زنان چگونه خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی، حمله‌ی قلبی و دیابت را کاهش دهند؟

  زنان چگونه خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی، حمله‌ی قلبی و دیابت را کاهش دهند؟

 زنان چگونه خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی، حمله‌ی قلبی و دیابت را کاهش دهند؟

مصرف ویتامین D و استروژن در حال حاضر نتایج خوبی را در بهبود سلامت استخوان در زنان نشان داده‌اند. یک مطالعه جدید از چین طبق نتایجی که در مورد یائسگی در مجله انجمن یائسگی آمریکای شمالی (NAMS)، بصورت آنلاین منتشر شده است؛ نشان می‌دهد که این ترکیب می‌تواند از سندرم متابولیک جلوگیری کند، یعنی مجموعه‌ای از شرایطی که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، و دیابت را در زنان یائسه افزایش می‌دهد.

زنان چگونه خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی، حمله‌ی قلبی و دیابت را کاهش دهند؟
دیابت

سندرم متابولیک به عنوان یکی از نگرانی‌های مهم بهداشت عمومی مطرح است که ۳۰ تا ۶۰ درصد زنان یائسه در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پیشرفت چاقی شکمی و بیماری قلبی که منجر به سندرم متابولیک می‌شود؛ به طور قابل توجهی با افزایش سن زنان بالا می‌رود و به نظر می‌رسد که با از دست دادن استروژن در زنان یائسه رابطه مستقیم  دارد. این باعث شده است که برخی از محققان برای زنانی که کمتر از ۶ سال از یائسگی آنها گذشته است توصیه به درمان با استرادیول به عنوان ابزار پیشگیری از بیماری‌های قلبی کنند.

: ترکیب معجزه آسای ویتامین D و استروژن برای سلامت زنان

ویتامین D

ویتامین D با چند نشانگر سندرم متابولیک، از جمله چاقی، هیپرگلیسمی، مقاومت به انسولین و دیابت نوع ۲ ارتباط دارد. تجویز ویتامین D نشان دهنده کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک در طی یک بررسی ۲۰ ساله است. از آنجا که منافع هم‌افزایی ویتامین D و استروژن در حال حاضر به منظور بهبود سلامت استخوان در زنان ثبت شده است، محققان در این جدیدترین مطالعه از چین فرض می‌کنند که تعاملات مشابه ممکن است بر سندرم متابولیک اثر بگذارد. این مطالعه مقطعی شامل ۶۱۶ زن یائسه در سن ۴۹ تا ۸۶ سال بود که در ابتدای آزمایش استروژن و ویتامین D / مکمل کلسیم مصرف نکرده بودند. در پایان این نتیجه بدست آمد که بین ویتامین D و استرادیول رابطه مثبت وجود دارد.

مشاهده  غذاهای استخوان سوز یا استخوان ساز؟!

به طور خاص، ویتامین D بالا با پروفایل لیپید مطلوب، فشار خون و سطح گلوکز رابطه داشت. استرادیول با کلسترول، تری گلیسیرید و فشار خون رابطه‌ی منفی داشت. این نتایج نقش هم افزایی کمبود ویتامین D و استرادیول را در ایجاد سندرم متابولیک در زنان یائسه نشان می‌دهد.

یافته‌های این مقاله با عنوان “اثرات هم افزایی ویتامین D و کمبود استرادیول در سندرم متابولیک در زنان یائسه چینی” منتشر شده است.

“در این مطالعه مقطعی، کمبود استرادیول باعث افزایش خطر سندرم متابولیک در زنان یائسه‌ای شد که کمبود ویتامین D نیز داشتند. انجمن غدد توصیه می‌کند که باید سطح ویتامین D در زنان یائسه ۳۰ نانوگرم در میلی لیتر باشد. اینکه آیا میزان کافی ویتامین D باعث بهبود مزایای قلبی عروقی و بیماری قلبی می‌شود یا خیر؟ موضوع بحث و گفت و گو است و پاسخ‌ها در انتظار داده‌های آزمایشگاهی تصادفی شده است.”

دکتر جوآن پینکرتون، مدیر اجرایی NAMS

منبع: news-medical

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.