پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری عفونی پس از سرماخوردگی!

 پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری عفونی پس از سرماخوردگی!

وقتی فرد درگیر سرماخوردگی و یا آنفولانزا می‌شود، سیستم ایمنی بدن به دنبال مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌های مسبب این بیماری‌ها فعال می‌شود. در برخی از موارد، این واکنش ایمنی باعث تحریک و التهاب لثه‌ها می‌شود که ممکن است باعث خونریزی لثه‌ها شود. علاوه بر این، استفاده از داروهای ضد سرماخوردگی مانند آسپرین و یا تب‌برهایی که این داروها را شامل می‌شوند، می‌تواند باعث علائم آلرژیک به آسپیرین مانند تنفس سخت، تورم صورت، لب‌ها، زبان و یا گلو شود.

سرماخوردگی و آنفولانزا به طور مستقیم نمی‌توانند باعث بیماری‌های دهانی و پوسیدگی دندان شوند، اما این بیماری‌ها می‌توانند باعث تحریک و آسیب دیدگی به دهان و دندان‌ها شوند.

در مواردی که فرد به دلیل سرماخوردگی یا آنفولانزا درگیر سرفه و عطسه شود، ممکن است ذراتی که با ویروس و باکتری‌های بیماری‌زا همراه شده‌اند به دهان و دندان‌ها رسیده و باعث آسیب دیدگی به دندان‌ها شوند. بنابراین، برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، باید در دوران سرماخوردگی به بهداشت دهان و دندان‌ها دقت کرد.

به طور کلی، در دوران سرماخوردگی و آنفولانزا، بهتر است به بهداشت دهان و دندان‌ها توجه کافی داشته باشید و در صورت بروز هرگونه مشکل دندانی به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید

درمان درد دندان در دوران سرماخوردگی

برای درمان درست و موثر درد دندان، بهتر است به دلیل علت درد دندانی مربوطه مانند عفونت دندان، گاز عصبی، ترک دندان و … دندان‌پزشک خود را مشاوره کنید.

در صورتی که به هر دلیلی امکان مراجعه به دندان‌پزشک را ندارید، می‌توانید از روش‌های زیر برای کاهش درد دندان استفاده کنید:

استفاده از داروهای ضد درد مانند استامینوفن و یا ایبوپروفن. البته در صورت داشتن برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی و گوارشی، نباید از این داروها استفاده کنید. همچنین، بهتر است قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

  • استفاده از آب گرم و شستشوی دهان با آب داغ نمکی، می‌تواند در کاهش درد دندان کمک کند.
  • استفاده از یخ در یک دستمال، بر روی ناحیه درد دندانی می‌تواند در کاهش التهاب و درد کمک کند.
  • خوردن مواد سرد و نرم مانند ماست، بستنی نیز می‌تواند در کاهش درد دندان کمک کند.
  • در کل، برای کاهش درد دندان در دوران سرماخوردگی، بهتر است به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.
مشاهده  کرفس ( celery)

با استفاده از لینک زیر در پزشک برتر می‌توانید صفحه‌ پزشک های متخصص را مشاهده کنید.

 

 

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.