پزشک کودکان کیست و چه بیماری هایی را می تواند درمان کند؟

 پزشک کودکان کیست و چه بیماری هایی را می تواند درمان کند؟

پزشک کودکان پزشکی است که نوزادان، کودکان و نوجوانان را درمان می‌کند و نقش مهمی ‌در سلامت و تندرستی آنها دارد. این پزشکان مسئولیت‌های زیادی از انجام معاینات منظم و دوره‌ای سلامت کودکان گرفته تا تشخیص و درمان بیماری آنها بر عهده دارند. در این مقاله شما را با پزشک کودکان بیشتر آشنا می‌کنیم.

 

آشنایی با پزشک کودکان و اطفال

پزشک کودکان بر جنبه‌های گوناگون سلامت نوزادان، کودکان و نوجوانان متمرکز است. مراقبت کودکان از بدو تولد شروع می‌شود و تا پایان دوره نوجوانی به طول می‌انجامد که در این سنین معاینات دوره‌ای برای حفظ سلامتی آنها مهم است.

این پزشکان مسائل و مشکلات جسمی، رفتاری و رشدی که بر کودکان تأثیر می‌گذارد را تشخیص و درمان می‌کنند. برخی از پزشکان اطفال به صورت عمومی ‌درمانگری می‌کنند برخی دیگر نیز در درمان کودکان و اطفال تخصص دارند.

اگر یک پزشک تصمیم بگیرد در شاخه اطفال تخصص داشته باشد، باید ابتدا به دستیاری بپردازد. دستیاری شامل آموزش‌های اضافی در تخصص‌های مختلف کودکان، نوزادان و مراقبت‌های ویژه هر یک است. پس از دستیاری، پزشکان اطفال کار خودشان را در بخش عمومی ‌اطفال شروع می‌کنند.

متخصصان اطفال نیز می‌توانند وارد دوره آموزشی فلوشیپ ‌شوند که در آن آموزش‌های اضافی در زمینه‌های فوق ‌تخصصی کودکان می‌بینند. این آموزش‌ها معمولا دو تا شش سال به طول می‌انجامد.

 

تفاوت پزشک کودکان با پزشک عمومی چیست؟

پزشکان عمومی در هر سنی، از کودکان تا بزرگسالان و حتی افراد مسن را درمان می‌کنند چرا که زمینه فعالیت آنها گسترده بوده و توانایی آنها در درمان طیف وسیعی از ‌ها برای تمامی سنین می‌باشد. بردن کودک نزد پزشک کودکان یا پزشک عمومی بیشتر یک انتخاب شخصی است و تصمیم آن به عهده والدین و خانواده کودک است.

مشاهده  چاقی کودکان؛ خطری در کمین سلامتی آن‌ها

بعضی از والدین به این صورت عمل می‌کنند که ابتدا نوزاد خود را با رزرو نوبت از دکتر نزد یک پزشک عمومی‌ می‌برند تا با وضعیت کلی کودک خود آشنا شوند سپس در صورت نیاز به معاینات بیشتر از پزشک عمومی ‌می‌خواهند که بهترین متخصص اطفال را برای انجام معاینات و انجام آزمایشات بیشتر به آنها معرفی کند.

با این حال، متخصصان اطفال علاوه بر دانش‌های پزشکی عمومی، آموزش‌های تخصصی مربوط به حوزه‌های درمانی کودکان را نیز دارا می‌باشند. آنها همچنین تجربه وسیع‌تری در شناخت و درمان بیماری کودکان دارند.

 

پزشکان اطفال چه بیماری و مشکلاتی را می‌توانند تشخیص دهند؟

پزشک-کودکان

پزشک کودکان دارای مسئولیت‌های گسترده‌ای می‌باشد، او همه اقدامات لازم از انجام معاینات نوزاد گرفته تا مراقبت‌های پیشگیرانه، تشخیص و درمان بیماری‌های مزمن و عفونت‌ها را انجام می‌دهد.

متخصصان اطفال عموما اقدامات زیر را انجام می‌دهند:

  • معاینات بدنی کودکان
  • واکسیناسیون دوره‌ای نوزادان و کودکان
  • درمان جراحات
  • ارزیابی رشد جسمی، عاطفی و اجتماعی کودک
  • مشاوره‌های بهداشت عمومی
  • تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف
  • تجویز داروهای مورد نیاز

همان طور که گفته شد متخصصین اطفال، آموزش‌های بسیاری را در زمینه شناسایی و درمان بیماری‌های کودکان می‌بینند. مثلاً متخصص گوش اطفال دانش و تجربه پیشرفته‌ای در زمینه درمان بیماری‌های گوش، حلق و بینی کودکان دارد و در زمینه انجام انواع آزمایش‌ها و روندهای درمان بیماری‌های گوش آموزش دیده‌اند.

در حالی که متخصص بیماری‌های داخلی کودکان آموزش‌های لازم در زمینه بیماری‌های داخلی کودکان مانند بیماری‌های گوارشی، بیماری‌های نورولوژی، بیماری‌های عفونی، بیماری‌های هورمونی، بیماری‌های خونی، بیماری‌های تنفسی و قلبی دیده است و با همه بیماری های داخلی کودکان به خوبی آشنا می‌باشد.

مشاهده  درد مزمن معده کودکان و اختلالات اضطرابی

 

چه زمانی والدین باید کودک خود را به متخصص اطفال ببرند؟

مراجعه به پزشک اطفال برای سلامت و تندرستی کودک مهم می‌باشد. به هنگام مراجعه به پزشک کودکان سلامت کلی جسمی ‌و روحی کودک شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. با این کار والدین اطمینان حاصل پیدا می‌کنند که سلامتی کودکشان تضمین شده است.

اولین مراجعه کودک با پزشک اطفال باید ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از زایمان باشد. مراجعه دوم باید در دو تا چهار هفتگی آنها باشد. در سال اول، والدین کودک باید در سن دو، چهار، شش، نه و دوازده ماهگی به پزشک برتر اطفال مراجعه کرده و واکسن‌های توصیه شده را به کودک خود تزریق کنند.

بعد از اولین سالگرد تولد نوزاد، آنها باید در پانزده، هجده و بیست و چهار ماهگی توسط متخصص اطفال معاینه شوند. پس از آن، مراجعه سالانه به نزد متخصص اطفال و کودک توصیه می‌شود. در این حین چنانچه کودکتان بیمار شد باید زودتر از این زمان به متخصص کودکان مراجعه کنید.

 

چگونه می‌توان بهترین پزشک کودکان را در نزدیکی محل زندگی پیدا کرد؟

اگر افراد به دنبال پزشک کودکان هستند باید ابتدا از اعضای خانواده، دوستان و آشنایان با تجربه‌ای که در گذشته تجربه مراجعه به پزشک اطفال را داشتند سوال کنند و از آنها بهترین پزشک مربوطه را جویا شوند چرا که معمولا خانواده و نزدیکان دلسوزترین افراد به آنها می باشند و چنانچه تجربه مفیدی در زمینه مراجعه به متخصص اطفال و کودکان داشتند در اختیار فرد می گذارند.

در مرحله دوم افراد می‌توانند از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی که در زمینه معرفی پزشکان فعال هستند کمک بگیرند زیرا این سایت‌ها با قابلیت‌هایی که دارند می‌توانند اطلاعات و رزومه پزشکان را در اختیار افراد مختلف قرار دهند.

مشاهده  چرا نوزادان اشک و عرق ندارند؟

از جمله این رسانه‌ها سایت پزشک برتر می‌باشد که افراد می‌توانند بهترین پزشک خود در زمینه‌های مختلف از جمله کودکان شناسایی کنند و با مشاهده اطلاعات و رزومه آنها، با آگاهی بیشتری اقدام به انتخاب متخصص کودکان کنند.

 

سخن آخر:

پزشکان اطفال و کودکان عموما با توانایی ها و آموزش‌هایی که دیده‌اند می تواند مسائل و مشکلات کودکان را شناسایی و درمان کنند از این رو والدین باید بکوشند تا با انتخاب درست متخصص کودکان و همچنین معاینات منظم و دوره‌ای کودک خود از احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف در کودک خود بکاهند. انتخاب درست پزشک اطفال ضمن کاهش هزینه‌ها و مراجعات مختلف می‌تواند بهترین درمان را برای کودک به ارمغان بیاورد.

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.