اهمیت مراجعه به چشم پزشک کودکان چیست؟

 اهمیت مراجعه به چشم پزشک کودکان چیست؟

امروزه با پیشرفت علم پزشکی در حیطه‌ها و زمینه‌های مختلف درمانی، باتوجه به تفاوت میان کودکان و بزرگسالان تخصص‌های مجزایی را برای کودکان در نظر گرفته‌اند. پزشکان متخصص کودکان در هر زمینه‌ای متناسب با شرایط جسمی و روحی کودکان به معاینه و درمان آن‌ها می‌پردازند.

یکی از زمینه‌هایی که پزشکان متخصص کودکان در آن خدمت می‌کنند چشم پزشکی است. چشم پزشک کودکان با شرایط ویژه‌ای به معاینه کودکان می‌پردازد و بیماری‌های مخصوص آن‌ها را درمان می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع با ما همراه باشید.

 

به چه دلیل برای معاینه چشم فرزندمان باید به چشم پزشک کودکان مراجعه کنیم؟

اگر شما هم فرزندی در خانه دارید و به دلایلی برای معاینه وضعیت بینایی او به چشم پزشک کودکان مراجعه کرده‌اید، حتما متوجه شده‌اید که شرایط و شیوه معاینه چشم پزشک کودکان به بزرگسالان تفاوت‌هایی دارد، علی‌الخصوص در کودکان کم سن‌ و نوزادان این تفاوت‌ها بیشتر به چشم می‌آید.

اما علت این تفاوت‌ها به شرایط گوناگونی برمی‌گردد. در نگاه اول شاید این طور به نظر برسد که به خاطر بی‌قراری‌های نوزادان، همکاری نکردن کودکان برای معاینه و ترسیدن از ابزار چشم پزشکی لازم است که متخصص از روش‌های ویژه‌ای برای معاینه چشم کودکان استفاده می‌کند. این مسئله یکی از دلایل تخصصی عمل کردن پزشک کودکان است، اما دلایل دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

به چه دلایلی چشم پزشک کودکان با بزرگسالان متفاوت است؟

چشم-پزشک-کودکان

در مورد تفاوت بین متخصص کودکان و بزرگسالان می‌توانیم دلایل زیادی را برشمریم، اما یکی از اصلی‌ترین دلایل این امر که پیش از این هم به طور مختصر به آن اشاره کردیم، تفاوت رفتاری است که کودکان با بزرگسالان دارند. عموما کودکان در هنگام مراجعه به پزشک کمی دچار ترس و اضطراب می‌شوند و بی‌قراری می‌کنند؛ به همین علت چشم پزشک کودکان از شیوه‌های خاصی برای معاینه فرزندان شما استفاده می‌کند که کمتر ترس‌آور یا اضطراب‌ آور باشد.

علت دیگری که می‌توان برای تفاوت این مسئله در نظر گرفت، متفاوت بودن ساختمان چشم بزرگسالان و کودکان است. ساختار بینایی در کودکان و نوزادان هنوز به تکامل نهایی نرسیده و مراکز بینایی در مغز کودکان نیز هنوز به صورت کامل رشد نکرده است و انعطاف ‌پذیری بیشتری هم دارد. به همین دلیل لازم است که یک متخصص به معاینه چشم کودک شما بپردازد.

علت دیگر نوع بیماری‌هایی است که برای کودکان به وجود می‌آید و عمدتا با بیماری‌های بزرگسالان متفاوت است. برخی از بیماری‌ها صرفا برای چشم کودکان به وجود می‌آیند و برعکس بعضی بیماری‌ها هم هستند که در سنین بزرگسالی اتفاق می‌افتند. به همین خاطر، برای درمان و تشخیص دقیق‌تر بیماری‌های چشمی در کودکان واجب است که پزشکی متخصص وارد عمل شود و پروسه درمانی را آغاز کند.

 

تفاوت بیماری‌های چشم در کودکان و بزرگسالان چیست؟

چشم-پزشک-کودکان

یکی از دلایلی که مراجعه به چشم پزشک کودکان را تبدیل به امری ضروری می‌کند، تفاوت در انواع بیماری‌های چشمی آن‌ها بود. همان طور که می‌دانید نسبت اندازه چشم کودکان به صورتشان در قیاس با بزرگسالان بیشتر است. به علت همین تفاوت ساختاری برخی بیماری‌های چشمی در کودکان بروز می‌کند که احتمال وقوع آن‌ها در بزرگسالی نزدیک به صفر است.

برای مثال بیماری عدم تقارن در شکاف پلکی مشکلی است که احتمال اتفاق افتادن آن در بین کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است. از طرفی مشکل دوربینی و آستیگماتیسم نیز در نوزادان بیشتر وجود دارد و یک امر طبیعی قلمداد می‌شود، در حالی که در میان افراد بزرگسال کمتر به چشم می‌خورد.

 

بهترین زمان برای مراجعه به چشم پزشک کودکان

اولین معاینات چشم پزشکی نوزادان عمدتا در همان زایشگاه و بیمارستان‌، توسط متخصص اطفال انجام می‌گیرد. این معاینه اولیه برای تشخیص و شناسایی زودهنگام بیماری‌های مادرزادی چشم است مانند آب مروارید یا آب سیاه. اما به غیر از این توصیه ما به همه والدین این است که در حول و حوش شش ماهگی برای اولین معاینه چشمان فرزندشان به چشم پزشک کودکان مراجعه کنند تا اگر مشکلی اساسی در ساختمان بینایی نوزاد وجود دارد به سرعت شناسایی و درمان شود.

عدم مراجعه زودهنگام به چشم پزشک می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را در بزرگسالی برای کودکتان به وجود بیاورد، من جمله ضعف شدید بینایی و مشکلات مربوط به آب مروارید و… همچنین با شروع دوران مدرسه، والدین باید نکات و ملاحظات بیشتری را برای مراقبت از سلامت چشمان فرزندشان در نظر داشته باشند.

 

سخن پایانی:

در این مقاله به دلایل اصلی مراجعه به چشم پزشک کودکان پرداختیم و برخی از تفاوت‌های ساختار بینایی کودکان و افراد بزرگسال را بررسی کردیم. بسیاری از مشکلات بینایی کودکان نیز در سال‌های مدرسه قابل شناسایی هستند، مانند تنبلی چشم که اگر در همان سال‌های ابتدایی شناسایی و درمان نشود مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. بنابراین توصیه می‌کنیم معاینات سالانه مربوط به تنبلی چشم را که در مدارس صورت می‌گیرد جدی بگیرید.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.