ویژگی های یک جلسه مشاوره روانشناسی خوب و موثر چیست؟

 ویژگی های یک جلسه مشاوره روانشناسی خوب و موثر چیست؟

از آنجایی که مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده در یک جلسه مشاوره روانشناسی خوب و موثر، حضور و وجود یک مشاور روانشناس تاثیر‌گذار می باشد؛ پس مقدم بر هر چیزی در اینجا لازم است که با ویژگی های شخصیتی یک روانشناس خوب به عنوان مشاور بیشتر آشنا شویم، تا در گزینش آن شخص بهتر عمل کرده و البته بتوانیم در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنیم. در ادامه شما را در خصوص داشتن یک جلسه مشاوره روانشناسی خوب و تاثیرگذار بیشتر آشنا می‌کنیم.

 

افراد در چه صورت به مشاوره روانشناسی نیاز پیدا می‌کنند؟

در اهمیت مشاوره روانشناسی جالب است بدانید که به یک اعتباری، تقریبا هیچ انسانی از لحاظ روحی و روانی کاملا سالم، بی عیب و بدون دغدغه نیست و همه ما در زندگی خانوادگی، شغلی و اجتماعی‌، نیاز به در‌میان گذاشتن مسائل ذهنی خود با فرد دیگری طی جلسه ای با عنوان مشاوره روانشناسی داریم تا در تصمیم های مهم زندگی از فردی راهنمایی بگیریم که دست‌کم در این زمینه تخصص دارد و با خلق و خوی درونی و روان ما آشنایی بیشتری دارد.

شاید خیلی وقت‌ها این موضوع ما را واقعا سردرگم و خسته می کند که برای مشاوره روانشناسی به چه کسی باید مراجعه کنیم تا هم بتوانیم از دانش و تجربیات او استفاده کنیم و هم برای بیان اندیشه‌های خود با او احساس راحتی داشته باشیم. بدیهی است افرادی که به دنبال اینگونه جلسه های مشاوره هستند سعی می‌کنند با انتخاب چنین افرادی مشاوره بهتر و موثری را برای خود رقم بزنند.

 

نظر علم روانشناسی در مورد ویژگی‌های شخصیتی یک مشاور

شاید جالب باشد که این موضوع را ابتدا از نگاه خود علم روانشناسی بررسی کنیم چرا که تست شخصیت شناسی شغلی و تحصیل MBTI که در جلسات مشاوره روانشناسی هم بسیار استفاده می‌شود، بر اساس الگوی ۱۶ تیپی خود، افراد را دسته بندی نموده و به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند ویژگی‌های بارز رفتاری خود را شناسایی کنند.

مشاهده  آیا افسردگی ژنتیکی است؟

این آزمون در ۴ زمینه (جمعا ۸ ویژگی)، شخصیت فرد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در یک کد چهار رقمی انگلیسی، شخصیت هر فرد را خلاصه می‌کند:

۱- میزان درصد (E) برون گرایی و (I) درون گرایی

۲- میزان درصد (S) حسی(حواس پنج گانه) و (N) شهودی

۳- میزان درصد (T) منطقی و (F) احساسی

۴- میزان درصد (P) ادراکی و (J) قضاوتی

بر اساس این نظام طبقه بندی، تیپ شخصیت مشاور یا راهنما تحت عنوان “INFJ” تعریف شده که به ترتیب حروف، مشاوره شخصی است:

 • درون‌گرا(I): به سمت درون گرایش دارند و تمایل دارند به فکر کردن بپردازند و از روابط اجتماعی عمیق و معنادار لذت می‌برند.
 • شهودی (N): عموماً به مواردی مانند الگوها و برداشت‌ها توجه می‌کنند و از تفکر درباره مسائل و جنبه‌های انتزاعی لذت می‌برند.
 • احساسی (F): تا حدودی در تصمیم‌گیری نهایی احساسات را درک می‌کنند و در نتیجه‌گیری‌ها، افراد را هم در نظر می‌گیرند.
 • قضاوتی(J): غالباً نظم، ساختار و تصمیمات محکم را ترجیح می دهند.

افراد باید بتوانند با شرکت در جلسات اولیه روانشناسی، مشاور خود را از نظر مواردی که گفته شد ارزیابی کنند و سپس با تصمیم درست اقدام به ادامه مشاوره خود کنند.

 

۱۳ ویژگی قابل توجه برای انتخاب و تشخیص یک روانشناس خوب

مشاوره روانشناسی

اگر۸۰ درصد موارد زیر را در روانشناس خود یافتید، مشاوره روانشناسی را حتما با او ادامه دهید:

 1. داشتن صلاحیت علمی مرتبط و پروانه سازمان نظام روانشناسی
 2. داشتن تجربه کافی مرتبط و ترجیحا تخصص در زمینه مشکلات فرد
 3. برخورداری از سلامت نسبی جسمی و روانی شخص روانشناس
 4. اشتیاق به شنیدن حرف های شما
 5. رفتار و گفتار سنجیده
 6.  رازدار و قابل اعتماد بودن نسبت به شما
 7.  به روز بودن دانش و مطالعات روانشناسی
 8. مصمم به آموزش توانایی حل مسئله به جای توصیه مستقیم به شما
 9. شکیبا و بردبار نسبت به درمان شما
 10. متمرکز روی موضوع درمان شما، نه صرفا درآمدزایی
 11. دخالت ندادن عقاید شخصی، مذهبی خود در مشاوره روانشناسی
 12. پایبندی به اصول اخلاقی و انسانی
 13. ابراز حس همدلی و دلسوزی به شما
مشاهده  چرا مشاوره ازدواج باید برای افراد اهمیت داشته باشد؟

در انتها به این نکته توجه کنیم که روانشناس‌ها هم مانند همه انسان‌ها طبیعتاً کامل و بی‌نقص نیستند و به خصوص این‌که ما ممکن است دچار محدودیت‌هایی مانند محدودیت جغرافیایی، زبانی یا … باشیم که مسلماً انتخاب روانشناس مناسب را برای درمان بسیاری از مشکلات نظیر افسردگی یا اختلالات خلق و خوی را برای ما کمی دشوار می‌کند. در واقع نکته این است ما سعی می‌کنیم از گزینه‌های موجود، بهترین انتخاب را داشته باشیم. موضوع دیگر این است که گاهی اوقات لازم می شود که روانشناس، ما را به سایر همکاران خود با تخصص‌های متفاوت دیگری ارجاع دهد که خود این موضوع، یکی از ویژگی‌های مثبت او به شمار می‌رود.

 

سخن آخر:

داشتن یک جلسه مشاوره روانشناسی خوب نیازمند آن است که فرد با ویژگی‌های یک مشاور خوب آشنا شده و سپس برای شروع مشاوره اقدام کند. افراد با در نظر گرفتن نکات گفته شده می‌توانند در انتخاب روانشناس دقت کافی را به خرج دهند تا خروجی مناسبی را از یک جلسه مشاوره روانشناسی خوب و موثر داشته باشند.

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.