گفتگو اختصاصی با دکتر نگار اصلانی در خصوص تغذیه و کاهش وزن

 گفتگو اختصاصی با دکتر نگار اصلانی در خصوص تغذیه و کاهش وزن

 تغذیه و کاهش وزن

 

 • خانم دکتر نگار اصلانی جهت آشنایی خوانندگان از رزومه کاری شما لطفا توضیحی راجع به خودتان بفرمایید؟

کارشناسی ارشد تغذیه و رژیم درمانی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دکترای مدیریت از دانشگاه تهران، عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه اصفهان، نویسنده، مدرس و مشاور سبک زندگی، ۱۶ سال سابقه رژیم درمانی در دوران های مختلف زندگی و بیماری های متخلف در کلینیک ها، درمانگاه ها و مطب خصوصی، ۷ سال سابقه مدیرت کنترل کیفیت کارخانه های مواد غذایی به عنوان نماینده معاونت غذا و دارو، سابقه تدریس در آموزشگاه سلامت و پایگا های سلامت شهرداری، مولف ۳ جلد کتاب در زمینه تغذیه با عناوین: تغذیه، سلامتی و تناسب اندام، تغذیه در بیماری ها و اپیدمیولوژی تغذیه، شرکت در کنگره ها و همایش های داخلی و بین المللی به عنوان سخنران و ارائه پوستر، چاپ مقاله در ژورنال‌های داخلی و خارجی

 

 • آیا رژیم گیاه‌خواری در دراز مدت عوارضی وارد می‌کند؟

کمبود ویتامین B۱۲ : یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها در مورد رژیم‌های گیاه‌خواری، دریافت ناکافی ویتامین B۱۲ است که منبع اصلی آن ترکیبات حیوانی است. ویتامین B۱۲ یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز بدن است که کمبود آن می‌تواند شما را با مشکلات جدی از جمله کم‌خونی پرنیشیوز، افت انرژی برای انجام فعالیت‌های روزمره، تضعیف اعصاب و مشکلاتی در زمینه استفاده بدن از کلسیم کند.

افسردگی و اضطراب: تحقیقات نشان می‌دهد گیاه خواران ۱۸ درصد بیشتر مبتلا به افسردگی می‌شوند، ۲۸ درصد بیشتر در معرض اضطراب و اختلالات اضطراب هستند.

نفخ و اسهال: بیشتر غذاهای گیاهی فیبر بالایی دارند. این ماده مغذی به عملکرد گوارشی کمک می‌کند، قند خون را تنظیم می‌کند و سیری را افزایش می‌دهد. اما مصرف بیش از حد آن باعث نفخ، گاز و تغییر عادت های روده شود.

کمبود ویتامین د: این ماده مغذی مثل ویتامین ب ۱۲ بیشتر در گوشت و ماهی یافت می‌شود سالمون‌ها، گوشت و جگرمرغ، روغن ماهی، میگو و زرده تخم مرغ از جمله بهترین منابع هستند وافرادی که از رژیم گیاه خواری پیروی می‌کنند با کمبود ویتامین د مواجه هستند.

مشاهده  چرا دائم احساس گرسنگی می کنیم؟

کم خونی : آهن یک عنصر ضروری برای تولید هموگلوبین خون است که اکسیژن را به ریه ها و سایر اندام بدن می‌رساند و مهمترین منبع دریافت آهن هم گوشت ها هستند ، کمبود این ماده مغذی باعث سرگیجه، غش و یا ضعف بدن خواهد شد.

ریزش مو: پروتئین یکی از مهم ترین مواد غذایی برای داشتن موهای سالم است. کراتین ماده‌ای است که قدرت و ساختار مو را فراهم می‌کند، یک پروتئین است وکمبود آن صدمات زیادی به زیبایی از جمله پوست و مو وارد میکند.

مشکل خواب: به خاطر تغییر سیستماتیک بدن، الگوهای خواب کنترل می‌شوند. در طول دفع مسمومیت، خوابیدن معمولا سخت است چون بدن برای خلاص شدن از سموم، اضافه کاری می‌کند. پوکی استخوان: یکی از مهم‌ترین ملاحظاتی که در مورد رژیم‌های گیاه‌خواری وجود دارد، بحث دریافت کلسیم و احتمال بروز پوکی استخوان در آینده است. در رژیم‌های گیاه خواری که فرد خود را از خوردن هر گونه ترکیب لبنی محروم می‌کند، دریافت کلسیم بسیار کمتر از کسانی است که رژیم همه چیز خواری دارند. البته خیلی از گیاه خواران  یک تصور اشتباه دارند که می‌گویند که کمبود کلسیم موجود در رژیم‌شان را با خوردن سبزیجات جبران می‌کنند اما یک مشکل دیگه ای وجود دارد که در منابع گیاهی اغلب کلسیم همراه با اگزالات وجود دارد و اگزالات باعث می‌شود که بدن نتواند کلسیم زیادی را جذب کند در حالی‌که لبنیات به عنوان منبع مهم کلسیم در برنامه غذایی روزانه فاقد اگزالات است. از طرف دیگر گیاه خواران به ویژه گیاه خوارن مطلق به دلیل محدودیت منابع غذایی مجازشان، در معرض دریافت ناکافی ویتامین D و ویتامین K نیز هستند و اگر چه با خوردن سبزیجات برگ سبز تیره بخشی از ویتامین k مورد نیاز خود را تامین می‌کنند اما ممکن است به مواد غذایی غنی شده با این ویتامین نیز، احتیاج داشته باشند.

مشاهده  چگونه از خونریزی بینی یا خون دماغ جلوگیری کنیم؟

کمبود پروتئین و آتروفی عضلانی: از آنجا که پروتئین موجود در ترکیبات گیاهی با پروتئین موجود در منابع حیوانی قابل مقایسه نیست، بنابراین گیاه خواران مطلق به علت عدم دریافت پروتئین کافی ریزش عضلانی پیدا میکنند.

 

 • آیا حذف وعده شام باعث کم شدن وزن می‌شود؟

حذف هیچ وعده غذایی از جمله شام توصیه نمی شود چراکه اینکار با افت شدید متابولیسم پایه همراه هست.

 

 • کم خوابیدن چه تاثیری در افزایش وزن دارد؟

کم خوابی با کاهش ترشح هورمون رشد همراه است و کاهش هورمون رشد به کاهش بافت عضلانی منجر شده و در نهایت با افت متابولیسم پایه و چاقی روبه‌رو خواهیم شد.

 

 • آیا چای سبز و سرکه سیب در لاغری می‌تواند تاثیر‌گذار باشد؟

مصرف چای سبز و سرکه سیب و از این دست مواد غذایی که امروزه توسط افراد غیرمتخصص تجویز می‌شود، بدون رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی هیچ تاثیری رو کاهش وزن نخواهد داشت.

 

 • نخوردن صبحانه در کاهش وزن موثر است؟

حذف هیچ وعده غذایی بخصوص صبحانه توصیه نمی‌شود چراکه اینکار با افت شدید متابولیسم پایه همراه هست.

 

 • مصرف آب چه تاثیری در کاهش وزن دارد؟

بیشتر واکنش‌های بدن در محیط آبی اتفاق می افتد بنابراین هرچه میزان آب در بدن بیشتر باشد میزان سوخت و ساز بالاتر خواهد بود.

 

 • برای کاهش وزن چه ورزش‌هایی را توصیه می‌کنید؟

برای کاهش وزن ورزش های هوازی برای سوزاندن چربی و ورزش های مقاومتی جهت جلوگیری از ریزش عضلانی توصیه می شود.

 

 • آیا خوردن قرص یا دارویی وجود دارد که در بدن چربی سوزی انجام دهد؟
مشاهده  شانه منجمد چیست؟

خوردن قوی ترین قرص لاغری بدون رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی هیچ تاثیری رو کاهش وزن نخواهد داشت، ضمن اینکه اگر توسط افراد غیر متخصص تجویز شود عوارض جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

 

 • خوردن چه خوراکی‌هایی سبب چربی سوز می‌شود؟ توضیح دهید.

خوردن چای سبز، قهوه، دارچین، سرکه سیب و … به علت بالا بردن متابولیسم کمک خواهد کرد ولی حتما همراه استفاده از این دست مواد غذایی، رژیم غذایی و فعالیت بدنی هم باید رعایت شود در غیر اینصورت هیچ کمکی به کاهش وزن نخواهند کرد.

 

 • به نظر شما بهترین رژیم غذایی برای لاغر شدن چیست؟

بهترین رژیم غذایی برای تناسب اندام رژیمی هست که با توجه به شرایط و ترکیب بدن هر فرد تنظیم شود که این رژیم حتما و حتما باید توسط متخصصین و کارشناسان تغذیه تنظیم شود در غیر اینصورت با عوارض بسیار بدی همراه خواهد بود.

 

 • خوراکی‌های ضروری در رژیم غذایی چیست؟

براساس هرم راهنمای غذایی از تمامی گروه های غذایی البته به میزان لازم با توجه به شرایط هر فرد باید دریافت شود.

 

 • آیا رژیم غذایی در دوران کرونا را باید حذف کرد؟

رژیم غذایی اصولی نه تنها باعث ضعف بدنی نخواهد شد بلکه به تقویت سیستم ایمنی کمک کرده بنابراین اگر رژیم غذایی توسط کارشناسان و متخصصین تغذیه تنظیم شده باشد به سلامت بدن کمک شایانی خواهد کرد.

 

باتشکر از همراهی گرم و صمیمانه شما خانم دکتر

 

با استفاده از لینک زیر می‌توانید صفحه‌ی پزشک را مشاهده کنید و هرگونه سوال در زمینه تغذیه و کاهش وزن را از خانم دکتر نگار اصلانی  کارشناس ارشد تغذیه در اصفهان سوال کنید.

مشاهده رزومه دکتر نگار اصلانی

 

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *