گرفتگی گوش چیست؟ عوامل و بهترین شیوه درمان آن

 گرفتگی گوش چیست؟ عوامل و بهترین شیوه درمان آن

هر انسانی در طول زندگی خود حداقل یک بار گرفتگی گوش را تجربه می‌کند. این مشکل از آنجایی که آزار دهنده است می‌تواند در کارهای روزمره فرد اختلال ایجاد کند. با شناخت علت‌های گرفتگی گوش می‌توان درمانی مناسب برای آن پیدا کرد که در ادامه مقاله بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

 

آشنایی با گرفتگی گوش

گرفتگی گوش، احساس کیپی گوش یا صدای باد در گوش با کاهش شنوایی همراه است. کیپ شدن گوش دقیقا مانند زمانی است که فرد دست خود را روی گوش خود قرار داده یا پنبه ای درون گوش خود گذاشته است که هر دو حالت منجر به کاهش شنوایی فرد می‌شود.
از آنجایی که مهم ترین دلیل کیپ شدن گوش تغییر فشار هوای داخل گوش می‌باشد با قورت دادن آب دهان یا پس از چند دقیقه به طور خودکار برطرف خواهد شد، اما چنانچه این مشکل بیش از حد طول کشید باید آن را ناشی از علل دیگر بدانید و برای تشخیص علت آن باید به متخصص خوب گوش و حلق بینی مراجعه کنید.
کیپ شدن گوش می‌تواند با گوش درد همراه باشد یا بدون درد باشد که حتی اگر با درد همراه نباشد شنیدن صداهای مبهم و کاهش شنوایی می‌تواند آزار دهنده و غیر قابل تحمل باشد.

 

التهاب سینوس‌ها (سینوزیت)

سینوزیت که یکی از علت‌های گرفتگی گوش می‌باشد، به شرایطی گفته می‌شود که سینوس‌ها دچار التهاب و عفونت یا گرفتگی می‌شوند. سینوس‌ها حفره‌هایی پر از هوا و ماده ای به نام موکوس هستند که در پیشانی، گونه و جمجمه قرار دارند که در صورت مسدود شدن این حفره‌ها یا اخلال در تولید موکوس فرد دچار سینوزیت می‌شود.
چنانچه پزشک برتری در زمینه گوش، حلق و بینی تشخیص داد که گرفتن گوش ناشی از سینوزیت است، با درمان علل التهاب آن که سرماخوردگی، حساسیت، آنفولانزا یا کرونا است، می‌توان گرفتن گوش را درمان کرد.
بیشترعفونت‎‌های سینوسی بدون آنتی بیوتیک درمان می‌شود اما چنانچه علائم تشدید پیدا کرد می‌توان به بهترین متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کرد. اجتناب از عوامل تحریک کننده و حساسیت زا که باعث تشدید سینوزیت می‌شود می‌تواند به پیشگیری از کیپ شدن گوش ناشی از سینوزیت کمک کند.

مشاهده  برخی خرافات و حقایق علمی درباره آلرژی

 

آلرژی یا حساسیت

آلرژی یا حساسیت وقتی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن نسبت به مواد حساسیت زا در محیط مانند گرده گیاهان، گرد و غبار و… واکنش نشان دهد.
این واکنش به صورت طبیعی با تولید پادتن علیه مواد مضری که از راه دهان یا بینی وارد بدن ما می‌شوند انجام می‌شود اما چنانچه این مواد مضر به اشتباه شناسایی شوند سیستم ایمنی به عواملی غیر مضر حمله کرده و با ترشح بی مورد پادتن باعث ایجاد آلرژی می‌شود.
این عوامل غیر مضر که باعث ایجاد آلرژی و حساسیت می‌شود به عنوان آلرژن معرفی می‌شود. آلرژی می‌تواند باعث مشکلاتی نظیر احتقان، عطسه، سرفه، خس خس سینه و یا گرفتگی گوش شود. برای درمان کیپ شدن گوش که به دلیل آلرژی ایجاد می‌شود، فرد می‌تواند با تجویز متخصص گوش، حلق و بینی از داروهای ضد آلرژی مانند آنتی هیستامین‌‌ها استفاده کند.

 

تغییرات فشار هوای گوش ناشی از تغییرات ارتفاع

تغییرات ارتفاع می‌تواند منجر به کیپ شدن گوش شود. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که فشار هوای خارج از گوش با فشار هوای داخل لوله‌های استاش متفاوت باشد. لوله‌های استاش کانال‌های باریکی هستند که گوش میانی را به حلق متصل می‌کنند. برای مثال در گوش غواصی که در اعماق دریا شنا می‌کند یا هنگام سفر با هواپیما، تغییرات فشارهوا رخ می‌دهد.
برای درمان گرفتگی گوش ناشی از تغییرات ارتفاع، می‌توان موارد زیر را امتحان کرد:

 • خمیازه کشیدن
 • آدامس جویدن
 • مانور والسالوا

برای انجام مانور والسالوا جهت درمان کیپ شدن گوش به صورت زیر عمل کنید:

 •  ابتدا یک نفس عمیق بکشید و سپس نوک بینی خود را با دو انگشت بگیرید.
 • در حالی که دهان‌تان بسته است سعی کنید هوا را به آرامی‌‌‌از طریق بینی به بیرون دهید.
 •  باید دقت کنید هنگام انجام مراحل بالا برای جلوگیری از آسیب به لاله گوش، هوا را محکم بیرون ندهید.
مشاهده  عفونت گوش ; علائم و تشخیص

 

تجمع جرم در گوش

وجود جرم در گوش به مقدار اندک مفید است چرا که از گوش در برابر عفونت و یا ورود حشرات و آب محافظت می‌کند. با این حال، تجمع بیش از حد جرم گوش می‌تواند به گرفتگی یا درد گوش منجر شود. تجمع بیش از حد جرم گوش می‌تواند ناشی از یک بیماری ویروسی و یا در معرض بیش از حد قرار گرفتن گرد و غبار و یا باکتری باشد.
نشانه‌های زیاد شدن جرم گوش عبارتند از:

 • کاهش شنوایی
 • سرگیجه
 • گوش درد
 • خارش گوش
 • افزایش ترشحات مجرای گوش

بهترین راهکار برای از بین بردن جرم گوش مراجعه به پزشک برتر گوش، حلق و بینی است چرا که استفاده از ابزارهایی مانند گوش پاک کن می‌‌تواند به گوش آسیب برساند.

 

عفونت گوش

گرفتگی-گوش

یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند منجر به کیپ شدن گوش شود عفونت است. این عفونت معمولا وقتی ایجاد می‌شود که باکتری، ویروس یا قارچی در گوش میانی نفوذ پیدا کرده و آنجا تکثیر شوند. عفونت منجر به التهاب و تجمع مایعات در لوله استاش می‌شود که این تجمع مایعات می‌تواند باعث ایجاد احساس پری یا گرفتگی در گوش شود.
علائم عفونت گوش شامل موارد زیر است:

 •  تورم و قرمزی گوش
 • خارش گوش
 • خارج شدن مایعات از گوش
 • خونریزی گوش بدون دلیلی خاص
 • برخی از عفونت‌های گوش بدون درمان پزشکی خود به خود برطرف می‌شوند. با این حال، عفونت‌های باکتریایی گوش میانی ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشند. افراد در هر سنی می‌توانند به کیپ شدن گوش ناشی از عفونت مبتلا شوند اما کودکان بیشتر در معرض خطر آن هستند.
مشاهده  آیا تغذیه در آبریزش بینی ناشی از آلرژی تاثیر دارد؟

 

درمان گرفتگی گوش

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای رفع مشکل کیپ شدن گوش، استنشاق بخار است. برای این کار دوش آب گرم حمام را باز کنید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه داخل حمام نشسته و بخار هوا را استشمام کنید.
بخار آب باعث باز شدن گوش می‌شود. علاوه براین می‌‌توانید برای درمان گرفتگی از قرار دادن حوله گرم بر روی گوش خود کمک بگیرید. غرغره کردن آب نمک، خمیازه کشیدن و آدامس جویدن نیز می‌تواند در درمان گرفتن گوش موثر باشد.
انجام روش‌های ساده گفته شده در بالا می‌تواند در درمان گرفتن گوش موثر باشد اما افراد باید توجه داشته باشند در صورت طولانی بودن این مشکل که اغلب با درد همراه است نیاز به مراجعه به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی می‌باشد که با معاینه دقیق از علت این مشکل آگاهی پیدا کنید.

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

افراد اغلب می‌توانند کیپ شدن گوش را را با روش‌های خانگی درمان کنند. با این حال، در صورتی که بهبودی حاصل نشد و یا علائم زیر در فرد مشاهده شد باید به پزشک مراجعه شود:

 •  تب
 • تخلیه مایعات از گوشی که گرفته
 •  سرگیجه
 • گوش درد طولانی
 • سردرد شدید
 • تورم غیر طبیعی

 

سخن آخر
کیپ شدن گوش می‌تواند به دلایل زیادی از جمله تجمع جرم گوش، تغییر در فشار هوای گوش ناشی از تغییر ارتفاع، عفونت گوش، آلرژی، سینوزیت و… باشد. این مشکل بیشتر اوقات بدون مداخله پزشکی برطرف می‌شود، اما در صورت ادامه علائم یا تشدید علائم باید به پزشک مراجعه شود.

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.