چرا فشار خون بالا یک قاتل خاموش است؟

 چرا فشار خون بالا یک قاتل خاموش است؟

چرا فشار خون بالا یک قاتل خاموش است؟

فشار خون بالا اغلب “قاتل خاموش” نامیده می شود.
در بیشتر اوقات ، فشار خون بالا (HBP یا فشار خون بالا) هیچ علامت مشخصی ندارد که  شما را متوجه این مشکل کند. بهترین راه برای محافظت از خود آگاهی از خطرات و ایجاد تغییراتی است که مهم می باشد.

چند واقعیت که باید از آنها آگاه باشید:
بسیاری از افراد با فشار خون بالا حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند. اغلب علائم و نشانه ها اشتباه درک می شوند، فشار خون بالا با گذشت زمان به آرامی ایجاد می شود و می تواند به دلایل زیادی مرتبط باشد.

فشار خون بالا قابل درمان نیست. اما می توان از طریق تغییر شیوه زندگی و در صورت لزوم ، دارو به طور موثر آن را مدیریت کرد.ما با اندازه گیری فشار خون خود متوجه می شویم که در چه شرایطی هستیم و چه باید ها و نباید هایی را در زندگی خود رعایت کنیم.

فشار خون

خطراتی که باعث ایجاد فشار خون در ما میشود

از عوامل خطر خود، ویژگی های جسمی و سبک زندگی که می تواند شما را در معرض فشار خون بالا قرار دهد، آگاه شویم.

آگاهی از خطرات می تواند به شما کمک کند تغییرات مثبتی را که می توانید ایجاد کنید را شناسایی کرده و تمام تلاش خود را انجام دهید تا از بروز مشکلات جدی ناشی از فشار خون بیش از حد طولانی مدت جلوگیری کنید.

فشار خون بالا قاتل خاموش

اسماعیل تاباش ، MD ، متخصص قلب و عروق در سیستم بهداشتی درمانگاه مایو در ائو کلر ، ویسکانسین ، می گوید: “فشار خون بالا اغلب” قاتل خاموش “نامیده می شود زیرا هیچ علامتی در آن وجود ندارد.”

مشاهده  پیرچشمی چیست؟ چه علائمی دارد و چگونه درمان می‌شود؟

و این سکوت می تواند کشنده باشد. فشار خون بالا می تواند منجر به انبوهی از مشکلات جدی ، از جمله حمله قلبی ، نارسایی قلبی و سکته مغزی شود. به همین دلیل مهم است که عوامل خطر ابتلا به فشار خون بالا را بدانید – و اقدامات لازم برای کاهش خطرات خود را انجام دهید.

خطراتی که می توانید تغییر دهید
عوامل خطرناکی مانند اضافه وزن ، اضافه نمک (سدیم) در رژیم غذایی ، سیگار کشیدن و عدم ورزش کافی  می تواند ریسک ابتلا به فشار خون را افزایش دهد.اضافه وزن به قلب شما فشار می آورد و ورزش آن را تقویت می کند.

هفته ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی بسیار مفید می باشد. ورزش به شما در ساخت عضله قلب کمک می کند و همچنین ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

نمک زیاد باعث می شود که فشار خون افزایش یابد. نمک در تمام غذاهای فرآوری شده مانند هات داگ ، گوشت ها ، ترشی و تمام غذاهای کنسروی پنهان می شود. بهتر است از سبزیجات تازه یا منجمد استفاده کنید. نمک نیز در تمام پنیرها موجود است.

دخانیات به طور موقت فشار خون را در کوتاه مدت افزایش می دهد و با گذشت زمان می تواند به دیواره عروق آسیب برساند. ترک عادت های بد یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید. پس اگر سیگار می کشید یا از تنباکو و دخانیت دیگر استفاده می کنید باید آن را ترک کنید.

استرس همچنین ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد ، یا با افزایش موقت فشار خون یا با هدایت شما به سمت استراتژی های مقابله ای ناسالم ، مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن زیاد الکل باعث افزایش فشار خون در شما شود.

مشاهده  درباره HPV در مردان چه باید دانست؟

 

فشار خون

در وب سایت پزشک برتر لیست متخصصین قلب و عروق اصفهان را ببینید.

فشار خون بالا در خانواده ها ایجاد می شود ، بنابراین اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما به این بیماری مبتلا باشد ، احتمال ابتلا به آن نیز بیشتر است. و همچنین مسابقه شما ممکن است خطر شما را افزایش دهد. فشار خون بالا در میان آفریقایی-آمریکایی – و اغلب شدیدتر – شایعتر است.

چرا مهم است
فشار خون بالا می تواند به قلب ، چشم ها ، کلیه ها ، مغز و رگ های خونی آسیب جدی برساند. بدون درمان ، این می تواند منجر به نارسایی کلیه یا از دست دادن بینایی شود.

توانایی تفکر ، یادآوری و یادگیری شما نیز می تواند تحت تأثیر فشار خون بالا باشد. حتی نوعی دمانس وجود دارد – دمانس عروقی – که ناشی از فشار خون است.

افراد ۴۰ سال به بالا ، یا هر فرد جوان با عوامل خطر ، باید فشار خون خود را یک بار در سال توسط یک پزشک بررسی کنند.” “افراد جوان تر و بدون عوامل خطر باید حداقل هر دو سال یک بار بررسی شوند.”

اگر فشار خون شما بالا است ، با پزشک خود صحبت کنید تا بتواند در تغییر سبک زندگی تغذیه و یا تجویز دارو به شما کمک کند.

نویسنده: دکتر فاطمه عباسیان متخصص قلب  عروق در اصفهان

تاریخ تحریر: ۹۹/۶/۲۲

منابع:

www.heart.org

www.mayoclinichealthsystem.org 

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.