درد قفسه سینه

 درد قفسه سینه

درد قفسه سینه ممکن است ناشی از دلایل متفاوتی باشد و به دلیل درد عضلانی یا حتی حمله قلبی ایجاد شود و هرگز نباید نسبت به آن بی تفاوت بود.

چه زمانی برای درد قفسه سینه حتما باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروز درد شدید ناگهانی در قفسه سینه با اورژانس تماس بگیرید به ویژه اگر:

  • این درد با احساس سنگینی، فشار یا سفت شدن ماهیچه همراه است.
  • درد بیش از ۱۵ دقیقه طول بکشد.
  • درد به قسمت‌های دیگر بدن مانند بازوها، پشت یا فک شما گسترش یابد.
  • همچنین علائم دیگری مانند: تنفس کوتاه، حالت تهوع، تعریق یا سرفه خونی وجود دارد.
  • و اگر دارای بیماری عروق کرونر قلب هستید؛ یا سیگار می‌کشید، چاق هستید، فشار خون بالا، دیابت یا کلسترول بالا دارید.

اگر ناراحتی جزئی باشد یا بعد مدتی برطرف شده باشد، بهتر است با پزشک عمومی صحبت کنید.

درد قفسه سینه

آیا درد قفسه سینه می‌تواند به دلیل یک مشکل قلبی باشد؟

درد قفسه سینه همیشه به دلیل مشکلات قلبی ایجاد نمی‌شود، اما گاهی می‌تواند نشانه‌ای از این موارد باشد:

آنژین – زمانی که خونرسانی به عضلات قلب محدود میشود.

حمله قلبی – زمانی که خونرسانی به بخشی از قلب به طور ناگهانی مسدود می‌شود.

هر دوی این شرایط می‌تواند باعث درد ماندگار یا سنگین در قفسه سینه شود که می‌تواند به بازوها، گردن، فک یا پشت سرایت کند. این درد همچنین می‌تواند علائم دیگری مانند: تنفس کوتاه و حالت تهوع ایجاد کند.

تفاوت اصلی این دو بیماری در این است که درد قفسه سینه ناشی از آنژین، ممکن است به دلیل فعالیت بدنی یا استرس عاطفی ایجاد شود و با استراحت بعد از چند دقیقه بهتر می‌شود. اگر قبلاً نیز به آنژین مبتلا شده باشید، ممکن است درد توسط داروهای مخصوص آنژین شما تسکین یابد.

اما اگر علائم بیش از ۱۵ دقیقه طول بکشد و در حالت استراحت نیز رخ دهد و شامل تعریق و استفراغ باشد، بیشتر در اثر حمله قلبی ایجاد می‌شود.

اگر فکر می‌کنید که شما یا شخص دیگری دچار حمله قلبی شده‌اید، یا اگر علائم فوق را دارید و تاکنون بیماری قلبی نداشته‌اید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

اگر دچار حمله آنژین هستید و قبلاً به این بیماری مبتلا شده‌اید، داروهای تجویز شده خود را مصرف کنید. اگر دوز اول بی اثر باشد، بعد از پنج دقیقه می‌توان دوز دوم را مصرف کرد.

اگر پنج دقیقه پس از دوز دوم بهبودی حاصل نشد، با اورژانس تماس بگیرید.

دلایل عمده درد قفسه سینه

بیشتر درد قفسه سینه وابسته به قلب نیست و نشانه‌ای از یک مشکل تهدید کننده زندگی نیست. این اطلاعات تنها به این دلیل مطرح شده است که شما منشا درد قفسه سینه خود را بدانید و بتوانید سریعتر و بهتر برای درمان اقدام کنید اما برای تشخیص صحیح تر، باید حتما با پزشک مشورت کنید. برخی از دلایل عمده درد قفسه سینه در زیر بیان شده است:

بیماری ریفلاکس معده: بیماری ریفلاکس معده یک بیماری شایع است که در آن اسید معده به داخل مری بر می‌گردد.

علائم شایع رفلاکس شامل موارد زیر است:

  • سوزش قفسه سینه (سوزش سر دل)
  • طعم ناخوشایند در دهان که ناشی از برگشت اسید معده به دهان است.

این علائم معمولاً خیلی زود بعد از غذا خوردن ظاهر می‌شوند و اگر خم شوید یا دراز بکشید، وضعیت بدتر می‌شود.رفلاکس اغلب با ایجاد تغییر در شیوه زندگی و در صورت لزوم با استفاده از دارو قابل درمان است.

مشکلات استخوانی یا عضلانی

اگردرد قفسه سینه شما با لمس کردن بدتر می‌شود، ممکن است در اثر گرفتگی عضلات دیواره سینه شما ایجاد شده باشد. این درد می‌تواند به طرز شگفت انگیزی دردناک باشد، اما با استراحت تسکین می‌یابد و عضلات به مرور زمان می‌شوند. اگر در اطراف دنده‌های خود احساس درد و تورم دارید و با دراز کشیدن، تنفس عمیق، سرفه یا عطسه احساس درد می کنید، ممکن است شما به بیماری کوستوکندریت مبتلا شده باشید.

این بیماری ناشی از التهاب در غضروف مفاصل است که به دنده‌ها را به استخوان سینه (جناغ سینه) متصل می‌کند. علائم اغلب بعد از چند هفته بهبود می‌یابد و ممکن است توسط مسکن‌ها تسکین یابد.

اضطراب و حملات ناشی از ترس ناگهانی

برخی از دلایل درد قفسه سینه ممکن است به دلیل اضطراب یا ترس ناگهانی رخ دهد. علاوه بر درد قفسه سینه و احساس اضطراب بیش از حد، این حملات می‌توانند علائمی مانند: تپش قلب، تعریق، تنفس کوتاه و سرگیجه ایجاد کنند.

بیشتر حملات ناشی از ترس ناگهانی ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. در دراز مدت، شما ممکن است نیاز به روان درمانی و دارو درمانی یا هر دو داشته باشید.

بیماری‌های ریوی

اگر شما درد شدید در قفسه سینه دارید که هنگام نفس کشیدن و دم و بازدم بدتر می‌شود و همراه با علائم دیگری مانند: سرفه و تنفس کوتاه است، ممکن است ناشی از بیماری در ریه‌ها یا بافت اطراف آن باشد، مانند:

ذات الریه – التهاب ریه‌ها که معمولاً در اثر عفونت ایجاد می‌شود.

پلورزی – التهاب غشای اطراف ریه‌ها، که معمولاً در اثر عفونت ایجاد می‌شود.

موارد خفیف ذات الریه معمولاً با آنتی بیوتیک، استراحت و مایعات قابل درمان است. برای مبتلایان به بیماری‌های دیگر، وضعیت حاد است و ممکن است نیاز به معالجه در بیمارستان باشد.

درمان پلورزی به علت اصلی آن بستگی دارد. خلط ناشی از عفونت ویروسی اغلب بدون نیاز به دارو برطرف می‌شود، در حالی که پلورزی ناشی از یک عفونت باکتریایی معمولاً نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد.

مجدداً، افرادی که ضعیف هستند و یا سلامت کامل بدنی ندارند، ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشند.

سایر دلایل احتمالی درد قفسه سینه

دلایل احتمالی بسیاری درمورد درد قفسه سینه وجود دارد، از جمله:

زونا – عفونت ویروسی عصب و ناحیه پوست اطراف آن، که باعث ایجاد بثورات دردناکی می‌شود که بصورت تاول‌های خارش دار هستند.

ورم پستان – درد و تورم پستان، که معمولاً در اثر عفونت و بیشتر در هنگام شیردهی ایجاد می‌شود.

التهاب حاد کیسه صفرا– التهاب کیسه صفرا، که می‌تواند باعث درد ناگهانی شدید در قسمت فوقانی سمت راست شکم شما شود که به سمت شانه راست شما گسترش می‌یابد.

زخم معده – جراحت در پوشش داخلی معده، که می‌تواند باعث درد یا سوزش در شکم شما شود.

آمبولی ریوی – انسداد در رگ خونی که خون را از قلب به ریه‌ها منتقل می‌کند، می‌تواند باعث درد شدید قفسه سینه شود که ممکن است هنگام تنفس بدتر شود، همچنین موجب تنفس کوتاه، سرفه و سرگیجه می‌شود.

التهاب لایه‌ی بیرونی قلب– التهاب لایه‌ی اطراف قلب، که می‌تواند باعث درد ناگهانی، تیز و دردی مانند فرو رفتن چاقو در قفسه سینه یا بصورت یک درد مداوم باشد. این درد هنگام خوابیدن معمولاً بدتر می‌شود.

برخی از شرایط ایجاد کننده درد قفسه سینه می‌تواند بسیار جدی و خطرناک باشد. حتماً به دنبال مشاوره با پزشک باشید تا بتوانید به درستی آن را تشخیص داده و تحت درمان قرار بگیرید.

منبع: NHS 24

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.