حفظ می‌کنند.

صداقت، اعتماد و احترام در روابط سالم به صورت متقابل وجود دارد. مشاوره روانشناسی جوانان کمک می‌کند که روابط موجود، سلامت بیشتری داشته باشند و روابط جدید از پایه، سالم شکل بگیرند یا اینکه روابط ناسالم محدود یا تمام شوند.

یکی از بحث‌های بسیار مهم در رابطه مرزهای شخصی است. در مشاوره روانشناسی جوانان مسئله مرزهای فرد بررسی می‌شود و جوان می‌آموزد که مرزهای خود را در روابط مشخص کند و همچنین به مرزهای شخصی دیگران نیز احترام بگذارد.

 

سخن پایانی:

جوانی یکی از زیباترین دوران زندگی است و آنچه در این دوران اتفاق می‌افتد می‌تواند تاثیر بلند مدت داشته باشد.

دنیای امروز چالش‌ها و فشارهای بسیار زیادی دارد که فرد نمی‌تواند تنهایی از پس آن‌ها بر بیاید و یکی از بهترین کارها برای حفظ سلامت روان حضور و استفاده از درمانگر و اتاق درمان است. مشاوره روانشناسی جوانان یکی از بهترین روش‌ها مقابله با چالش‌های زندگی است.

نویسنده: دکتر پروانه اسدی

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.