قاتل کبد؛ غذای پرطرفدار ایرانیان !

 قاتل کبد؛ غذای پرطرفدار ایرانیان !
یکی از اصلی‌ترین غلات مورد استفاده در تغذیه انسان برنج است و می‌تواند منبعی از انرژی، پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد. با این حال، در برخی شرایط و در صورت مصرف بیش از حد برنج امکان ابتلای فرد به کبد چرب را افزایش می دهد.
در طب سنتی طبع برنج گرم و خشک است. طبع گرم بودن برنج به معنی این است که دمای بدن را افزایش می‌دهد. طبع خشک بودن به معنی این است که رطوبت بدن را کاهش می‌دهد. به همین دلیل، مصرف برنج به دمای بدن و رطوبت بدن افراد و شرایط هوایی منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند بستگی دارد. در مناطق گرم و خشک، مصرف برنج به عنوان غذای اصلی برای بدن مفید است، اما در مناطق سرد و مرطوب باید با احتیاط مصرف شود و بهتر است با دیگر غذاها ترکیب شود.

عوارض مصرف بیش از حد برنج

مصرف بیش از حد برنج می‌تواند عوارضی را نیز به همراه داشته باشد ویکی از عوامل چاقی و مبتلا به کبد چرب محسوب می شود. در زیر قسمتی از این عوارض را ذکر کرده‌ام:

برنج سفید چون سرد و تر است، چاق می‌کند:

وقتی مزاج غذایی سرد و تر باشد، مصرف آن‌ها باعث چاقی خواهد شد. برنج چنین مزاجی دارد. این ماده غذایی انباشتی از نشاسته است که باعث چاقی می‌شود. درواقع برنج یکی از عوامل اصلی چاقی بدن و ابتلا به کبد چرب محسوب می‌شود.

مصرف برنج باعث افزایش وزن می شود چون:

حاوی کربوهیدرات ساده است که سریعاً تبدیل به قند می شوند و اگر مصرف آنها بیش از نیاز باشد، به چربی تبدیل می شوند.
باعث افزایش انسولین در خون می شود که هورمون ذخیره چربی است.
باعث افزایش میل به شیرینی و میل به خوردن بیشتر غذا می شود.
برای کاهش این عوارض، بهتر است از برنج قهوه‌ای و غلات سبوس دار استفاده کنید. همچنین مصرف حداکثر نصف بشقاب پلو در وعده‌های غذایی مناسب است.

مشاهده  نحوه تشخیص پوکی استخوان

باعث نفخ شکم می شود:

برنج می‌تواند باعث نفخ شکم شود. دلایل این مشکل می‌توانند عبارتند از:

  • وجود فیبر و قند زیاد در برنج که باعث می‌شود فیبرها به خوبی جذب نشده و هضم آن‌ها برای معده سخت باشد.
  • استفاده از برنج‌های خارجی و بی‌کیفیت که دارای ترکیبات شیمیایی و غیرقابل هضم هستند . به همین دلیل هضم این مواد برای معده بسیار سخت و غیر ممکن می‌باشد.
  • نحوه پخت برنج نیز در کاهش نفخ شکم پس از مصرف آن بسیار موثر است. بسیاری از افراد هنگامی که این ماده غذایی را به صورت آبکش مورد استفاده قرار می‌دهند دچار نفخ شکم می‌شوند.

راهکار هایی برای کاهش نفخ شکم:

  • خوب غذا را بجوید و سرعت خوردن خود را کاهش دهید.
  • بهترین روش پخت برنج را با توجه به سازگاری آن با معده خود انتخاب کنید.
  • از برنج‌های با کیفیت و ایرانی استفاده کنید.

چگونه طبع سرد برنج را ار بین ببریم ؟

شوید و میخک، اصلاح‌کننده سردی برنج: افزودن شوید، سبزی‌پلو، زیره، زعفران یا میخک به برنج، باعث اصلاح مزاج این ماده خوراکی شده و کمتر باعث چاقی می‌شود. چون مزاج سرد برنج، با افزودن ادویه‌هایی با مزاج گرم و خشک گرفته می‌شود.
زیره علاوه بر کاهش سردی برنج، باعث کاهش نفخ شکم شده و به هضم بهتر غذا کمک می‌کند. وهمچنین عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشد و در سوخت‌وساز چربی نقش موثری دارد. میخک هم باعث کاهش دردهای عصبی و همچنین کاهش دردهای گوارشی و کولیک می‌شود. همچنین افزودن سبوس به برنج هم در کاهش خاصیت چاق‌کنندگی برنج موثر است.

مشاهده  خواص لیمو ترش (Lemon)

برنج را با خورش‌های گرم بخورید:  اگر جزو افرادی هستید که تمایلی به افزودن زیره و میخک به برنج ندارید، بهتر است بیشتر برنج را به صورت مخلوط سبزیجات مصرف کنید. همچنین شما می‌توانید بسته به نوع خورش با افزودن ادویه مناسب با مزاج گرم و خشک، مزاج برنج را اصلاح کنید.
مثلا به خورش قیمه یا قیمه بادمجان حتما زعفران یا زردچوبه و دارچین و به خورش قورمه سبزی، فلفل سیاه اضافه کنید.

درباره غذاهایی که باید بخوریم و رژیم غذایی برای فرادی که دارای کبد چرب هستند به لیست پزشکان تغذیه مراجعه نمایید.

 

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.