چاقی کودکان؛ خطری در کمین سلامتی آن‌ها

 چاقی کودکان؛ خطری در کمین سلامتی آن‌ها

چاقی کودکان؛ خطری در کمین سلامتی آن‌ها

چاقی کودکان از مواردی است که ذهن بسیاری از والدین را به خود مشغول کرده است، چرا که اضافه وزن در کودکان می‌تواند باعث به وجود آمدن بیماری‌ها و مشکلات دیگری شود. هرچند در ابتدا ممکن است برخی از پدر و مادرها گمان کنند که فرزندشان اشتهای خوبی دارد و مشکلی درباره افزایش وزن وجود ندارد، با این وجود از عوارض چاقی کودکان می‌توان به بیماری‌هایی مثل دیابت، افزایش فشار خون و کلسترول اشاره کرد. مشکلاتی که ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد.

علائم چاقی در کودکان چیست؟

اضافه وزن در کودکان لزوما به این معنی نیست که فرزند شما چاق است. استخوان بندی کودکان و فرایند رشد چربی در بدن آن‌ها با یکدیگر متفاوت است، از این رو نمی‌توان تنها از روی ظاهر گفت که یک کودک اضافه وزن دارد و یا خیر؟

شاخص BMI یا توده بدنی، جدولی است که بر اساس وزن نسبت به قد مشخص شده است. با مراجعه به یک پزشک تغذیه می‌توانید متوجه شوید که آیا واقعا فرزند شما دچار اضافه وزن است و در صورتی که لازم باشد با انجام آزمایش‌های تجویز شده، می‌توانید برای دریافت رژیم غذایی مناسب کودک خود اقدام کنید.

عوامل موثر در چاقی کودکان چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث افزایش وزن در کودکان می‌شود. برخی از این عوامل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مسائل ژنتیکی و سوابق خانوادگی
  • بی تحرکی بیش از حد کودکان
  • رژیم غذایی نامناسب
  • مشکلات روحی مثل افسردگی

برخی از این عوامل قابل کنترل هستند، در نتیجه با تشخیص آن‌ها توسط پزشک می‌توانید وزن کودکان را کنترل کنید.

به عنوان مثال چاقی والدین می‌تواند باعث چاقی در کودکان شود، زیرا ژنتیک در این مورد بسیار موثر است. برنامه غذایی نامناسب و عدم فعالیت کافی کودکان در طول روز، مصرف مواد غذایی مثل شکلات، نوشابه، فست و فود و غذاهای چرب نیز از دیگر عواملی است که به مرور باعث چاقی می‌شود.

مشاهده  نقش پزشکی نچروپاتیک در سبک زندگی سالم

به یاد داشته باشید که هر اضافه وزنی در کودکان به معنی چاقی نیست، به همین دلیل قبل از آنکه برای تنظیم وزن کودکان خود برنامه ریزی کنید، لازم است که حتما با یک پزشک کودکان مشورت کنید.

عوارض چاقی در کودکان چیست؟

دوران کودکی و نوجوانی از مهم‌ترین بازه‌های زندگی هر فرد است. بسیاری از عادات ما در بزرگسالی در همین دوران شکل می‌گیرد. عادت به مصرف غذاهای سالم و یا ورزش و فعالیت یا مصرف غذاهای مضر از دوران نوجوانی آغاز می‌شود. بی توجهی به مسئله چاقی در کودکان می‌تواند در بزرگسالی بیماری‌های زیادی را به همراه داشته باشد. مهم‌ترین عوارضی که ممکن است در آینده گریبانگیر کودک شما شود، این موارد است:

پیش دیابت و دیابت نوع ۲

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای کودکان چاق به وجود بیاید، دیابت نوع ۲ است. اضافه وزن تا ۴۰% در ایجاد دیابت کودکان تاثیر دارد.

تنگی نفس

از دیگر عوارض چاقی در کودکان و جوانان، آسم و مشکلات تنفسی است. کودکانی که اضافه وزن دارند، بیشتر از همسن و سالان خود در معرض ابتلا به اختلالات تنفسی مثل آسم هستند.

عوارض چاقی در کودکان

وقفه تنفسی در خواب

از دیگر عوارض چاقی در کودکان و نوجوانان آپنه خواب یا وقفه تنفسی در زمان خواب است. این مشکل به مرور زمان می‌تواند باعث آسیب قلب و ریه‌ها شود.

علاوه بر این موارد اگر برای درمان سریع چاقی کودکان چاره‌ای نیندیشید، ممکن است در بزرگسالی با مشکلاتی همچون موارد زیر مواجه شوند:

فشارخون بالا

چاقی کودکان ممکن است باعث افزایش فشار خون و کلسترول در آن‌ها شود، این اختلالات خود باعث بروز بیماری‌های قلبی می‌شود.

مشاهده  نحوه شناخت بیماری کاوازاکی

چربی کبد

معمولا چاقی با چرب شدن کبد همراه است. بی توجهی به درمان سریع چاقی کودکان باعث سیروز کبدی و یا سرطان کبد در بزرگسالی می‌شود.

احتمال بروز سرطان

مصرف غذاهای ناسالم و رژیم غذایی نامناسب در کودکی، در بزرگسالی احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

آرتریت

چاقی از عواملی است که باعث ایجاد فشار بر روی مفاصل و در نتیجه آرتروز می‌شود. به همین دلیل برای پیشگیری از عوارض چاقی در کودکان، درمان به موقع اهمیت زیادی دارد.

در کنار مشکلات جسمی، بیماری‌های روحی و روانی مثل افسردگی و اضطراب از مواردی است که برخی از کودکان چاق از آن رنج می‌برند، با این حال بسیاری از والدین نسبت به آن بی توجه هستند.

پیشگیری از چاقی و اصلاح سبک زندگی کودکان

در گام اول شما به عنوان والدین فرزندانتان، باید مراقب رفتار خود باشید. مهم‌ترین الگوی کودکان، والدین هستند. به همین دلیل در مرحله اول نیاز است که سفره غذایی خود را اصلاح کنید و برای سلامت کودکانتان سبک زندگی تان را تغییر دهید. نتیجه این کار افزایش سلامت کل خانواده خواهد بود.

برای قدم گذاشتن در این راه لازم است صبور باشید، هر چند درمان سریع چاقی کودکان اهمیت زیادی دارد؛ اما این کار نیاز به حوصله و زمان خواهد داشت.

بهترین کار این است که با یک مشاوره تغذیه یا پزشک تغذیه و رژیم درمانی مشورت کنید و خودسرانه برنامه غذایی نچینید. از دیگر نکاتی که برای پیشگیری از چاقی کودکان باید به آن‌ها توجه کنید، موارد زیر است:

کاهش وزن با یخچال سالم

کودکان شما پیرو مواد غذایی هستند که در منزل وجود دارد. پس هر چقدر از مواد غذایی سالم‌تری استفاده کنید، احتمال افزایش وزن در کودکان کمتر خواهد بود. میوه و سبزیجات تازه، لبنیات کم چرب، غلات حاوی سبوس مواد مغذی و بهتری نسبت به شکلات، چیپس و بیسکویت و یا هر ماده غذایی دیگری است که باعث اضافه وزن می‌شود.

مشاهده  تب کودکان را جدی بگیرید!

اهمیت غذاهای مامان پز!

زیاده روی در مصرف فست فود و غذاهای رستورانی از دیگر مواردی است که نیاز به اصلاح دارد. کاهش تعداد وعده‌های غذایی خانواده‌ها در مصرف فست فود، می‌تواند در افزایش سلامت کل اعضای خانه موثر باشد.

ورزش برای کاهش وزن

بی تحرکی و عدم فعالیت کودکان امروزی از دیگر عوامل موثر در چاقی کودکان و نوجوانان است، از این رو برای پیشگیری از چاقی کودکان بهتر است که آن‌ها در طول روز حداقل یک ساعت فعالیت بدنی و تحرک داشته باشند.

بهتر است به جای بازی با کامپیوتر و یا تماشای بیش از حد تلویزیون، شما نیز به عنوان والدین با آن‌ها همراه شوید و ۱ الی ۲ ساعت فعالیت‌های ورزشی مثل پیاده روی، دوچرخه سواری و دویدن را در نظر بگیرید.

تشویق کودکان برای تغییر عادات قبلی و جایگزینی آن‌ها با عادات صحیح می‌تواند قدم بزرگی برای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن آن‌ها باشد. هر چند برای این موارد نیاز است که با یک دکتر کودکان و یا یک متخصص تغذیه و رژیم غذایی کودکان مشورت کنید.

سخن آخر

چاقی در کودکان یک مسئله مهم و جدی است. به همین دلیل برای درمان سریع چاقی کودکان نیاز است تا والدین از روش‌های مناسبی استفاده کنند. مشاوره با یک پزشک تغذیه باعث می‌شود تا با برنامه بهتری پیش بروید. اصلاح سبک زندگی و عادات غذایی باعث پیشگیری از عوارض چاقی و همچنین کنترل آن می‌شود.

 

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.