گوش درد و ۱۱ روش درمان خانگی آن

 گوش درد و ۱۱ روش درمان خانگی آن

گوش درد یکی از دردهای آزار دهنده‌ای است که بسیاری از ما آن را تجربه کرده‌ایم. این درد می‌تواند در ساده‌ترین کار‌های روزمره ما مانند غذا خوردن و خوابیدن، اختلال ایجاد کند از این رو در ادامه مقاله به بررسی درمان گوش درد با روش‌های ساده در خانه اشاره می‌کنیم.

 

گوش درد

گوش درد معمولاً در کودکان رخ می‌دهد، اما در بزرگسالان نیز مساله‌ای رایج است. گوش درد ممکن است بر روی یک یا هر دو گوش تأثیر بگذارد که بیشتر اوقات درد در یک گوش است. درمان گوش درد می‌تواند به دو صورت خانگی و یا مراجعه به پزشک انجام شود.

 

دلایل گوش درد چیست؟

عفونت گوش علت شایع گوش درد است. عفونت گوش خارجی در اثر شنا کردن، استفاده از سمعک یا استفاده از هدفون که باعث آسیب رساندن به پوست داخل مجرای گوش است ایجاد می شود. علاوه بر این عفونت و خرابی دندان‌ها می‌تواند باعث ایجاد درد گوش شود.

از دیگر دلایل شایع گوش درد می‌توان به تغییر فشار هوا مانند هنگام پرواز با هواپیما، تجمع جرم در گوش، فرو کردن یک شیء خارجی در گوش و … اشاره کرد.

 

درمان پزشکی برای گوش درد

اگر به عفونت گوش مبتلا باشید، پزشک آنتی بیوتیک خوراکی یا قطره گوش تجویز می‌کند. در بعضی موارد نیز هر دو را تجویز کرده و یا ممکن است برای درمان گوش درد نیاز به شستشوی گوش داشته باشید.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما یا فرزندتان تب مداوم ۴۰ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر دارید باید به پزشک مراجعه کنید. اگر درد گوش طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت بدتر شد یا بهبود نیافت باید به پزشک مراجعه کنید.

مشاهده  لیفت بینی با نخ

همچنین در صورت بروز هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • گوش درد شدید
  • سرگیجه
  • سردرد شدید
  • تورم در اطراف گوش
  • خروج خون یا چرک از گوش

 

درمان خانگی گوش درد

همه عفونت‌های گوش باکتریایی نیستند و برای درمان به داروهای تجویزی نیاز ندارند. از این رو در ادامه به بیان ۱۱ درمان خانگی گوش درد می‌پردازیم:

 

۱- پیاز

پیاز به دلیل داشتن خاصیت ضدعفونی کننده‌اش می‌تواند درمان موثری برای گوش درد باشد. به دو روش می‌توانید از پیاز در درمان گوش درد استفاده کنید.

روش اول این است که یک پیاز نصفه را حرارت داده و آن را  بر روی گوشی که درد دارد نگه دارید. روش بعدی این است که چند قطره آب پیاز را داخل گوش خود بریزید.

 

۲- کمپرس یا حوله سرد یا گرم

گوش-درد

افراد معمولاً برای تسکین درد از کمپرس  یا حوله سرد یا گرم استفاده می‌کنند. برای درمان گوش درد نیز می‌توان همین کار را انجام داد.

 

۳- روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون برای درمان گوش درد می‌تواند موثر باشد. برای این کار کافی است دو تا سه قطره روغن زیتون را داخل گوش خود بریزید. البته دقت داشته باشید که روغن داغ نباشد چرا که می‌تواند به پرده گوش‌تان آسیب برساند.

 

۴- زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی طبیعی است که می‌تواند به تسکین درد گوش کمک کند. برای درمان گوش درد دو تا سه قطره آب زنجبیل تازه را در گوشی که درد دارد بریزید.

 

۵- سیر

سیرخاصیت آنتی بیوتیکی داشته و تسکین دهنده درد است. برای درمان گوش درد، ابتدا سیر له شده را به مدت چند دقیقه در روغن کنجد حرارت دهید. بعد از اینکه خنک شد آن را صاف کرده و دو تا سه قطره از آن را داخل گوش بریزید.

مشاهده  سینوزیت حاد چیست؟

 

۶- ریحان

یک روش دیگر برای درمان گوش درد استفاده از ریحان است. چند برگ ریحان را له کرده و آب آن را بگیرید. سپس دو تا سه قطره از آن را داخل گوش خود بریزید.

 

۷-تربچه

برای درمان گوش درد با تربچه ابتدا چند تربچه را له کرده و با روغن خردل حرارت دهید. بعد از سرد شدن آن را صاف کنید سپس چند قطره از آن را داخل گوش خود بریزید.

 

۸-دارچین

دارچین نیز به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی می‌تواند درمانی موثر برای گوش درد باشد. برای این کار کافی است پودر دارچین را همراه روغن زیتون حرارت دهید و اجازه  دهید سرد شود. سپس آن را صاف کرده و چند قطره از آن را داخل گوش خود بریزید.

 

۹- بدون فشار آوردن به گوش روی آن بخوابید

ساده‌‎ترین درمان این بیماری این است که روی گوشی که درد دارد، بخوابید چرا که این کار سبب تخلیه راحت‌تر مایعاتی می شود که باعث عفونت یا گوش درد شده است.

با استفاده از بالش‌های اضافی نیز می‌توانید با سر بلند بخوابید. این امر می‌تواند به تخلیه سریع گوش کمک کند.

 

۱۰-آدامس بجویید

همان طور که گفته شد تغییر فشارهوا می‌تواند باعث گوش درد شود. با جویدن آدامس این فشار کاهش یافته و باعث درمان گوش درد می‌شود.

 

۱۱-تخلیه بینی

از آن جا که گوش و بینی در ارتباط با هم هستند، تخلیه بینی به صورت آرام می‌تواند روشی ساده برای درمان گوش درد باشد.

 

سخن آخر

گوش درد عارضه‌ای است که برای کودکان و بزرگسالان ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. درمان گوش درد با سیر، روغن زیتون، پیاز، زنجبیل و… می‌تواند روشی موثری برای آن باشد، اما در صورت بهبود نیافتن و تشدید علائم باید به پزشک مراجعه کرد.

مشاهده  عفونت گوش؛ علائم و راه‌های درمان

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.