گفتگوی اختصاصی با دکتر مهران موحد محمدی در خصوص درمان بیماری‌های معده

 گفتگوی اختصاصی با دکتر مهران موحد محمدی در خصوص درمان بیماری‌های معده

بهترین روش درمان معده‌های ناراحت!

 •     آقای دکتر جهت آشنایی خوانندگان از رزومه کاری شما لطفا توضیحی راجع به خودتان بفرمایید؟

با سلام خدمت شما و همکارانتان و مردم عزیز، دکتر مهران موحد محمدی هستم. متخصص کودکان و فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی؛ فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران.

 

 •     بهترین درمان معده‌ درد مقطعی چیست؟

بهترین درمان رعایت عادات غذایی مناسب است، ولی از داروهایی مثل فاموتیدین و آلومینیوم ام جی می‌توان به طور موقت و چند روزه استفاده کرد. البته در صورت تداوم درد حتما بایستی معاینه شوند.

 

 •   عوامل سوزش معده چه چیزهایی هستند؟

رژیم غذایی بسیار موثر است از جمله مواد غذایی ترش و تند و مواد اسیدی و مواد کافئین ‌دار، سیگار و قلیان هم موثر است. همچنین استرس هم می‌تواند تشدید کننده باشد.

 

 •   آندوسکوپی چیست؟ و علت انجام آن چیست؟

آندوسکوپی یک روش تشخیص در درمان بیماری‌های معده در بیماری‌های دستگاه گوارش است. که خود به دو نوع فوقانی یا همان گاستروسکوپی و تحتانی یا همان کولونوسکوپی تقسیم می‌شود.

 

 •  یبوست در کودکان چه علائمی دارد؟

دل دردی که با دفع خوب می‌شود از شایع‌ترین علامت‌هاست. درد موقع دفع و خونریزی و بی‌ اشتهایی و حتی بی‌اختیاری مدفوع از سایر علائم هستند.

 

 • مهم‌ترین علل خونریزی گوارش تحتانی در کودکان و افراد مسن چیست؟

از دلایل خونریزی گوارش تحتانی در کودکان می‌توان از یبوست و پولیپ و بیماری‌های آلرژیک و التهابی دستگاه گوارش نام برد. در افراد مسن پولیپ‌ها و بیماری‌های التهابی روده و مخصوصا سرطان‌های دستگاه گوارش از مهم ترین دلایل هستند.

مشاهده  لیفت بینی با نخ

 

 •  بیمار با پولیپ روده به جز خون در مدفوع با چه علائم دیگری روبه‌رو است؟

علائم پولیپ روده؛ درد شکم و خونریزی تحتانی دستگاه گوارش و دفع خلط و بلغم و خروج توده از مقعد می‌تواند باشد.

 

 •     دیسفاژی یا اختلال در بلع چیست و چه علائمی دارد؟

در خصوص درمان بیماری‌های معده اگر فردی موقع غذا خوردن نیازمند مصرف زیاد آب جهت رد شدن غذا باشد یا احساس گیرکردن مواد غذایی را داشته باشد دیسفاژی مطرح می‌شود.

 

 •  علل ایجاد بوی بد دهان (هالیتوزیس) چیست؟

در مورد بوی بد دهان بعد از رد علل دهانی و دندانی مثل مشکلات لثه و دندان و بعد از رد مواردی چون سینوزیت بایستی به فکر علل گوارشی بود که از جمله رفلاکس و میکروب معده و یبوست است.

 

 • کودکانی که دچار درهم روی روده می‌شوند چه علائم و نشانه‌هایی دارند؟

در هم روی روده در کودکان خود را با دل درد حمله‌ای کولیکی با فواصل بدون درد و دفع خون و معاینه غیر طبیعی شکم نشان می‌دهد که معمولا به دنبال عفونت دستگاه تنفسی یا گوارشی است.

 

 • چه عواملی باعث زرد شدن چشم‌ها در کودکان و افراد مسن می‌شود؟

زرد شدن چشم‌ها ناشی از مشکلات کبدی یا هپاتیت است و علل مختلفی دارد. یکسری علل در کودکان و بزرگسالان مشترک است که از جمله آن علل ویروسی و اتوایمیون و ویلسون می‌باشد. در کودکان سن پایین‌تر علل متابولیک و ژنتیک هم موثر است. در افراد مسن بایستی به فکر سرطان‌ها از جمله سرطان لوزالمعده باشیم.

 

 • بیماری سلیاک در کودکان چیست و چه عواملی دارد؟

بیماری سلیاک یک بیماری ژنتیکی و اتوایمیون است که به خاطر آسیب سلول‌های روده این افراد تا آخر عمر نباید گلوتن گندم استفاده کنند. در صورت استفاده خیلی از ارگان‌های بدن می‌توانند درگیر شوند و از جمله مشکلات آن از کمبود رشد و یبوست در کودکان تا سرطان‌های روده در بالغین است.

مشاهده  نقص های مادرزادی قلب

 

 • شایع‌ترین علل سنگ کیسه صفرا در کودکان چیست؟

سنگ کیسه صفرا در کودکان علل مختلفی دارد که از آن جمله بیماری‌های خونی از جمله تالاسمی و اسفروسیتوز و بیماری‌های کبدی از جمله سیستیک فیبروزیس و ویلسون است. هر چند نهایتا در یکسری از افراد هیچ دلیلی شناخته شده‌ای ندارند و به اصطلاح ایدیوپاتیک هستند.

 

 • علت رفلاکس معده کودکان زیر یکسال چیست؟

علت رفلاکس زیر یکسال از علت رفلاکس بالغین متفاوت است. زیر یکسال علت رفلاکس بیشتر آلرژی به مواد غذایی است و درمان با تاخیر آن می‌تواند باعث کاهش رشد و عفونت‌های ریه و در موارد تنگی مری شود.

باتشکر از همراهی گرم و صمیمانه شما آقای دکتر

با استفاده از لینک زیر می‌توانید صفحه‌ی پزشک را مشاهده کرده و هرگونه سوال در زمینه درمان بیماری‌های معده و گوارش را از آقای دکتر مهران موحد محمدی فوق تخصص گوارش و کبد در اصفهان سوال کنید.

مشاهده رزومه دکتر مهران موحد محمدی

Related post