۳ دلیل مهم معطلی بیماران در مراکز درمانی با وجود گرفتن نوبت پزشک چیست؟

 ۳ دلیل مهم معطلی بیماران در مراکز درمانی با وجود گرفتن نوبت پزشک چیست؟

بسیاری از بیماران پس از مراجعه به مراکز درمانی، بیمارستان‌ها یا مطب پزشکان گلایه‌مند از به هدر رفتن زمانشان‌ در مطب هستند. آنها مدعی هستند که چرا با وجود اینکه نوبت پزشک خود را گرفتند همچنان در مطب پزشک معطلی داشته‌اند و زمان زیادی را در این مراکز درمانی سپری کرده‌اند.

این به هدر رفتن زمان آنها دلایل زیادی دارد که می‌توان با بررسی آنها از معطلی بیشتر در مطب پزشک با وجود گرفتن نوبت پزشک خودداری کرد. در ادامه شما را با ۳ دلیلی که باعث می‌شود بیماران در مطب پزشکان معطل شوند آشنا می‌کنیم.

 

۱- مراجعه کنندگان اضطراری در مطب

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود بیمار در مطب پزشک معطل شود مراجعه کنندگان و بیماران اضطراری در مطب است. بسیاری از پزشکان در زمان کاری خود نوبت‌های اضطراری زیادی دارند که بنابه تعهد خود ممکن است به آنها زودتر از بقیه افراد با وجود گرفتن نوبت پزشک رسیدگی کنند. در این صورت طبق همین شرایط اضطراری ممکن است نوبت‌های بیماران کمی‌ جابه جا شده و بیماران در مطب پزشک معطل بمانند.

البته پزشکان حاذق معمولا برای برطرف کردن این مشکل یک زمان آزادی را برای خود به صورت روزانه در نظر می‌گیرند که با وجود اینکه در مطب هستند اما آن را در برنامه پذیرش خود وارد نمی‌کنند تا چنانچه بیماری به صورت اضطراری به آنها مراجعه کرد بتوانند به وضعیت او در این زمان آزاد رسیدگی کنند. در این حالت هم بیماری که وضعیت اضطراری دارد مورد معاینه قرار گرفته است هم نوبت سایر بیماران جا به جا نشده است.

مشاهده  7 استراتژی موثر در برندینگ حرفه پزشکی

 

۲- برنامه ریزی نادرست پذیرش

دلیل بعدی که ممکن است باعث می‌شود تا بیماران در مطب پزشک معطل شوند برنامه‌ریزی نادرست مسئول پذیرش است. درصد کمی‌ از مسئولین پذیرش بنا به دلایلی توانایی درست زمان بندی و طبقه بندی بیماران را ندارند، در این حالت باعث می‌شود تا بیماران در مطب علی رغم اخذ نوبت پزشک زمان زیادی را سپری کنند.

مسئول پذیرش توانا به این مسئله آگاه است که اگر نتواند بیمارهای یک پزشک را در موضوعات مختلف به درستی طبقه بندی نکند و به آنها زمان دقیقی برای مراجعشان به مطب ندهد باعث ازدحام و شلوغی افراد در مطب می‌شود.

راه حل این موضوع هم بسیار ساده بوده و این می‌باشد که مسئول پذیرش بنابه توانایی و تجربه خود بتواند زمانی که مورد نیاز بیمار جهت معاینه است را پیش بینی کند(البته همیشه امکان این پیش بینی وجود ندارد)، مثلا بداند که یک بیماری که فقط به یک معاینه جزئی احتیاج دارد و زمان کمتری مورد نیاز است به بیمار بعدی‌اش زمان حضور زودتری بدهد و یا بیماری که مشکل حادتری دارد و نیاز به معاینات بیشتری دارد به بیمار بعدی‌اش زمان حضور دیرتری بدهد، از این طریق می‌توان از ازدحام، شلوغی و معطلی افراد در مطب پزشک و مراکز درمانی جلوگیری کرد.

 

۳- صرف وقت زیاد پزشک برای بیمار

یکی از دلایلی که سبب می‌شود بیماران در مطب معطل بمانند زمان زیادی است که هر پزشک برای بیمار صرف می‌کند. اگرچه این اتفاق طبیعی می‌باشد و لازمه معاینه هر بیمار است و پزشک خود معمولا به این مسئله آگاه است اما مراجعه کننده ای که در بیرون منتظر مانده است و نوبت پزشک را از قبل گرفته است از این موضوع اطلاعی نداشته و صرفا معطل ماندنش باعث نارضایتی او می‌شود.

مشاهده  تب کودکان را جدی بگیرید!

این موضوع راه حلی دارد و آن هم آگاه کردن و اطلاع رسانی بیمار از طریق نصب بنرهایی در مطب می‌باشد که بیماران را در خصوص چند مسئله آگاه کنند.

اولین مسئله ای که در این خصوص باید اطلاع رسانی شود این است که زمانی که برای بیماران در نظر گرفته شده است نسبی می‌باشد و ممکن است به دلایلی که خود پزشک می‌داند ممکن است این زمان کمتر یا بیشتر شود.

دومین مسئله ای که که باید اطلاع رسانی شود شرایط ویژه ای است که ممکن است منحصر به فرد هر مطب باشد مثلا در یک مطب چشم پزشکی به افراد اطلاع رسانی شود که چنانچه فردی به دلایل تصادف یا سانحه(مثلا فرورفتن جسمی ‌نوک تیز در چشم) به مطب مراجعه کرد بدون هیچ نوبتی پزشک باید او را معاینه کند.

 

سخن آخر: معطل ماندن در مطب پزشکان موضوعی است که باعث نارضایتی بیماران می‌شود. این معطلی می‌تواند دلایلی داشته باشد که پزشکان و مراکز درمانی با بررسی این دلایل باید به حذف یا کمتر شدن این به هدر رفتن زمان بیمار بکوشند.

سه دلیل مراجعات کنندگان اضطراری در مطب، برنامه ریزی نادرست پذیرش، صرف وقت زیاد پزشک برای بیمار از مهم ترین دلایل معطلی بیماران با وجود اخذ نوبت پزشک در مطب پزشکان است.

Related post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.